Czym są diody led i na jakiej zasadzie działają? O to zapytaliśmy się specjalistów z firmy Perfand Led.
Diody technologii LED
Dioda LED – jest to dioda elektroluminescencyjna z ang. Light-Emitting Diode, w dzisiejszych czasach uznawana za najbardziej rozwinięte technologicznie źródło światła.
Ta technologia wykorzystuje zjawisko elektroluminescencji, co oznacza, że ten dioda jako półprzewodnikowy element optoelektroniczny, wykorzystując pobudzający go prąd emituje światło widzialne, ultrafiolet lub podczerwień.
Obecnie na rynku jest dostępnych kilka odmian diod LED:
- SMD – są przeznaczone do montażu na powierzchniach,
- UV – emitują promieniowanie ultrafioletowe ( wywołują fluorescencję różnych substancji chemicznych)
- IR – odpowiedzialne za emisję promieniowania podczerwonego
- HIGH POWER – są to diody wysokiej mocy wymagające odpowiedniego chłodzenia
- RGB – emitujące trzy podstawowe kolory. Czerwony, zielony i niebieski, do tej grupy zaliczmy również diody RGBA – dodatkowo emitują kolor bursztynowy oraz RGBW – dodatkowo emitują ciepły biały kolor.
- MONO – emitujące barwę stałą światła
Co łączy wszystkie rodzaje ledów?
Choć każdy rodzaj diody różni się od siebie to wszystkie mają wspólny element. Takie serce diody nazywane chipem półprzewodnikowym, który ogólnie mówiąc odpowiada za zmianę energii prądu w energię światła. Jest to specjalny materiał przewodzący prąd tylko w jedną stronę. Składa się on z kryształów opartych o krzem i kilka innych ciekawych dodatków. Kryształ w diodzie to składowa dwóch warstw n-nadmiar elektronów i p-niedobór elektronów tzw. dziury. W chwili podłączenia do kryształu prąd, to nadmiar elektronów z warstwy n przeskakuje do dziur w warstwie p, w trakcie takiego przeskoku pozostaje duży nadmiar energii, który jest emitowany w postaci światła.
Oświetlenie wykorzystujące technologię LED, cieszy się coraz większym zaufaniem. Nie tylko ze względu na uniwersalne zastosowanie, lecz m.in. dzięki: energooszczędności, trwałości, żywotności (nawet do 6 lat trwałego świecenia), wysokiej sprawności, możliwości emisjo dowolnej temperatury barwowej i bezpieczeństwu.
Jeśli chodzi o parametry diod LED to jednym z nich jest temperatura barwowa. Mierzy się ją w Kelvinach, występuje w zakresie 2000-30000. Ciało doskonale czarne należy ogrzać do takiej temperatury aby uzyskać żądaną barwę. Im temperatura jest niższa tym barwa światła jest cieplejsza, barwa staje się zimniejsza ze wzrostem temperatury. Np. 2000K odpowiada światłu z zapalonej świecy, 5500K-to światło dzienne a ok 30000K to światło błyskawicy.
Więcej informacji na temat najlepszych lamp w technologii LED znajdziecie na stronie internetowej firmy Perfand Led. Jeżeli szukasz odpowiedniego oświetlenia dla swoich roślin to naprawdę warto sprawdzić ich ofertę.
NAPISZ KOMENTARZ