Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jesienne liście przybierają żółty kolor? Co na to wpływa i czy ten proces można powstrzymać? Dzisiaj razem ze specjalistami firmy Hesi postaramy się poszukać odpowiedzi na te pytania.
Kiedy przychodzi jesień..
Równonoc, zapach zupy dyniowej i święto wszystkich zmarłych – te rzeczy bezsprzecznie kojarzą się wszystkim Polakom z rozpoczynającą się jesienią. Nasze społeczeństwo dzieli się na dwie grupy. Są osoby, które nienawidzą tej pory roku, i są ci którzy ją uwielbiają. Jedni lubią wyciągnąć z szafy swoje jesienne odzienie, inni narzekają na to, że temperatura spada czasami nawet do 0.
W jesieni jest jedna rzecz, która zachwyca zarówno tych pierwszych, jak i drugich. Tą rzeczą są liście drzew. Liście, które nabierają niesamowitych kolorów. Jednak dlaczego tak się dzieje? Dlaczego liście żółkną jesienią? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Mniej słońca – mniej chlorofilu
Gwałtowna zmiana temperatury, zmiana czasu i krótszy dzień. Te czynniki informują nas o tym, że tuż za rogiem stoi zima. Jednak nie jest to znak tylko dla ludzi. Wiedzą o tym także rośliny, które również przygotowują się do tej pory roku..
Drzewa zaczynają przygotowywać się na trudniejszy okres. Każdy liść na co dzień zawiera różne kolorowe pigmenty. Jednak na wiosne i w lato widzimy przede wszystkim kolor zielony. Dlaczego tak się dzieje? Jest to wynikiem działania substancji chemicznej o nazwie chlorofil.
Chlorofil powstaje podczas procesu fotosyntezy, kiedy światło jest wykorzystywane do pozyskania pokarmu dla roślin. Można powiedzieć, że jest to takie paliwo dla drzewa, które sprawia że samochód rośliny może jeździć. Tak więc drzewa zbierają jak najwięcej chlorofilu na wiosnę i w lato, aby przetrwać zimę.
Kiedy podczas jesieni moc słońca i ogólnie ilość światła się zmniejsza, produkcja chlorofilu zostaje ograniczona do minimum, lub nawet jest całkowicie zatrzymana. Właśnie wtedy zaczynamy zauważać inne kolory liści. To prawdziwa magia!
Karotenoidy i Antocyjany – te związki mają wpływ na kolory
Podczas jesieni możemy zaobserwować inne (niż zielony) kolory liści. Za piękne brązowe, czerwone, żółte czy pomarańczowe kolory odpowiedzialne są karotenoidy (żółty) i antocyjany (reszta).
Karotenoidy są obecne w liściach przez cały sezon wegetacyjny, po prostu nie widzimy ich wpływu na kolor liści przez intensywny proces fotosyntezy.
Antocyjany są produkowane głównie jesienią. Są to związki, które nie nadają koloru tylko liściom. Dzięki nim owoce takie jak jabłka czy wiśnie mają swój piękny czerwony kolor.
Dlaczego liście mają tak wiele kolorów?
Pewnie teraz zastanawiacie się dlaczego liście jesienią mają tak wiele kolorów. Dlaczego nie są albo żółte, albo czerwone? Dlaczego na jednym drzewie możemy znaleźć naprawdę sporo kolorów?
Na te czynniki mają wpływ warunki pogodowe. Czasami jesienią w jeden dzień jest o wiele więcej słońca niż w drugi. Bywają również dni z intensywnymi opadami deszczu, oraz minusowymi temperaturami. To wszystko oddziałuje na drzewa i wpływa na kolory liści.
Po co drzewa zrzucają liście?
Dla drzew zrzucanie liści jest procesem samoobrony. Późną jesienią i zimą, gdy temperatura spada i jest bliska zeru, proces fotosyntezy ustaje. Przez to drzewa muszą ograniczyć zużycie swojego paliwa. Do tego zamarznięta woda na liściach może powodować łamanie ich struktury. Zjawisko to sprawia, że liście stają się bezużyteczne.
Oprócz tego, podczas tych pór roku obserwujemy również intensywne wiatry. Liście powiększają objętość drzewa, przez co podatność na złamania podczas wietrznej pogody drastycznie wzrasta. Dlatego drzewa zrzucają liście i w ten sposób bronią się przed potencjalnymi uszkodzeniami.
Dodatkowo liście, które są bezużyteczne dla gałęzi późną jesienią i zimą, stają się użyteczne dla gleby. Są swego rodzaju naturalnym nawozem. Składniki odżywcze liści wsiąkają w glebę i pozwala to na ponowne rozwinięcie się roślinności wiosną.
Jak dokładnie wygląda proces zrzucania liści?
Proces zrzucania liści nie jest tylko prostym strąceniem ich przez wiatr. Drzewa produkują specjalny związek chemiczny, który powoduje zatrzymanie produkcji chlorofilu. Małe żyły, które transportują wodę i pokarm się zamykają, przez co liście nie mają dostępu do pożywienia. Można powiedzieć, że w taki sposób drzewo pozwala na powolne obumieranie liści, nie raniąc swojej struktury.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat konopi to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
NAPISZ KOMENTARZ