Izba Reprezentantów na Filipinach zagłosowała zdecydowaną większością głosów za przyjęciem ustawy legalizującej medyczną marihuanę. To znaczący krok naprzód w kierunku liberalizacji konopi indyjskich w państwie wyspiarskim Azji Południowo-Wschodniej.
Filipiny o krok od reformy medycznej marihuany
Projekt ustawy House Bill 10439 został złożony w maju tego roku. Przeszedł trzecie i ostatnie czytanie w ubiegłym tygodniu i wreszcie został zatwierdzony. Za zagłosowało 177 osób, 9 głosów było przeciw i 9 wstrzymało się od głosu.
Zakładając najbardziej optymistyczny scenariusz, że Senat podpisze i zatwierdzi ustawę – wtedy zostaną również ustanowione ramy dla medycznej marihuany. Tym zajmie się organ regulacyjny nadzorujący rynek medyczny, czyli, Medical Cannabis Office (MCO).
„Przejście ustawy legalizującej medyczną marihuanę w trzecim i ostatnim czytaniu w Izbie Reprezentantów to bardzo dobra wiadomość. Mam nadzieję, że jej odpowiednik w Senacie, za którym się opowiadam – ustawa o medykalizacji konopi indyjskich – również zostanie zatwierdzona i trafi na biurko prezydenta”. – przewodniczący partii Partido Demokratiko Pilipino, senator i wieloletni zwolennik konopi indyjskich Robin Padella w oświadczeniu prasowym
Filipiny i przyszłość ustawy o medycznej marihuanie
Projekt ustawy jest nazwany w skrócie „ustawą o medycznej marihuanie”. Zyskał rekomendację do zatwierdzenia w trzecim czytaniu.
Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie przejdzie podobny proces, z trzema czytaniami. Działania umożliwią senatorom debatę i wprowadzenie poprawek do ustawy przed okresem porozumienia między obiema izbami. Następnie prezydent będzie miał możliwość zatwierdzenia lub zawetowania ustawy, zanim zostanie ona ostatecznie przyjęta.
Ta kompleksowa ustawa konsoliduje wiele wcześniejszych prób legalizacji medycznej marihuany. Łączy wcześniejsze ustawy House Bills w jeden spójny projekt.
Konopie mają nie tylko leczyć, ale być także przedmiotem badań
Ustawa o medycznej marihuanie daje prawo pacjentom do terapii z użyciem leczniczych konopi indyjskich, ale to nie wszystko. Ma ona również na celu rozszerzenie badań nad leczniczymi właściwościami marihuany.
Głównym założeniem ustawy jest utworzenie Biura ds. Medycznej Marihuany (MCO) w ramach Departamentu Zdrowia (DOH). Organ będzie odpowiedzialny za regulację całego programu.
Do obowiązków biura należy wydawanie zezwoleń lekarzom, którzy chcą przepisywać medyczną marihuanę. Lekarze w pierwszej kolejności muszą uzyskać obowiązkowe zezwolenie od Dangerous Drugs Board (DDB), aby upewnić się, że nie znajdują się na czarnych listach agencji antynarkotykowych.
MCO będzie nadzorować import, uprawę, produkcję, przechowywanie, dystrybucję, przepisywanie i sprzedaż konopi indyjskich.
Powstanie również zaawansowany system monitorowania, który pozwoli kontrolować proces uprawy marihuany od nasion do sprzedaży, zapewniając zgodność ze standardami regulacyjnymi. Ponadto ustawa zaleca włączenie studiów o medycznej marihuanie do programów nauczania na uniwersytetach i w szkołach wyższych, aby wspierać głębsze zrozumienie jej korzyści leczniczych.
Jakie choroby kwalifikują się do terapii?
Ustawa określa kilka schorzeń, które kwalifikują się do leczenia medyczną marihuaną.
Należą do nich:
- Nowotwory
- Jaskra
- Stwardnienie rozsiane (SM)
- Epilepsja
- HIV
- Zespół stresu pourazowego (PTSD)
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Inne przewlekłe autoimmunologiczne choroby zapalne (wymagające opieki hospicyjnej)
Aktualne prawo dotyczące CBD
DBB i FDA zatwierdziły już stosowanie CBD u pacjentów z padaczką. Koszt takiej terapii jest jednak bardzo drogi. Cena medycznej marihuany wynosi od 25 000 do 30 000 dolarów za roczną receptę. Co więcej, uprawa i używanie marihuany pozostają nielegalne w kraju.
Ten rozwój legislacyjny odbywa się podczas trwania debat w Senacie. Przyjęcie ustawy House Bill 10439 to bardzo ważny moment w podejściu Filipin do medycznej marihuany. Stawia kraj na tle nielicznych państw w Azji (takich jak Korea Południowa czy Japonia), które zalegalizowały konopie do użytku medycznego.
Jeśli Senat wyrazi zgodę i ustawa wejdzie w życie, Filipiny dołączą do państw Azji szerzących akceptację dla cannabis w medycynie. Ma to duże znaczenie.
Prawo narkotykowe w krajach azjatyckich jest bardzo surowe. Wiele państw znajdujących się w Azji nadal wydaje karę śmierci za niektóre przestępstwa związane z marihuaną.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Prohibiton Partners. The Asian Cannabis Report: 2nd Edition. Z linku: https://prohibitionpartners.com/reports/the-asian-cannabis-report-2nd-edition/
- Stevens B. (2024). Business of Cannabis. Landmark Philippine Medical Cannabis Legalisation Bill Could Position Country as Frontrunner in the Region. Z linku: https://businessofcannabis.com/landmark-philippine-medical-cannabis-legalisation-bill-could-position-country-as-frontrunner-in-the-region/
NAPISZ KOMENTARZ