W dzisiejszych czasach palenie tzw. “jointów”, czyli suszu konopnego zwiniętego w bibułkę zakończoną filtrem jest czymś zupełnie powszechnym i normalnym. Widzimy to na ulicach, w barach, na filmach czy fotografiach. Ogólnie w kulturze czy też nawet w medycynie. Zastanówmy się jednak, czy palenie jointów jest zjawiskiem wynalezionym w okresie nowożytnym?
Jak to się zaczęło?
Najstarsze dostępne informacje o spożyciu konopi sięgają już 2700 roku p.n.e. Wtedy te rośliny były wykorzystywane do celów mistycznych oraz leczniczych. Konopie włókniste były znane już w erze prehistorycznej. Niektóre źródła podają, iż w tamtych czasach lasy mogły porastać olbrzymie rośliny konopi, które sięgały nawet kilkudziesięciu metrów wzwyż. Starożytni grecy przyznają się do ich rekreacyjnego stosowania już w 5 wieku p.n.e. Wenecki kupiec i podróżnik znany ze szkolnych książek – Marco Polo, wspomina w swoich zapiskach o “ludziach, którzy stosują haszysz i etiopskich fajkach zawierających marihuanę” w okolicach 1300 roku.
Analizując liczne informacje, które przetrwały do naszych czasów, można śmiało wysunąć wniosek, że palenie i używanie konopi towarzyszyło różnym cywilizacjom od zarania dziejów.
Krok milowy
W 1400 roku kolejny podróżnik, Krzysztof Kolumb – odkrył, że rdzenni mieszkańcy Kuby zwijają tytoń w duże liście, aby go spalać. Było to podstawą do rozpowszechnienia w Europie w okresie lat 1600 konsumpcji tytoniu bez użycia fajki. Palenie tzw. cygar zaczęło być popularne wśród wyższych klas społecznych, które namiętnie paliły cygara, wyrzucając za okna obcięte końcówki.
Kolejnym etapem w rozwoju była historia Alexandra Rizlette de Cramptone Lacroix. To on rzekomo wymienił butelkę szampana na papiery do skręcania papierosów przywiezione z Hiszpanii. Wymiana tych cienkich papierków i szampana miała miejsce około 1553 roku, kiedy Francuzi wracali z Hiszpanii z przywiezionymi stamtąd towarami.
Plotka głosi, że Lacroix przywiózł papier do swojego rodzinnego miasta we Francji, a w 1660 roku “skopiował” go i wyprodukował pierwszy w historii papier przeznaczony do zwijania “skrętów” z tytoniu. To dało początek masowej produkcji bibułek używanych do zwijania także… jointów.
Era przemysłowa
Pierwsze zarejestrowane użycie jointów, zawierających zmieszany tytoń z konopiami, miało miejsce w okolicy 1850 roku w Meksyku. Farmaceuta z Uniwersytetu w Guadalajarze stwierdził, że robotnicy na polach mieszali marihuanę z tytoniem w swoich papierosach, a w międzyczasie także opublikowany w “The Boston Medical and Surgical Journal” artykuł sugerował potencjalne używanie skrętów z konopiami do leczenia problemów z oddychaniem. Uważano, że zmieszanie marihuany, belladonny i azotanu potasu pozwoli pacjentom zwiększyć przepływ tlenu i zmniejszyć ataki astmy.
W latach dwudziestych XX wieku, panująca wówczas w Stanach Zjednoczonych prohibicja alkoholu, zaowocowała zwiększeniem konsumpcji marihuany. W międzyczasie rozwijała się tam również muzyka Jazz, rewolucyjna, porywająca muzyka czarnoskóra wywodząca się z klasy robotniczej, która wraz ze wzrostem popularności, rozpowszechniła również palenie tzw. “jazzowych skrętów”, które to były używane często przez artystów podróżujących po kraju i palących jointy wypełnione konopiami.
Ostatnie dekady
W latach 60-tych, po tym jak marihuana została zdelegalizowana (o czym można by napisać osobny artykuł, ponieważ to bardzo ciekawa historia!), narastający w tych samych latach ruch hipisowski, przeniósł palenie jointów na zupełnie nowy poziom, aby uczynić z nich dzisiejszy standard. Na fali uznawanej za niesprawiedliwą wojny w Wietnamie, wspólne palenie jointów stało się dla hipisów symbolem pokojowego protestu wobec władz. Łącząc ich pod sztandarem miłości i kontrrewolucji kulturowej – wówczas powstał słynny slogan ““make love not war”. (tłum. kochaj, a nie walcz)
Przez ostatnie dekady palenie jointów, jak i ogólna sytuacja konsumpcji konopi pod różnymi postaciami wydaje się normalizować. Prawo staje się mniej restrykcyjne. Co najważniejsze – świadomość społeczna wzrasta, a rządy krajów na całym świecie zaczynają dostrzegać w tej roślinie ogromny potencjał.
Przewiduje się, że w następnych latach rewolucja konopna będzie postępować. Obecnie prowadzone są niezliczone badania nad konopiami, które przyniosą nowe rozwiązania w ich używaniu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Vonzzy. Ich produkty mogliście znaleźć w Świątecznym Zielonym Pojęciu 2022, a obecnie dostępne są również w sklepie ROLLMOPS.