Dobre wieści płyną do nas prosto z Kolumbii. Tamtejsza Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę o legalizacji marihuany. Co jeszcze musi się stać, by Kolumbijczycy mogli legalnie spożywać ziółko?
Legalizacja marihuany w Kolumbii
Ustawa legalizująca marihuanę w Kolumbii została formalnie zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów i teraz przechodzi do Senatu. Tam musi pokonać dwie ostatnie przeszkody, by później mógł ją podpisać prezydent. Przedstawiciele Izby Reprezentantów zatwierdzili ustawę legalizującą marihuanę wczoraj. Stosunek głosów za-przeciw wyniósł 98 do 57.
Kolumbia jest gotowa zrobić krok w kierunku nowej polityki narkotykowej, która porzuci nieudany paradygmat prohibicji i otworzy pole dla polityki kierującej się wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego, zapobiegania konsumpcji i gwarancji praw obywatelskich
– Juan Carlos Losada Vargas, z Partii Liberalnej
W ubiegłym roku Izba i Senat przyjęły odrębne wersje ustaw dotyczących legalizacji. Następnie w grudniu te dwa organy zaczęły pracować nad harmonizacją tych aktów prawnych. W związku z tym, że proces legalizacji marihuany w Kolumbii wnosi poprawki do tamtejszej konstytucji, to musi przejść przez pełny proces legislacyjny w każdej izbie dwukrotnie, w oddzielnych latach kalendarzowych. Ustawa legalizująca wspiera „prawo do swobodnego rozwoju osobowości, umożliwiając obywatelom decydowanie o konsumpcji marihuany w regulowanych ramach prawnych”.
W trakcie przesłuchania przed komisją senacką w ubiegłym roku, minister sprawiedliwości Kolumbii, Néstor Osuna stwierdził, że Kolumbia stała się ofiarą “nieudanej wojny”, która została zaplanowana pół wieku temu i spowodowała dużo przemocy, konfliktów zbrojnych i drastyczne podniesienie przestępczości.
Postępowa polityka władz Kolumbii
Gustavo Petro, postępowy prezydent Kolumbii, który od czasu objęcia urzędu w sierpniu wyraża stanowcze poparcie dla międzynarodowego zakończenia kryminalizacji narkotyków, przedstawił możliwe korzyści z legalizacji marihuany.
W przemówieniu na spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w ubiegłym roku, prezydent wezwał państwa członkowskie do fundamentalnej zmiany podejścia do polityki narkotykowej i zakończenia prohibicji. Petro przedstawił możliwości ograniczenia wpływu nielegalnego rynku poprzez legalizację marihuany. Poruszył również temat uwolnienia osób, które obecnie są skazywane na więzienie za jej posiadanie.
Petro omówił również potencjał ekonomiczny legalnego przemysłu konopi indyjskich w mniejszych miastach. Tam legalna uprawa marihuany mogłaby przynosić korzyści zarówno w sektorze uprawy, jak i sprzedaży. Prezydent zasugerował także, że Kolumbia może rozważać eksport marihuany do krajów, gdzie jest ona legalna.
W zeszłym roku prezydent Petro spotkał się z prezydentem Meksyku. Meksykańscy ustawodawcy również pracują nad legalizacją marihuany w swoim kraju. Politycy ogłosili plan zwołania międzynarodowej konferencji poświęconej przeanalizowaniu i zmianie polityki narkotykowej. Obaj liderzy chcą zaprosić innych przywódców krajów z Ameryki Łacińskiej na to spotkanie.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam akcesoria do palenia, susz i olejki CBD oraz najlepsze waporyzatory. Robiąc zakupy w tym sklepie, wspierasz działalność naszego portalu.
źródło: marijuanamoment.net
NAPISZ KOMENTARZ