Zastanawiasz się jak powstaje lampa led? Co wpływa na jej kształt, wykonanie i na dobór poszczególnych elementów? Na ten temat porozmawialiśmy ze specjalistami firmy Perfand Led.
Jak powstaje lampa led w Polsce?
Nie wiemy jak to jest w Chinach, ale wiemy jak to jest robione w Polsce. Żeby można było coś zbudować najpierw trzeba zorientować się w potrzebach rynku, wykonać kilka konsultacji z użytkownikami i w dziale R&D wykonać projekt. Lampa składa się z kilku podstawowych składowych jak np. obudowa, zasilacz, panel led, moduły sterujące itd. Każdy z tych elementów wymaga wykonania osobnego projektu, lecz w taki sposób aby finalnie połączone stanowiły kompatybilną całość. Każdy z inżynierów pracuje nad swoją częścią, prowadząc konsultacje i weryfikując możliwości rynku lub dostępność danych komponentów.
Następny etap
Gdy już zostaną opracowane szczegóły projektowe, w fabryce wykonuje się prototypy. Jeśli chodzi o obudowę można korzystać z istniejących profili, które zamawia się z zewnątrz i są dostępne dość szybko lub zamówić w hucie odlew pod własny projekt, co jest dość kosztowne i czasochłonne.
Kolejny krytyczny element to zasilacz. Niektórzy producenci kupują gotowe zasilacze i dopasowują je do swojej lampy, inni wykonują je od podstaw. Takie wykonanie zasilacza od podstaw jest dość ciekawym wyzwaniem. Począwszy od trawienia płytek w wersjach testowych, poprzez ręczne osadzanie wszystkich elementów, zarówno tych malutkich jak rezystory wielkości nasionka konopi lub większych np. kondensatory które są jak top konopny. Ten sam proces dotyczy płytki LED. Ręczne trawienie, osadzanie kilkuset diod, sprawdzanie napięć, przewodzenia i wszystkiego co w elektronice może się popsuć. Czasami taki proces trwa kilka dni jeśli wszystko się spina, gorzej jak po drodze coś się wydarzy i trzeba proces zaczynać od początku.
Dobór komponentów
Poza elementami konstrukcyjnymi bardzo dużo czasu poświęca się na wybranie tych odpowiednich komponentów. Rynek jest zalany przeróżnymi elementami elektroniki. Trzeba je weryfikować pod kątem trwałości, użytych do ich produkcji materiałów, dostępności i innych czynników. Tym zajmuje się najczęściej dział zakupów.
Stworzenie prototypu
Jak już mamy wszystkie elementy składowe można przystąpić do montażu lampy prototypowej. Jeśli mechanika jest dobrana w odpowiedni sposób i każda ze składowych ze sobą gra, można przystąpić do testów wytrzymałościowych. Po ich przejściu można takiej lampie powierzyć pod opiekę roślinę, ale tylko do weryfikacji czy rośnie tak jak powinna. Jeśli nie rośnie, przeprowadza się analizę – być może trzeba zmienić spektrum lub moc lampy? Żeby uzyskać tego typu odpowiedzi, lampy wysyła się na testy do specjalistów od upraw. To oni przekazują swoje spostrzeżenia oraz sugestie, które następnie są implementowane do lampy. Proces weryfikacji trwa tak długo, aż opinia ekspertów będzie zadowalająca. Wtedy można taką lampę przenieść do masowej produkcji, lecz przed jej rozpoczęciem pracownicy produkcyjni przechodzą kompleksowe szkolenie z danego modelu. Gdy produkcyjna wersja próbna spełnia wszystkie wymogi można rozpoczynać masową produkcję i przeznaczyć taką lampę do sprzedaży.
Firma Perfand Led posiada w swojej ofercie lampy wykonane w technologii pulsacyjnej. Jest to ich autorska – opatentowana metoda, która pozwoli Ci zaoszczędzić do 50% kosztów energii. Jeżeli zainteresowała Cię ta technologia to link do pełnej oferty zostawiamy tutaj.
NAPISZ KOMENTARZ