Wapń odgrywa kluczową rolę w procesie rozwoju konopi, począwszy od momentu nasion i kiełkowania. Ważnym elementem w pobieraniu wapnia przez rośliny są korzenie, dlatego ważne jest, aby pH gleby wokół korzeni było odpowiednie, co pozwoli roślinie na pobranie potrzebnych składników odżywczych.
Wapń wspomaga również procesy metaboliczne rośliny, w tym aktywację pewnych enzymów. Braki wapnia w diecie rośliny mogą prowadzić do wielu problemów, takich jak zahamowanie wzrostu, słaba struktura komórkowa czy problemy z przewodnictwem wodnym.
Wapń i jego rola w uprawie konopi
Wapń (Ca) ma istotny wpływ na rozwój konopi indyjskich na każdym etapie wzrostu – od kiełkowania, poprzez rozwój systemu korzeniowego, aż do fazy wzrostu i kwitnienia.
Jakie funkcje pełni ?
- wspiera wzrost systemu korzeniowego rośliny,
- zapewnia właściwy wzrost i rozwój rośliny,
- uczestniczy w procesie budowy ścian komórkowych,
- zwiększa odporność rośliny na czynniki stresowe, uszkodzenia, działanie szkodników i wysoką temperaturę.
Wapń, nazywany mikropierwiastkiem, odgrywa ważną rolę w organizmie rośliny, stanowiąc niezbędny element do jej prawidłowego funkcjonowania. Jednym z jego kluczowych zadań jest łączenie łańcuchów pektynowych (zwanych pektynianami wapnia), które biorą udział w budowie ścian komórkowych. Gdy ilość wapnia w roślinie jest odpowiednia, te połączenia są mocne, ale gdy brakuje tego pierwiastka, może dojść do zaburzeń wzrostu.
Przyczyny i objawy niedoboru wapnia
Niewłaściwy system korzeniowy i nieodpowiednie pH gleby to dwa czynniki, które mają istotny wpływ na niedobór wapnia. Wapń jest często niedoborem w glebach o kwaśnym pH, które wynosi poniżej 6,2.
Należy pamiętać, że optymalne pH gleby dla uprawy konopi wynosi 6,0-7,0, a dla najlepszej przyswajalności wapnia powinien zawierać się w zakresie od 6,2-7,0. Gdy pH jest poza tym zakresem, poszczególne składniki odżywcze nie są wchłaniane w wystarczającej ilości przez roślinę, co może prowadzić do niedoborów poszczególnych pierwiastków.
Jak już zostało wspomniane, niedobór lub trudności w wchłanianiu wapnia przez rośliny mogą wynikać z nieodpowiedniego pH gleby. Innym czynnikiem może być blokada składników odżywczych, spowodowana nadmiarem innych związków. Warto zwrócić uwagę, że niedobór wapnia często występuje razem z niedoborem magnezu.
Najczęstsze objawy niedoboru wapnia to :
- liście stają się ciemnozielone
- żółte/ brązowe plamy o ostrych krawędziach na starszych liściach
- liście mogą się zwijać
- nowy, młody wzrost ulega zahamowaniu i spowolnieniu
- łodygi pękają, w środku mogą gnić
- korzenie ulegają uszkodzeniu, słabiej się rozwijają, finalnie gniją
- w czasie kwitnienia zaburzony zostaje wzrost kwiatów
Jak uzupełnić niedobór wapnia w uprawie marihuany?
Jak już wspomniano, niedobór wapnia często występuje razem z niedoborem magnezu, dlatego warto:
- użyć nawozu/odżywki Cal-Mag,
- regularnie monitorować pH gleby i upewnić się, że wartość pH nie spada poniżej 6,2
(pamiętaj, że optymalny zakres pH dla upraw w glebie wynosi od 6,0 do 7,0).
W przypadku wystąpienia objawów niedoboru wapnia, wielu hodowców poleca stosowanie wapna dolomitowego, który łatwo przenika do gleby i jest szybko przyswajany przez rośliny.
Niedobór wapnia w uprawie konopi indyjskich (marihuany) może skutkować wieloma niekorzystnymi dla rośliny efektami, takimi jak zahamowanie wzrostu, osłabienie łodyg, pękanie łodyg, zaburzenia rozwoju pąków oraz nieprawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Należy jednak pamiętać, że niedobór wapnia może być trudny do zidentyfikowania. Często występuje jednocześnie z niedoborem innych składników odżywczych, takich jak magnez czy żelazo. Należy również zwrócić uwagę na tzw. blokadę składników odżywczych. Może ona wystąpić w przypadku przesycenia gleby nadmiarem innych związków odżywczych. To skutkuje stanem, w którym konopie nie mogą wchłonąć potrzebnych składników, mimo że są one obecne w podłożu.
NAPISZ KOMENTARZ