Projekt legalizacji marihuany w Czechach nadal stoi pod znakiem zapytania. Pojawia się coraz więcej doniesień na temat jego przyszłości.
Przyszłość legalizacji marihuany w Czechach
Od maja czeski rząd rozważa, czy wprowadzić kompleksowy, komercyjny rynek detalicznej sprzedaży marihuany dla dorosłych. Wtedy Czechy stałyby się jedynym takim państwem Unii Europejskiej. Drugą opcją jest legalizacja podobna do norm panujących w Niemczech, czyli nieco bardziej ograniczony model.
Legalna uprawa i posiadanie czy komercyjny model legalizacji marihuany?
Lokalne źródła informacyjne sugerowały, że partie koalicyjne są bliskie osiągnięcia porozumienia w sprawie realizacji tego drugiego rozwiązania i kontynuowania wyłącznie domowej uprawy. Zwolennicy pełnego rynku komercyjnego walczą o znalezienie sojuszników politycznych.
Szereg czeskich publikacji prasowych sugeruje, że legalizacja marihuany w tym kraju może zostać znacznie ograniczona.
Według informacji podanych przez portal Echo24.cz partia, która obecnie prowadzi spór w sprawie ustawy, nadal nie zgadza się co do zakresu złagodzenia dostępu do konopi indyjskich.
Kto sprzeciwia się pełnej legalizacji marihuany w Czechach?
Liczne doniesienia sugerują, że wszystkie inne partie, wraz z premierem, generalnie są za pełną legalizacją. Przeciwne stanowisko zajmuje KDU-ČSL (Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa), która nadal walczy z proponowaną ustawą.
Jedyną kwestią, na którą się zgodzili, jest legalizacja samodzielnej uprawy, zezwalająca na uprawę do trzech roślin konopi indyjskich i posiadanie do 600 g na własny użytek w miejscu zamieszkania.
Przyszłość projektu ustawy Jindřicha Vobořila
Projekt ustawy stworzonej przez byłego Krajowego Koordynatora ds. Narkotyków Jindřicha Vobořila, obejmujący pełny rynek komercyjny, pozostaje niezmieniony. Wielu zwolenników obawiało się, że po odejściu Vobořila ze stanowiska koordynatora może nastąpić szereg przeszkód. Projekt ustawy został chwilowo zawieszony i potrzebuje premiera lub innego lidera partii koalicyjnych, aby go ożywić.
Dopiero jeśli to nastąpi, projekt ustawy zostanie poddany dyskusjom, umożliwiając każdemu ministerstwu zapoznanie się z nim i przekazanie informacji zwrotnych. Następnie zostaną wprowadzone poprawki na postawie tych sugestii, zanim zostanie przedstawiony ostateczna wersja projektu.
Czeski premier jest otwarty na pełną legalizację. Niestety ta kwestia ma niski priorytet wśród innych spraw politycznych.
Korzyści z przejścia na rynek legalny w Czechach
Czeska Partia Piratów, która była siłą napędową pełnej legalizacji od czasu wejścia do koalicji, znajduje się obecnie w środku trwającej burzy politycznej. Lider Ivan Bartoš walczy z wezwaniami do dymisji w związku z prowadzeniem „flagowej polityki” swojej partii, mającej na celu cyfryzację krajowego systemu zarządzania budownictwem.
Według badania przygotowanego przez Partię Piratów państwo mogłoby zyskać od 650 milionów do 1,8 miliarda koron rocznie, legalizując i opodatkowując marihuanę. Politycy widzą także oszczędności, w systemie więziennictwa i sądownictwa, jeśli marihuana zostanie zalegalizowana.
W rozmowie z Ceskatelevize twórca ustawy dotyczącej legalizacji widzi, także ograniczenia dla pacjentów. Zasugerował, że zezwolenie wyłącznie na uprawę spowodowałoby, że pacjenci leczeni marihuaną nadal trafialiby na nielegalny rynek. To oznaczałoby, że kluczowy cel ustawy, jakim jest redukcja szkód, nie powiódłby się.
Pełny model legalizacji jest ważny dla pacjentów medycznej marihuany
„Jest wiele osób, które po prostu nie mogą uprawiać marihuany, ponieważ poruszają się na wózku inwalidzkim lub są niepełnosprawne w innym stopniu. To właśnie ze względu na te cele lecznicze wciąż popychamy tych ludzi na nielegalny rynek” – powiedział Jindřich Vobořil
Komplikacje pojawiają się zaledwie kilka tygodni po tym, jak Vobořil ogłosił plany ustąpienia ze stanowiska koordynatora ds. narkotyków.
Dlaczego zmiana statusu prawnego marihuany jest ważna?
Eksperci i osoby zajmujące się polityką narkotykową i zapobieganiem narkomanii z 27 krajów napisali międzynarodowy list do czeskiego rządu, w którym wyrażają swoje poparcie dla Vobořila.
List, podpisany przez 76 światowych ekspertów ds. polityki narkotykowej, chwali Vobořila za racjonalne, oparte na nauce podejście do regulacji narkotykowych, jakie prezentuje. To podkreśla jego poparcie dla redukcji szkód i zaangażowanie użytkowników cannabis w kształtowanie polityki.
Legalna marihuana zmniejszy rozwój czarnego rynku
Vobořil został doceniony za promowanie regulacji rynku narkotykowego na podstawie szkodliwości i potencjału uzależniającego substancji psychoaktywnych. Były koordynator opowiada się za regulowanym dostępem do narkotyków zamiast całkowitej prohibicji. Jego praca była szczególnie skoncentrowana na zapobieganiu, leczeniu uzależnień i zmniejszaniu szkód, a nie na stosowaniu środków karnych.
Stowarzyszenie APAS wyraziło obawy, że jego odejście może zagrozić koordynacji polityki narkotykowej i funkcjonowaniu leczenia uzależnień w Czechach. Jego członkowie podkreślili znaczenie proponowanej ustawy o uzależnieniach, która mogłaby zapewnić stabilne finansowanie i skuteczne usługi profilaktyczne na nadchodzące lata. Wezwali rząd do pilnego zajęcia się tą kwestią.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Fujacek J. (2024). Echo24.cz. Pěstování ano, prodej ne. Vláda chce rezignovat na plánovanou legalizaci marihuany. Z linku: https://echo24.cz/a/HaASQ/zpravy-legalizace-marihuany-vlada-zakon-lidovci-pestovani-koordinator-voboril-regulovany-trh
- Stevens B. (2024). Business of Cannabis. Czech Cannabis Bill Stalled as Political Battle Heats Up, But Hope Remains for Full Legalisation. Z linku: https://businessofcannabis.com/czech-cannabis-bill-stalled-as-political-battle-heats-up-but-hope-remains-for-full-legalisation/
NAPISZ KOMENTARZ