fbpx
GROW
27 maja 2024

Jakie są objawy nadmiernego nawożenia konopi?

Brązowe brzegi liści, żółknące liście - to tylko kilka z objawów nadmiernego nawożenia konopi. Dowiedz się, jak zidentyfikować problem
Nadmierne nawożenie Konopi: Objawy, Przyczyny i Sposoby Naprawy

Czy twoje konopie wykazują oznaki takie jak brązowe brzegi liści, żółknące liście, usychające końcówki liści lub przebarwienia? Wszystkie te objawy mogą być skutkami nadmiernego nawożenia konopi, z czym większość uprawiających konopie z pewnością się spotkała.

Przenawożenie roślin jest niebezpieczne i może prowadzić nawet do ich śmierci na plantacji, co stanowi poważny problem dla doświadczonych growerów. Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do przenawożenia roślin. Jednakże, istnieją sposoby na ratowanie przenawożonych roślin, choć wymagają one natychmiastowego działania.

Co to jest przenawożenie konopi ?

Jednym z najczęstszych powodów przenawożenia konopi jest dodawanie zbyt dużej ilości nawozów płynnych lub granulowanych. Konopie posiadają określone tempo przemian biochemicznych i wchłaniania składników odżywczych. Nadmiar substancji odżywczych, który nie zostanie spożytkowany, może spowodować uszkodzenia korzeni i liści.

Uszkodzenia liści drastycznie ograniczają powierzchnię fotosyntezy, co prowadzi do zmniejszenia wydajności produkowania glukozy potrzebnej do prawidłowego wzrostu roślin. Jeśli przenawożone rośliny nie zostaną odpowiednio zopiekuńczo kontrolowane i pomocy, nadmiar składników odżywczych może prowadzić do całkowitego obumarcia liści. Przenawożenie konopi znacząco obniża ilość i jakość plonów, co jest niekorzystne dla każdego growera.

Dlatego każdy, kto zauważy, że jego konopie są przenawożone, powinien jak najszybciej podjąć działania mające na celu zminimalizowanie szkód. Szybka reakcja może uchronić rośliny przed nadmierną dewastacją lub śmiercią, a grower będzie mógł cieszyć się zadowalającymi plonami.

Konopie indyjskie nie posiadają mechanizmu wydalniczego nagromadzonych substancji, co oznacza, że jeśli w glebie znajduje się duża ilość składników odżywczych, to rośliny je pobiorą. Nadmierne nagromadzenie składników odżywczych jest szczególnie widoczne na liściach konopi, jednak prawdziwe zagrożenie tkwi w warstwie gleby.

Nadmierne nagromadzenie składników odżywczych w glebie jest szczególnie niebezpieczne dla młodych konopi. Nagromadzone substancje odżywcze zmieniają pH gleby i uszkadzają korzenie roślin. Uszkodzone korzenie nie są w stanie spełnić swoich funkcji, co w końcu prowadzi do ich obumierania. Martwe korzenie mogą również stać się siedliskiem dla pleśni, która z kolei może zainfekować całą plantację.

Oznaki przesadzonego nawożenia konopi

Rośliny konopi indyjskich, które są przenawożone, wykazują wiele różnych objawów, które zależą od składników, które występują w nadmiarze.

Są wczesne symptomy, które mogą wskazywać na przenawożenie konopi, takie jak:

  • ciemnozielone liście,
  • zwichnięte liście,
  • żółknięcie końcówek liści.

Jednakże, objawy te mogą także wskazywać na inne problemy z roślinami, dlatego ważne jest, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę tych objawów. Inne objawy przenawożenia konopi to między innymi uszkodzone korzenie, niski przyrost wzrostu, choroby grzybowe, a nawet obumieranie roślin. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać przenawożeniu i monitorować stan swoich roślin regularnie.

Czy od nadmiernego nawożenia rośliny są na straconej pozycji ?

Na początkowych etapach przenawożenia konopi rośliny nie są zagrożone śmiercią, a ich organizm jest w stanie samodzielnie przetworzyć nadmiar składników odżywczych. Jednak wykonanie flushingu gleby, czyli spłukanie nadmiaru nawozów wodą, może pomóc roślinom w przetworzeniu nadmiaru składników odżywczych. Usunięcie części nadmiarowych substancji odżywczych może ochronić roślinę przed dalszymi szkodami.

Ważne jest również, aby regularnie obserwować rozwój rośliny i reagować na wszelkie objawy przenawożenia, takie jak ciemnozielone liście, żółknięcie końcówek liści czy uszkodzone korzenie. Wczesne wykrycie przenawożenia i odpowiednie działania mogą pomóc w zapobieżeniu poważniejszych problemów i zagwarantować zadowalające plony.

Kiedy przenawożenie konopi trwa zbyt długo, rośliny zaczną wykazywać niepokojące zmiany, takie jak:

  • wykręcone liście,
  • usychające liście
  • odpadające liście,
  • plamy na liściach
  • całkowicie przebarwione liście

Na początku, oparzenia spowodowane nadmierną ilością składników odżywczych zaczną pojawiać się na końcówkach liści i stopniowo przesuwać się w kierunku ich środka. W tym momencie należy podjąć odpowiednie kroki, aby ocalić zdrowie i życie rośliny. Jeśli oparzenia pozostaną bez kontroli, będą postępować, aż całe liście zaczną obumierać i odpadać. Roślina bez funkcjonalnych liści jest skazana na śmierć.

Niektóre objawy przenawożenia konopi są łatwe do zauważenia, a uszkodzenia spowodowane nadmierną ilością składników odżywczych postępują stosunkowo szybko. Wczesne wykrycie problemu i odpowiednia reakcja ze strony hodowcy mogą pomóc w ochronie rośliny przed dalszymi szkodami i zapobiec znacznemu zmniejszeniu plonów.

Czym różni się przenawożenie od niedoboru nawozów ?

Zrozumienie różnicy między niedoborami, a nadmiarem składników odżywczych w glebie jest kluczowe w naprawie powstałych szkód. Jeśli uprawiający rośliny źle zidentyfikuje problem na plantacji i podejmie kroki w celu jego rozwiązania, istnieje ryzyko znacznego pogorszenia sytuacji, co może prowadzić do śmierci roślin.

Do najczęściej występujących objawów przenawożenia konopi można zaliczyć:

  • ciemnozielone liście,
  • zwijające się liście,
  • usychające liście,
  • plamy na liściach,
  • gnijące korzenie,
  • powykręcane liście,
  • odpadające liście,
  • usychające korzenie,
  • żółknące końcówki liści,
  • całkowicie przebarwione liście.

Jak już wiecie, nadmiar nawożenia konopi występuje, gdy uprawiający zaaplikuje zbyt dużo nawozu, co prowadzi do sytuacji, w której rośliny nie są w stanie go prawidłowo wykorzystać.

Najczęstszymi objawami niedoborów składników odżywczych są:

  • brązowe plamy,
  • zawijanie liści,
  • blaknące liście,
  • czerwony kolor łodyg,
  • białe plamy na liściach,
  • obumieranie końcówek liści,
  • brązowe przebarwienia liści,
  • zatrzymanie wzrostu rośliny,
  • żółknięcie liści na całej wysokości rośliny.

Nieodpowiednia kwasowość podłoża, nadmiar związków odżywczych lub blokada przyswajania pierwiastków odżywczych z gleby są najczęstszymi przyczynami niedoborów składników odżywczych.

Jak widać, objawy niedoborów i nadmiernego nawożenia mogą wyglądać bardzo podobnie, dlatego ważne jest, aby sprawdzić przyczynę problemów z roślinami.

Najlepszym sposobem na to jest użycie mierników PPM. Co to są za urządzenia i jak działają?

Mierniki PPM to laboratorium, które mierzy ilość substancji rozpuszczonych w wodzie. Większość z nich mierzy potencjał elektryczny roztworu. Jak wiadomo, potencjał elektryczny roztworów zmienia się wraz z ilością rozpuszczonych w nim składników.

Należy pamiętać, że mierniki PPM są również stosowane do badania czystości wody.

Poniżej przedstawiamy tabelę z prawidłowymi wartościami PPM dla poszczególnych etapów życia konopi.

Warto pamiętać, że optymalne stężenia składników odżywczych w glebie mogą się różnić w zależności od odmiany konopi. Niektóre odmiany preferują wyższe stężenia składników odżywczych, podczas gdy inne rozwijają się lepiej w niższych stężeniach.

Jak naprawić uszkodzenia wywołane nadmiernym nawożeniem?

Rośliny, które zostały przenawożone, wykazują szereg niepokojących objawów, z którymi spotkał się już każdy grower. Lekkie przenawożenie zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla życia roślin, ale długotrwałe przenawożenie jest bardzo niebezpieczne. Czy da się uratować przenawożone konopie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Konopie to żywe organizmy, które wymagają prawidłowego poboru składników odżywczych, wody i wymiany gazowej, a do tego potrzebne są sprawnie funkcjonujące części morfologiczne, takie jak liście, korzenie i łodygi.

Konopie można uratować jedynie wtedy, gdy uszkodzenia wywołane przenawożeniem są jedynie częściowe i roślina jest w stanie prowadzić procesy życiowe, które w minimalnym stopniu zaspokoją jej potrzeby.

Pierwszym krokiem w pomocy przenawożonym roślinom jest usunięcie czynników szkodliwych, czyli nadmiaru składników odżywczych, które można usunąć poprzez flushowanie lub przesadzenie roślin do świeżego podłoża.

Drugim krokiem jest dokładne oględziny roślin, aby ocenić kondycję korzeni, łodyg i liści, a w razie potrzeby usunąć uszkodzone części, które mogą być punktem rozwoju pleśni.

Trzecim krokiem jest umieszczenie rośliny w czystym podłożu i ustawienie jej w miejscu docelowego wzrostu. Przenawożone rośliny są pod dużym stresem, co powoduje znaczne spowolnienie wzrostu, jednak po około 2 tygodniach tempo wzrostu powinno wrócić do normy.

Jak zapobiegać przenawożeniu?

Każdy hodowca konopi chce, aby jego rośliny rosły zdrowe i piękne. Jak dbać o rośliny, aby uniknąć przenawożenia?

Idealna hodowla konopi indyjskich składa się z wielu drobnych aspektów, które razem tworzą najlepsze warunki dla wzrostu roślin. Wśród ważnych czynników w uprawie konopi indyjskich są:

  • Temperatura,
  • Natężenie światła,
  • Wilgotność otoczenia,
  • Czas naświetlania roślin
  • Ilość nawozów w podłożu
  • Wentylacja w pomieszczeniu
  • Odpowiednia kwasowość podłoża

Istnieje kilka metod, które pomogą chronić rośliny przed przenawożeniem. Podstawową metodą jest kontrolowanie podłoża, zarówno pod względem pH, jak i zawartości rozpuszczonych cząsteczek (PPM), za pomocą kwasomierzy i mierników PPM. Wyniki badań kwasowości i zawartości cząsteczek rozpuszczonych należy zapisywać, aby określić czas aplikacji nawozów.

Inną, prostszą metodą jest właściwa aplikacja nawozów zgodnie z zaleceniami producenta. Producenci nawozów informują o czasie działania i zalecanym czasie aplikacji, co utrudnia aplikowanie zbyt dużej dawki nawozu.

Hodowcy konopi często spotykają się z przenawożeniem swoich roślin. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, w tym: brak wiedzy i doświadczenia hodowcy, błędy podczas aplikacji nawozów, stosowanie zbyt silnych nawozów, itp. Nadmiar nawozów w glebie poważnie uszkadza rośliny i może prowadzić do ich śmierci. W przypadku zauważenia objawów przenawożenia na plantacji, hodowca powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

Istnieje kilka metod walki i prewencji przed przenawożeniem konopi. Jedną z metod jest kontrola pH i zawartości składników odżywczych w podłożu za pomocą kwasomierzy i mierników PPM, co pozwala na monitorowanie i regulowanie ilości stosowanych nawozów. Inną metodą jest stosowanie nawozów o niższej mocy, zgodnie z zaleceniami producenta, oraz unikanie stosowania nawozów w nadmiarze.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Uprawa konopi na zewnątrz to 50-krotnie mniejsza emisja niż uprawa w pomieszczeniach Ekologiczne rolnictwo to uprawa konopi na zewnątrz. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu bliżej i rozszerzyć badania w tym kierunku Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
GROW Czy można sklonować automatyczne odmiany konopi? Klonowanie konopi to fascynujący temat, ale czy można to zrobić z odmianami automatycznymi? To pytanie budzi wiele kontrowersji admin5 lipca 2024
GROW Jak ukryć zapach z kwitnących lub suszonych konopi W artykule przedstawiamy skuteczne strategie, jak ukryć zapach konopi w różnych sytuacjach, w tym podczas uprawy, palenia oraz przechowywania. admin3 lipca 2024
GROW Robaki w uprawie - jakie się pojawiają i jak się ich pozbyć? W artykule omawiamy różnorodne robaki, które mogą infestować rośliny konopi, oraz skuteczne metody ich zwalczania. admin1 lipca 2024
GROW Profesjonalne plantacje marihuany medycznej i rekreacyjnej Ewolucja przemysłu konopi jest nieunikniona, a profesjonalne plantacje marihuany medycznej i rekreacyjnej odgrywają tu kluczową rolę admin28 czerwca 2024
GROW Wentylatory w uprawie marihuany. Jak wybrać odpowiednią wentylację? Wentylacja w uprawie marihuany: Dlaczego wentylacja jest kluczowa dla zdrowego wzrostu roślin i jak wybrać odpowiedni wentylator Justyna Walentynowicz21 czerwca 2024
GROW Niedobór boru w uprawie marihuany Jak rozpoznać niedobór boru w konopiach? Dowiedz się, jakie są objawy, przyczyny i jak skutecznie go uzupełnić admin10 czerwca 2024
GROW Jak zwiększyć plony marihuany w warunkach indoor? Dowiedz się, jak zoptymalizować warunki uprawy marihuany w warunkach indoor. Kluczowe informacje dotyczące oświetlenia admin7 czerwca 2024