Japońskie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zakaz stosowania niektórych syntetycznych kannabinoidów. Powodem były zgłaszane zatrucia konsumentów, którzy stwierdzili, że spożywali produkty nasycone syntetycznymi kannabinoidami.
Zakaz syntetycznych kannabinoidów w Japonii
Od 6 stycznia posiadanie i dystrybucja sześciu substancji, w tym HHCP, czyli heksahydrokannabiforolu, będzie zabronione. Japońskie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zakaz stosowania HHCH, HHCP i wszelkich produktów z jego dodatkiem z końcem grudnia 2023.
W listopadzie 2023 pięć osób zachorowało po spożyciu żelków rozprowadzanych przez mężczyznę na festiwalu w zachodnim Tokio. Te zgłoszone choroby zostały podane jako powód zakazu HHCH na początku tego miesiąca.
Tetrahydrokannabinol (THC) był już zakazany w Japonii, jednak ustawodawcy niedawno przyjęli środek mający na celu zamknięcie postrzeganej luki w prawie. Spożywanie nie było wyraźnie zabronione w Japonii aż do początku tego miesiąca. Mieszkańcom Japonii przyłapanym na zażywaniu marihuany grozi teraz do siedmiu lat więzienia.
Produkty zawierające syntetyczne kannabinoidy, takie jak HHC są popularne wśród konsumentów w jurysdykcjach, które zakazują THC. Służą jako alternatywa dla produktów z konopi indyjskich. Wiele sklepów w Japonii sprzedawało produkty z syntetyczną marihuaną, takie jak żelki i ciasteczka, jeszcze przed wprowadzeniem zakazu. Podobnie w Polsce na Allegro roi się od żelek z dodatkiem syntetycznych kannabinoidów niewiadomego pochodzenia. Stanowczo odradzam korzystanie z takich źródeł.
W kwietniu 2023 Finlandia zakazała produktów z HHC ze względu na niebezpieczeństwa syntetycznych kannabinoidów.
Syntetyczne kannabinoidy są niebezpieczne
Syntetyczne produkty z konopi indyjskich są prawie zawsze nieuregulowane, a zatem nie są bezpieczne do spożycia przez ludzi. Rosnący popyt na syntetyczne produkty z marihuany jest negatywnym zjawiskiem wywołanym przez prohibicję.
Regulowane produkty THC są wyraźnie bezpieczniejsze niż nieuregulowane syntetyczne produkty kannabinoidowe. Tylko legalizacja marihuany dla osób dorosłych i mądra polityka może poprawić wyniki w zakresie zdrowia publicznego.
Oprócz zakazania HHCH na początku tego miesiąca, ustawodawcy w Japonii zalegalizowali marihuanę do celów medycznych. Japonia zezwoliła na import takich medycznych produktów z konopi takich jak lek Epidiolex (często przepisywany pacjentom, u których zdiagnozowano padaczkę lekooporną).
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych, to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
Źródła:
- Kyodo News+. (2023). Japan decides to ban more cannabinoids after gummies sicken people. Z linku: https://english.kyodonews.net/news/2023/12/20893a7e69cb-japan-decides-to-ban-more-cannabinoids-after-gummies-sicken-people.html
- Norman H. (2023). ICBC. Japanese Health Ministry Bans Six Synthetic Cannabinoids. Z linku: https://internationalcbc.com/japanese-health-ministry-bans-six-synthetic-cannabinoids/
NAPISZ KOMENTARZ