Jazda pod wpływem marihuany to bardzo kontrowersyjna kwestia, zwłaszcza w kontekście legalizacji. Naukowcy z Medycznego Centrum Badań Uniwersytetu w San Diego wzięli tę sprawę pod lupę.
Marihuana i samochód – czy to dobre połączenie?
Naukowcy z Medycznego Centrum Badań nad konopiami na Uniwerystecie w San Diego są przekonani, że połączenie konopi indyjskiej z jazdą samochodem jest niepotrzebnym proszeniem się o nieszczęście.
Takie stwierdzenie ma związek z opublikowanymi na łamach JAMA Network wynikami badania, w którym udział wzięło 191 entuzjastów konopi.
Czy THC ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Uczestnicy badania otrzymywali dwa różne typy produktów do przeprowadzenia eksperymentu. Naukowcy wyposażyli ich w jointa placebo oraz jointa zawierającego THC z mocą równą 5.9% albo 13.4%. Wyniki prowadzenia pojazdu (Composite Drive Score) pokazały że kierowcy, którzy spożyli THC mają większe trudności w prowadzeniu.
Podczas badania przeanalizowano ogromną ilość zmiennych. Dane pokazały, że najbardziej zauważalne zmiany w prowadzeniu, pomiędzy grupą placebo a grupą THC, nastąpiły po równo 30 i 90 minutach od inhalacji.
Co ważne – większość badanych niechętnie podeszła do prowadzenia samochodu zaraz po paleniu. Grupa 69% kierowców zgłosiła, że podejmą się prowadzenia samochodu ale nie wcześniej niż półtorej godziny po inhalacji.
Pomimo tego że kierowcy w grupie THC byli otępiali i wahali się jeździć w czasie 30 minut od inhalacji, po upływie półtorej godziny zauważyli że otępienie powoli znika i byli chętniejsi do prowadzenia auta. Jednak pomimo tego ich wyniki nie poprawiły się znacząco od momentu upłynięcia 30 minut
dr Thomas Marcotte, dyrektor CMCR i profesor psychiatrii na UCSD
Naukowcy stwierdzili, że THC może wywoływać tak zwane fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Przez to uczucie jazda pod wpływem marihuany może być jeszcze bardziej niebezpieczna.
Czy jazda pod wpływem marihuany i stężenie THC we krwi mają ze sobą coś wspólnego?
Z badań wynika, że umiejętności prowadzenia pojazdów, zaraz po spożyciu THC, znacząco się obniżają. Jednak czy ma to związek ze stężeniem THC we krwi? Naukowcy stwierdzili, że nie ma powiązania pomiędzy zwiększoną zawartością THC we krwi a zdolnością prowadzenia pojazdów. Uczeni podkreślają, że taki rezultat badania był dla nich bardzo zaskakujący.
Te wyniki ewidentnie podważają sens badania osób na małe, jak widać nic nie znaczące, stężenia THC we krwi.
Z wyników badania wynika również to, że związku z upośledzeniem zdolności prowadzenia pojazdów nie ma również zbudowana tolerancja i wcześniejsze doświadczenia z substancjami psychoaktywnymi.
Jazda pod wpływem marihuany – czy można to porównać do jazdy po alkoholu?
Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego podkreślają, że konsumpcja THC może wpływać na zdolności prowadzenia pojazdów nawet do 4,5 godzin. Jednak stopień oddziaływania zdecydowanie różni się od oddziaływania alkoholu na potencjalnych kierowców. Jest to zupełnie inny wpływ, co więcej można powiedzieć, że wpływ konopi jest nawet bezpieczniejszy. Bardzo ważne jest to, że miłośnicy konopi biorący udział w badaniu, byli w pełni świadomi tego, że mogą stwarzać zagrożenie na drogach.
Mamy nadzieję, że jazda pod wpływem marihuany będzie coraz częściej obiektem badań naukowców. Jest to bardzo istotna kwestia w kontekście legalizacji, zarówno marihuany rekreacyjnej jak i marihuany medycznej.
źródło: veriheal.com, jamanetwork.com
NAPISZ KOMENTARZ