Konopie coraz częściej przykuwają uwagę naukowców i lekarzy, jeśli chodzi o leczenie zespołu stresu pourazowego (PTSD). Wyniki badań nie są jednak oczywiste. Najnowsze przeprowadzone w Kanadzie próby ukończyło zaledwie 5 osób.
Zespół PTSD a medyczna marihuana oraz seria niefortunnych zdarzeń.
Badania przedkliniczne sugerują związek między układem endokannabinoidowym a PTSD. Jednak badania kliniczne stoją w obliczu wyzwań, a ich wyniki są w dalszym ciągu niejednoznaczne.
Problemem, z jakim mierzyli się ostatnimi czasy naukowcy, były niepożądane cechy badanego leku oraz silna reakcja próby kontrolnej na placebo. Dlatego w najnowszych badaniach skupiono się na chemotypach zbliżonych do tych, które są powszechnie dostępne na rynku. Sposób przyjmowania potencjalnego leku była waporyzacja.
Badanie zostało zaprojektowane jako randomizowane, kontrolowane poprzez podanie próbki placebo (< 1% THC i < 1% CBD). Zdecydowano się także uwzględnić kwiatostany o równej zawartości CBD i THC (10+/-2% THC i 10+/-2% CBD). Trzecia z odmian skupiła się na działaniu najbardziej znanego z kannabinoidów (10+/-2% THC i < 1% CBD).
Uczestnicy otrzymali przenośny waporyzator i dwa gramy marihuany dziennie przez trzy tygodnie. Problemem jednak okazała się liczba chętnych oraz zakwalifikowanych do wzięcia udziału w badaniu.
Badanie obiecujące, jednak zbyt małe.
Trudności z rekrutacją można częściowo przypisać wszechobecnemu dostępowi do konopi indyjskich w Kanadzie, w tym legalnemu niemedycznemu dostępowi dla dorosłych, a także dotowanemu przez rząd dostępowi dla weteranów, którzy chcą leczyć się konopiami.
Trzydzieści dwie osoby zostały poddane kwalifikacji do badania; 24 nie spełniły kryteriów, a dwie z nich ostatecznie odmówiły udziału w próbach.
Nieosiągnięcie celu rekrutacyjnego spowodowało, że badanie zakończyło się z udziałem tylko sześciu uczestników (w wieku 35-65 lat; 1 kobieta), z których tylko pięć ukończyło cały protokół.
Mimo że wyniki wskazywały na zmniejszenie objawów PTSD u uczestników stosujących marihuanę, szczególnie w zakresie snu, koszmarów sennych i nadmiernego niepokoju, niewielki rozmiar badania i brak grupy placebo ograniczają jego konkluzywność.
Nauka mówi – więcej!
Podczas badania naukowcy z Kanady zidentyfikowali pozytywne zmiany w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) przy wykorzystaniu marihuany. Jednak niedostateczna rekrutacja, a przez to zbyt słaba grupa placebo, czyni te wyniki mało przekonywającymi.
Pozytywny trend w leczeniu PTSD i duże zapotrzebowanie pacjentów to jednak powód, aby przyjrzeć się temu tematowi dokładniej.
Zdaniem naukowców potrzebne są kolejne próby, tym razem bardziej pragmatyczne. Unikać należy zbyt surowych kryteriów włączenia, zwłaszcza jeśli badania mają odbywać się w regionach z dużą dostępnością legalnych konopi.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów, którzy umiejętnie poprowadzą twoje leczenie.
źródło: trialsjournal.biomedcentral.com
NAPISZ KOMENTARZ