W winnicy Marlborough Sauvignon Blanc odbyło się ciekawe badanie.
Konopie i wino
Redakcja New Zealand Wine Grower opisała bardzo ciekawe badanie, które łączy branżę winiarską i przemysł konopny. Badacz – dr Mark Krasnow wziął pod lupę wpływ konopi na uprawy winorośli.
Żeby ocenić wpływ konopi jako roślin okrywowych i międzyplonu na winorośl i glebę, specjaliści zasiali konopie włókniste w tzw. środkowym rzędzie winnicy. Co ciekawe – ku zaskoczeniu naukowców, rośliny wykazały niesamowite zdolności do aklimatyzacji, bez specjalnej troski ze strony właścicieli winnicy. Jednak najważniejsze jest to, że konopie znacznie poprawiły jakość winogron.
Rośliny konopi wytworzyły duże korzenie, do co najmniej 30 cm i były w stanie rosnąć w ubitych śladach kół ciągnika w rzędzie, gdzie system korzeniowy może złagodzić ugniatanie spowodowane działalnością winnic. Próbki soku/moszczu ze zbiorów w 2019 r. wykazały większą różnorodność gatunków drożdży z obszaru, gdzie były uprawione konopie, w porównaniu z próbkami kontrolnymi i dały zauważalnie lepsze wino
Co ciekawe naukowcy zauważyli jeszcze jedną ważną rzecz – mianowicie podczas swoich upraw używali różnych rodzajów nasion. Przez to w kilku sezonach wyrosły im zupełnie inne konopie. W związku z tym podkreślają, że najlepsze rezultaty osiągnęli wtedy, gdy użyli nasion najwyższej jakości.
Konopie wpłyną na branżę winiarską?
Mark Krasnow podkreśla, że jego odkrycie może istotnie wpłynąć na branżę winiarską. Najbardziej jest zadowolony z tego, że pomimo wielkości konopi, nie rywalizują one z winoroślami. Jest to bardzo istotne, gdyż ich pozytywny wpływ na glebę może przesądzić o tym, że zamiast trawy, która okrywa pola z winoroślami, właściciele winnic zdecydują się siać konopie. Wszystko przez to, że trawy, które w tym momencie stosuje się jako rośliny okrywowe, trzeba kosić. Według dr Marka Krasnowa ten proces wpływa negatywnie na jakość gleby, a następnie proces kształtowania się winogron. W związku z tym konopie mogą być o wiele lepszym rozwiązaniem.
Biorąc pod uwagę możliwości, jakie konopie oferują jako roślinę okrywową, poprawiając gleby w winnicach, potencjalnie poprawiając jakość wina i oferując drugie źródło dochodu z uprawy, oczekuje się, że coraz więcej plantatorów winorośli będzie eksperymentować z konopiami jako międzyplonami lub jako częścią bardziej zróżnicowanej mieszanki roślin okrywowych
– naukowcy pracujący nad tym badaniem
Jednak oczywiście nie będzie to tak, że teraz wszystkie osoby zajmujące uprawą winorośli będą również uprawiać konopie. Naukowcy – w tym dr Mark Krasnow podkreślają, że w związku z tak dobrym wpływem konopi na uprawę winorośli, potrzebne są dalsze badania, by sprawdzić na o wiele większą skalę to czy jakość wina jest na wyższym poziomie niż w porównaniu z tradycyjną formą uprawy. Dodatkowo ciekawym aspektem jest również fakt, że właściciele winnic mogliby zarabiać dodatkowe pieniądze na uprawie konopi.
Jeżeli szukasz sprzętu do uprawy konopi to sprawdź asortyment sklepu Growbox.pl. Z kodem PUGLIFE otrzymasz tam 10% zniżki.
źródło: hightimes.com
NAPISZ KOMENTARZ