Z badań opublikowanych pod koniec sierpnia 2021 prowadzonych pod przewodnictwem doktora D. Marka Andersona z Montana State University wynika, że używanie marihuany przez młodzież nie wzrasta po tym jak poszczególne stany zalegalizowały marihuanę do użytku medycznego lub rekreacyjnego.
Konsumpcja marihuany wśród młodzieży spada
Pomimo alarmów prohibicjonistów legalizacja marihuany w USA prowadzi do jej mniejszego użytkowania przez młodzież.
Journal of the American Medical Association przeanalizowało dane federalne z ankiety dotyczącej ryzykownych zachowań wśród nastolatków z lat 1993-2019. Dane pobrano z 10 stanów, w których dopuszczono użytek medyczny, lub rekreacyjny konopi indyjskich. Badanie to oparto na innych pracach naukowych, które doszły do podobnych wniosków.
Legalizacja medycznej konsumpcji cannabis spowodowała 6-7% spadek prawdopodobieństwa użycia marihuany przez młodzież.
Badanie wykazało także, że konsumpcja marihuany wśród nastolatków w stanach, gdzie zalegalizowano rekreacyjny użytek również uległa zmniejszeniu.
Pozytywne strony legalizacji
Wspomniana praca naukowa nie zajmowała się przyczynami spadku konsumpcji marihuany wśród młodzieży. Jednak aktywiści konopni od dawna ogłaszali, że zezwolenie na sprzedaż cannabis ograniczy czarny rynek i zminimalizuje dostęp do tego środka wśród młodzieży. Jak wynika z badań mieli rację.
Legalne biznesy zajmujące się sprzedażą marihuany surowo przestrzegają zakazu jej sprzedaży osobom nieletnim. To nieuregulowany rynek sprzyja brakowi ochrony młodzieży.
Dyrektor National Institute on Drug Abuse (NIDA) Nora Volkow powiedziała, że wbrew jej pierwotnym obawom użytkowanie marihuany wśród młodzieży nie wzrosło. Przyznała także, że zmiana prawa miała pozytywny wpływ na młode pokolenie.
Spadek konsumpcji marihuany wśród nastolatków można wytłumaczyć tym, że po jej legalizacji cannabis utraciło swoją atrakcyjność w oczach młodych ludzi.
Około 24% młodych Polaków pali
WHO przeprowadziło badanie poświęcone ryzykownym zachowaniom wśród nastolatków. Wynika z niego, że około 22% dziewcząt i 26% chłopców w Polsce korzysta z marihuany przynajmniej raz w tygodniu. Zajęliśmy tym samym czwarte miejsce w Europie po Francji, Estonii i Szwajcarii.
Mimo ogromnych korzyści jakie marihuana daje w wieku dorosłym należy zabezpieczać młodych ludzi przed jej działaniem. Sięganie po ten środek przez nastolatków może prowadzić u nich do obniżenia funkcji poznawczych i IQ. Młodzi palacze mają problem z umiejętnościami werbalnymi i uczeniem się za pomocą prób i błędów. Częściej też porzucają edukację.
Niestety, ale dilerzy nie sprawdzają wieku swoich klientów. Właśnie dlatego warto zalegalizować marihuanę i mieć jej sprzedaż pod kontrolą.
Źródła:
1. marijuanamoment.net
2. jamanetwork.com
3. polsatnews.pl
4. parenting.pl