Nowe dane pokazują, że legalizacja marihuany w Kanadzie spowodowała wzrost konsumpcji. Konsumenci jednak znacznie częściej korzystają z legalnych źródeł, zamiast z czarnego rynku.
Coraz więcej Kanadyjczyków używa marihuany po legalizacji
Nowe badania wykazały, że legalizacja konopi w Kanadzie doprowadziła do wzrostu ich spożycia. Mimo wzrostu konsumpcji legalny rynek wypiera czarnorynkową marihuanę. Odsetek Kanadyjczyków kupujących marihuanę z legalnego rynku wzrósł z 37% w 2019 r. do 69% w 2022 r. Dane opublikowano w International Journal of Drug Policy.
Skutki legalizacji marihuany w Kanadzie
Kanada w 2018 roku zalegalizowała rekreacyjną marihuanę dla dorosłych. Od czasu legalizacji Canadian Cannabis Survey, co roku przeprowadza ankietę internetową wśród osób w wieku 16 lat i starszych. Wyniki sugerują, że konsumpcja konopi indyjskich była około 1,4 razy wyższa w 2022 w porównaniu do 2018.
Przed legalizacją marihuany, 21,9% ankietowanych stwierdziło, że spożywało konopie indyjskie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Liczba wzrosła do 24,6% chwilę po legalizacji – w 2019 r. W 2020 ponownie wzrosła do 26,9%. Następnie nieznacznie spadła do 25,2% w kolejnym roku. W 2022 osiągnęła rekordowy, najwyższy poziom – 27,2%.
Podobnie było w przypadku częstotliwości używania konopi. Codzienne lub prawie codziennie spożycie, wzrosło z 5,4% przed legalizacją do 6,8% w 2022 roku.
Jakie są najpopularniejsze metody spożycia marihuany w Kanadzie po legalizacji?
Na przełomie 5 lat znacznym zmianom uległy również trendy, takie jak forma produktów konopnych. Spożycie suszonych kwiatów spadło z 81,9% w 2018 r. do 65,3% w 2022. Zmniejszyła się również konsumpcja haszyszu z 26% do 17,7%. Wzrosła za to popularność produktów spożywczych z 41,1% do 52,7%, a waporyzacja podwoiła się do 33,3%.
Legalna marihuana w Kanadzie wypiera czarny rynek konopi
W 2019 roku, 37% respondentów stwierdziło, że kupiło marihuanę na legalnym rynku. 16% stwierdziło, że kupiło ją nielegalnie.
Do 2022 r. liczba respondentów kupujących marihuanę legalnie wzrosła do 69%, podczas gdy liczba kupujących ją nielegalnie spadła do 4%.
„Dane wskazują, że legalny, regulowany rynek marihuany wypiera rynek podziemny. Z biegiem czasu konsumenci czują się coraz bardziej komfortowo i coraz częściej polegają na licencjonowanych sprzedawcach detalicznych – którzy zazwyczaj oferują większą wygodę, jakość produktów i bezpieczeństwo”. – tak skomentował wynik zastępca dyrektora NORML Paul Armentano
Korzyści z legalizacji konopi w Kanadzie
W pełni się z tym zgadzamy. Informacje, jakie docierają do nas z Kanady, stale potwierdzają, że legalizacja marihuany pozwala rozwiązać wiele problemów:
- Po legalizacji marihuany młodzież ma problemy z dostępem do konopi. Regulacja marihuany wymaga sprawdzenia dokumentów tożsamości wydanych przez rząd, aby upewnić się, że dana osoba ma prawo do jej zakupu. Branża obejmuje również kontrole zgodności i audyty, które znacznie utrudniają młodzieży dostęp do marihuany. Ne ma to jednak miejsca w przypadku nieuregulowanego rynku.
- Odkąd Kanada zalegalizowała marihuanę rekreacyjną, dla dorosłych sprzedaż piwa w kraju spada. Autorzy badania stwierdzili, na podstawie danych, że może chodzić o efekt substytucyjny. Konsumenci coraz częściej wybierają marihuanę zamiast piwa jako używkę. Marihuana jest znacznie zdrowsza niż alkohol, ma niski potencjał uzależniający, a co więcej może leczyć alkoholizm, więc jest to zdecydowanie kolejna zaleta legalizacji.
- Marihuana to narzędzie do redukcji szkód, wywołanych przez uzależnienie od narkotyków. Kanadyjscy badacze wykazali, że marihuana jest nie tylko stosowana do radzenia sobie z głodem stymulantów, ale może być również skuteczną strategią ograniczania ich używania dla osób uzależnionych. Spośród uczestników badania, 45,1% zgłosiło, że używało konopi indyjskich w celu radzenia sobie z głodem narkotykowym i objawami odstawienia. 77,6% stwierdziło, że używanie marihuany rzeczywiście zmniejszyło chęć sięgnięcia i używanie stymulantów, w tym kokainy, cracku i metamfetaminy.
To tylko kilka dowodów, że mimo tego, co mówią zwolennicy prohibicji, jest zupełnie inaczej. Przypominamy, że według najnowszego sondażu na zlecenie Przemka Zawadzkiego, 73,4% Polaków jest przeciwnych karaniu za posiadanie marihuany. Na podstawie danych z Kanady wiemy, że mają rację.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych, to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znjadziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
Źródła:
- Goodman S., Dann M.J., Fataar F., Abramovici H. (2024). Journal of Drug Policy. How have cannabis use and related indicators changed since legalization of cannabis for non-medical purposes? Results of the Canadian Cannabis Survey 2018–2022. Z linku: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955395924000707
- NORML. (2024). Study: Growing Percentage of Cannabis Consumers Transitioning to the Legal Market. Z linku: https://norml.org/blog/2024/03/26/study-growing-percentage-of-cannabis-consumers-transitioning-to-the-legal-market/
- Stevens B. (2024). Business of Cannabis. New Data Shows Canadian Cannabis Legalization Has Driven Increase In Consumption, But Decrease In Illicit Market Sourcing. Z linku: https://www.weedweek.pl/mlodziez-w-kanadzie-ma-problemy-z-dostepem-do-marihuany/
Gdzie turysta kupi marihuanę w Kanadzie?