Od kilku miesięcy wiemy, że legalizacja marihuany w Niemczech staje się faktem. Jednak wczoraj dotarły do nas informacje o tym, że tamtejsi politycy zmienili nieco podejście do tego tematu. Czy już niedługo za naszą zachodnią granicą powstaną kluby konopne?
Niemcy legalizują czy dekryminalizują?
W październiku 2022 roku powstał wstępny plan legalizacji marihuany w Niemczech. Według tych przepisów Niemcy mogliby posiadać przy sobie do 30g konopi indyjskich, uprawiać zioło w domu i kupować je w certyfikowanych sklepach. Jednak już wtedy tamtejsi politycy podkreślali, że zmiany musi przeanalizować Komisja Europejska. Z racji na przynależenie Niemiec do Unii Europejskiej, muszą się dostosować do przepisów Unijnych – teoretycznie tak powinno być w przypadku każdego kraju, który w najbliższej przyszłości chciałby zalegalizować obrót konopiami indyjskimi.
W związku z unijnymi konsultacjami, niemieccy politycy nieco “osłabli” swój plan legalizacji. Z informacji, które do nas dotarły wiemy, że tamtejsza polityka narkotykowa miałaby przejść na model przypominający ten hiszpański.
Prawo Unii Europejskiej stawia nam granice, których musimy przestrzegać, ale powiem, że my również naciskamy
– Cem Özdemir, niemiecki minister rolnictwa
Według nowych przepisów obywatele i mieszkańcy Niemiec mogliby posiadać przy sobie do 25g konopi indyjskich, również mogliby uprawiać zioło w domach, ale otwarta sprzedaż nie byłaby możliwa. Zamiast tego niemieccy politycy chcą wprowadzić model klubów konopnych, w których ich członkowie mogliby udostępniać sobie zioło czy wspólnie je uprawiać. Każdy członek takiego klubu musiałby mieć ukończone 18 lat i mieszkać bądź być obywatelem Niemiec.
W tym modelu obowiązywałby zakaz importu i eksportu marihuany, każdy klub miałby maksymalnie 500 członków, a jedna osoba nie mogłaby przynależeć do kilku klubów.
Program pilotażowy
Oprócz tego rząd Niemiec chce wprowadzić pilotażowy program komercyjnej sprzedaży marihuany. Według doniesień ten projekt potrwa pięć lat. Obejmie wybrane obszary kilku regionów, w których będą działać sklepy, a sprzedaż produktów będzie ograniczona do pełnoletnich mieszkańców tych obszarów.
Państwo będzie dokładnie nadzorować ten projekt. Politycy chcą oprzeć go na systemie licencji. Niemcy będą badać skutki komercyjnych łańcuchów dostaw, na zdrowie i bezpieczeństwo młodzieży, a także na wpływ na czarny rynek. W ramach projektu rozważana będzie możliwość legalnej sprzedaży produktów spożywczych zawierających konopie indyjskie, ale jedynie pod ścisłą kontrolą i z uwzględnieniem przepisów dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa młodzieży. Projekt zostanie poddany ocenie naukowej, a wyniki będą dostępne dla partnerów europejskich i przede wszystkim Komisji Europejskiej.
Poprzednie restrykcyjne podejście do marihuany w Niemczech nie powiodło się. Zakaz używania marihuany kryminalizuje niezliczoną ilość osób, wpychając ich do struktur przestępczych i blokując ogromne zasoby organów ścigania. Czas na nowe podejście, które pozwoli na większą osobistą odpowiedzialność, zahamowanie czarnego rynku i odciążenie policji i prokuratury
– Marco Buschmann, federalny minister sprawiedliwości
Kiedy legalizacja marihuany w Niemczech stanie się faktem?
W tym artykule muszę napomknąć o tym, że podczas tegorocznych targów Spannabis spotkaliśmy się z wieloma niemieckimi aktywistami. Oczywiście głównym tematem rozmów z nimi była legalizacja marihuany w Niemczech. Co ciekawe żaden z nich nie podchodził optymistycznie do tego tematu. Główną przyczyną takiego nastawienia był właśnie stosunek Unii Europejskiej do legalizacji ziółka. Każdy z nich mówił, że tę ustawę zatrzymają unijni politycy. Czy aktywiści, których spotkaliśmy się mylili? Nie do końca. Jak widać konsultacje z członkami Komisji Europejskiej przyczyniły się do istotnych zmian w formowaniu niemieckiego prawa. Ten model, który ma zostać wprowadzony w całych Niemczech, przypomina bardziej ogólnokrajową dekryminalizację, niż legalizację marihuany wzorem kalifornijskim. Można nawet powiedzieć, że jest to półśrodek, który po prostu może zadowolić większość użytkowników.
Jednak co trzeba podkreślić – niemieckim politykom zależy na zmienieniu tego prawa. Chcą realnej zmiany, która ułatwiłaby życie wielu osobom. Oczywiście na to potrzebny jest czas. Jednak miejmy nadzieję, że zmiany u naszych zachodnich sąsiadów nastąpią w miarę szybko, a my tylko na tym skorzystamy.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopny to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam najlepsze waporyzatory, olejki i susz CBD oraz akcesoria do palenia.
źródło: reuters
NAPISZ KOMENTARZ