Luksemburg jako kolejny europejski kraj (po Polsce) ogranicza dostęp do medycznej marihuany. Zmiany związane są z nadużywaniem recept na susz medyczny, którego spożycie według urzędników drastycznie rosło.
Koniec z suszem medycznym w Luksemburgu
Według dostępnych danych — możliwość stosowania terapii medyczną marihuaną, została usankcjonowana w 2012 roku, jednak od 2017 roku pacjenci uzyskali możliwość otrzymywania kwiatów konopi indyjskich na receptę. Dotąd warunki uzyskania recept były w teorii ściśle regulowane. Dodatkowo w zeszłym roku tamtejsza Izba Deputowanych zdecydowała się zalegalizować możliwość uprawy konopi rekreacyjnych, konkretnie czterech roślin na gospodarstwo domowe.
Jednak nie może być tak kolorowo. Do sieci wypłynęły informacje o tym, że Luksemburg ogranicza dostęp do medycznej marihuany. Od 1 stycznia 2025 roku przepisywanie suszonych kwiatów konopi indyjskich bogatych w THC nowym pacjentom nie będzie już możliwe. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia wykryto zbyt dużą ilość recept wystawianych przez lekarzy, co może wiązać się z nadużywaniem medycznej marihuany.
Nadmierne spożycie konopi indyjskich może stwarzać ogromne zagrożenia. Ponadto nie ma żadnych wniosków medycznych potwierdzających skuteczność tego leczenia. Dawkowanie i podawanie również okazują się trudne
– Martine Deprez, ministra zdrowia i ochrony socjalnej
W związku z tym tamtejsze Ministerstwo Zdrowia postanowiło zakazać sprzedaży suszu medycznej marihuany, a nowym pacjentom zezwolić jedynie na dostęp do olejów i koncentratów.
Decyzja luksemburskiego rządu budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród pacjentów, którzy dotychczas stosowali susz konopny w leczeniu takich chorób jak nowotwór lub stwardnienie rozsiane. Odpowiedzią na te zarzuty może być wprowadzenie tak zwanego “roku przejściowego”, na co Ministerstwo Zdrowia się zdecydowało. Jednak i tak wizja tego, że pacjenci prędzej czy później będą musieli przejść z terapii suszem, na terapię z wykorzystaniem olejków i koncentratów, jest kontrowersyjna i zrozumiała jest krytyka, którą w stosunku do tej zmiany, wykazuje dużo środowisk — od konopnych aktywistów, do lekarzy.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
źródło: lequotidien.lu
NAPISZ KOMENTARZ