Pacjenci cierpiący na fibromialgię mają niewiele skutecznych opcji leczenia bardzo silnego bólu związanego z tą chorobą. Wielu chorych potwierdza skuteczność leczenia fibromialgii medyczną marihuaną. Cannabis pomaga w łagodzeniu bólu, sztywności i relaksuje.
Medyczna marihuana a fibromialgia – czy konopie mogą być lekarstwem?
Czym jest fibromialgia? To przewlekłe schorzenie charakteryzujące się szeroko rozpowszechnionym bólem mięśniowo-szkieletowym, zmęczeniem oraz problemami ze snem i nastrojem. Podobnie jak w przypadku zapalenia stawów, jest to schorzenie reumatyczne. Medyczna marihuana, dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w łagodzeniu objawów fibromialgii.
Objawy fibromialgii:
- Ból przewlekły mięśni i stawów
- Bolesność w punktach uciskowych i funkcjonalnych
- Zaburzenia snu
- Przewlekłe zmęczenie
- Nietolerancja wysiłku
- Zaburzenia w sferze psychicznej
- Sztywność (szczególnie w godzinach porannych)
- Wyniszczenie
Ból, jaki towarzyszy fibromialgii jest opisywany przez pacjentów jako dramatyczny i nie do zniesienia. Z początku pacjenci mają problem ze wskazaniem dokładnej lokalizacji bólu, jednak z czasem da się to ustalić. Początkowo ból zaczyna się od odcinka C (odcinek szyjny kręgosłupa) lub LS (lędźwiowy). Później przechodzi na plecy, klatkę piersiową i mięśnie. Ból także promieniuje i często pojawia się niespodziewanie, a jego skala się nasila. Rozpoznanie i leczenie choroby jest bardzo trudne.
Tradycyjne metody leczenia fibromialgii a terapią medyczną marihuaną
Środki stosowane obecnie w leczeniu fibromialgii to:
- Bardzo silne i uzależniające leki przeciwbólowe takie jak opioidy
- Leki przeciwdepresyjne
- Leki na padaczkę
- Leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)
Proponowane leki łagodzą obawy nie zawsze skutecznie, pacjenci reagują na nie różnie, a skutki uboczne często są poważne. Między innymi dlatego medyczna marihuana jest coraz częściej wybieraną opcją leczenia fibromialgii.
Działanie związków chemicznych zawartych w medycznej marihuanie na objawy fibromialgii
Jaki jest związek między medyczną marihuaną a fibromialgią? Istnieje teoria, że fibromialgia ma związek z klinicznym niedoborem endokannabinoidów. Kliniczny niedobór endokannabinoidów to brak równowagi w poziomach endokannabinoidów, gęstości receptorów i aktywności enzymów. Niedobór endokannabinoidów genetyczny, spowodowany urazem lub chorobą, może prowadzić do różnych schorzeń, takich jak migrena, zespół jelita drażliwego czy opisywana fibromialgia. W takich przypadkach fitokannabinoidy zawarte w marihuanie np. THC i CBD mogą wspierać układ endokannabinoidowy.
Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania medycznej marihuany w leczeniu fibromialgii
Badania wykazują, że marihuana medyczna może skutecznie łagodzić objawy związane z fibromialgią takie jak lęk, ból, czy problemy ze snem.
Badania naukowe potwierdzające skuteczność medycznej marihuany w leczeniu objawów fibromialgii
W 2006 roku w czasopiśmie Current Medical Research and Opinion, badacze związani z niemieckim Uniwersytetem w Heidelbergu oceniali działanie przeciwbólowe doustnego THC u dziewięciu osób cierpiących na fibromialgię przez okres 3 miesięcy. Uczestnikom badania podawano dzienne dawki od 2,5 do 15 mg THC i nie otrzymywali oni żadnych innych leków przeciwbólowych w trakcie badania. Wśród uczestników, którzy ukończyli badanie, wszyscy zgłosili znaczne zmniejszenie codziennego bólu.
Obserwacyjne badanie kliniczno-kontrolne z 2011 roku wykazało, że stosowanie konopi indyjskich w postaci całych roślin łagodziło różne objawy fibromialgii, w tym ból i sztywność mięśni. Badacze z Institut de Recerca Hospital del Mar w Barcelonie ocenili powiązane korzyści konopi indyjskich u pacjentów z fibromialgią w porównaniu z pacjentami, którzy nie stosowali tej substancji. W badaniu wzięło udział 28 osób używających i nieużywających marihuany. Autorzy donoszą: „Pacjenci używali marihuany nie tylko w celu złagodzenia bólu, ale także w przypadku prawie wszystkich objawów związanych z fibromialgią, a nikt nie zgłosił pogorszenia objawów po zażyciu konopi. Zaobserwowano znaczną ulgę w bólu, sztywności, relaksacji, senności i postrzeganiu dobrego samopoczucia, ocenianych za pomocą VAS (wizualnej skali analogowej) przed i dwie godziny po samodzielnym podaniu konopi indyjskich. Osoby zażywające konopie indyjskie w badaniu zgłaszały również wyższe ogólne wyniki podsumowania zdrowia psychicznego niż osoby niezażywające.”
W 2018 roku izraelscy badacze ocenili bezpieczeństwo i skuteczność wdychania konopi indyjskich w kohorcie 26 chorych na fibromialgię. Stwierdzili, że leczenie konopiami indyjskimi wiązało się ze znaczącymi korzystnymi wynikami w każdym ocenianym elemencie, takimi jak zmniejszenie bólu i wzrost energii. Prawie połowa uczestników badania ograniczyła również stosowanie innych leków na receptę, takich jak opiaty i benzodiazepiny. Naukowcy doszli do wniosku, że leczenie medyczną marihuaną miało znaczący korzystny wpływ na pacjentów z fibromialgią, przy niewielkiej liczbie działań niepożądanych.
Terapia medyczną marihuaną w przypadku fibromialgii może działać na kilka objawów jednocześnie – może pomóc w zmniejszaniu dolegliwości przeciwbólowych po poprawę jakości snu.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną, to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak Konopna Klinika, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- Rogowska-Szadkowska D. (2022). Komu pomaga medyczna marihuana. Wydawnictwo Krytyki Politycznej
- Backes M. (2014). Marihuana i Medycyna. Purana
- Schley M., Legler A., Schmelz M., Konrad Ch., Rukwied R. (2006). Current Medical Research and Opinion. Delta‐9-THC based monotherapy in fibromyalgia patients on experimentally induced pain, axon reflex flare, and pain relief. Z linku: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1185/030079906×112651
- NORML. Fibromyalgia. Z linku: https://norml.org/marijuana/library/recent-medical-marijuana-research/fibromyalgia/
NAPISZ KOMENTARZ