Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów zgłaszali zmniejszenie bólu podczas terapii marihuaną leczniczą. Wyniki pochodzą z niedawno opublikowanego badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców.
Medyczna marihuana a choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do grupy chorób reumatycznych. Jest wynikiem uszkodzenia chrząstki stawowej i najczęstszą formą zapalenia stawów. Dotyka ponad 9 milionów Polaków. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje najczęściej w dłoniach, kolanach i biodrach, powodując obrzęk ból i sztywność stawów. W skrajnych przypadkach może powodować ograniczenie funkcji lub niepełnosprawność, a pacjenci nie są w stanie wykonywać codziennych, podstawowych zadań.
Obecnie nie ma lekarstwa na zwyrodnienie stawów. Lekarze leczą jedynie objawy choroby za pomocą różnych terapii, w tym leków przeciwbólowych dostępnych bez i na receptę. Powszechnie stosowane są redukcja masy ciała, zwiększenie aktywności i fizykoterapia. W cięższych przypadkach stosuje się dodatkowe strategie, w tym urządzenia wspomagające, takie jak laski lub kule, a także możliwości chirurgiczne, np. wymiana stawu.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
W badaniu opublikowanym w Journal of Pain & Palliative Care Pharmacotherapy zespół brytyjskich naukowców zauważa, że ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów może powodować niepełnosprawność i wpływać na jakość życia. Powoduje zaburzenia nastroju, pogorszenie funkcji poznawczych i negatywnie wpływa na relacje.
Opioidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są powszechnie stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Nie są wskazane do długotrwałego stosowania ze względu na potencjalnie niebezpieczne skutki uboczne. Terapia medyczną marihuaną jest bezpieczna również długoterminowo i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów oraz pracowników służby zdrowia.
😚💨 "Treatment was associated with reductions in pain-specific patient-reported outcome measures at all time points in patients with osteoarthritis." https://t.co/81udepEfcb
— NORML (@NORML) May 3, 2024
Kwalifikacja do terapii medyczną marihuaną w UK
Brytyjscy specjaliści medyczni mogą przepisywać leki na bazie konopi indyjskich pacjentom, którzy nie zareagowali na konwencjonalne leki. Naukowcy zbadali skuteczność stosowania produktów leczniczych na bazie konopi indyjskich (CBMP), w tym ekstraktów kwiatowych i olejowych, w grupie pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów.
Badacze ocenili zmiany zgłaszane przez uczestników stosujących medyczną marihuanę w ciągu jednego roku. Analiza danych wykazała, że pacjenci zgłaszali poprawę objawów po miesiącu, trzech miesiącach, sześciu miesiącach i po roku, co wskazuje, że medyczna marihuana jest skutecznym lekiem.
„Rozpoczęcie leczenia CBMP wiązało się ze zmniejszeniem specyficznych dla bólu miar wyników (PROM) we wszystkich punktach czasowych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów” – napisali naukowcy w badaniu.
Skutki uboczne kannabinoidów
Badacze udokumentowali niewiele poważnych skutków ubocznych lub zdarzeń niepożądanych (AE) związanych z konopiami indyjskimi, których doświadczyli uczestnicy badania. Większość zgłaszanych była łagodna lub umiarkowana, a najczęstsze to suchość w ustach, senność i zaparcia.
„Wyniki sugerują poprawę wskaźników związanych z bólem u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów po rozpoczęciu leczenia CBMP. Ponadto nastąpiła poprawa ogólnych wskaźników HRQoL w całym okresie obserwacji. CBMP okazały się również dobrze tolerowane w 12-miesięcznej obserwacji. W związku z tym badanie to wspiera rozwój badań RCT dotyczących stosowania CBMP w chorobie zwyrodnieniowej stawów”. – napisali naukowcy.
Badacze odkryli, że leczenie medyczną marihuaną było skuteczną metodą, a uczestnicy badania zgłaszali zmniejszenie bólu i lepszą jakość życia związaną ze zdrowiem (HRQoL).
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną, to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak Konopna Klinika, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- Francis A., Erridge S., Holvey C., Coomber R., Holden W., Rucker J., Platt M., Sodergren M. (2024). Journal of Pain & Palliative Care Pharmacotherapy. Assessment of Clinical Outcomes in Patients With Osteoarthritis: Analysis From the UK Medical Cannabis Registry. Z linku: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/15360288.2024.2340076
- Herrington A.J. (2024). High Times. Study Finds Medical Cannabis Provides Lasting Benefits for Osteoarthritis Patients. Z linku: https://hightimes.com/study/study-finds-medical-cannabis-provides-lasting-benefits-for-osteoarthritis-patients/
NAPISZ KOMENTARZ