fbpx
AKTUALNOŚCI
12 czerwca 2024

Marihuana to najczęściej spożywana substancja psychoaktywna w Europie

Konopie indyjskie są najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną w Europie. Przeczytaj więcej na ten temat
Europa

EMCDDA to agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Lizbonie w Portugalii, założona w 1993 roku. Opublikowała coroczny Europejski Raport Narkotykowy. Przedstawia najnowszą analizę dotyczącą sytuacji narkotykowej w Europie i koncentruje się na nielegalnym zażywaniu narkotyków, powiązanych szkodach i podaży.

Konopie indyjskie to najczęściej spożywana substancja w Europie

Europejski Raport Narkotykowy porusza kwestie specjalistycznego leczenia uzależnień od narkotyków i kluczowych interwencji w zakresie redukcji szkód w 2024 roku. Jakiego podejścia potrzebujemy, aby zminimalizować potencjalne zagrożenia? Rynek konopi w Europie wciąż się rozwija, a legalny przemysł opiera się obecnie głównie na sprzedaży produktów z medycznej marihuany oraz produktów o niskim stężeniu THC.

„Na podstawie najnowszych badań ankietowych szacuje się, że w ciągu ostatniego roku konopi indyjskich używało 15% (15,1 mln) mieszkańców UE w wieku od 15 do 34 lat. Mężczyźni zazwyczaj dwukrotnie częściej zgłaszali używanie cannabis niż kobiety. Szacuje się, że wśród osób w wieku od 15 do 24 lat 18,6% (8,8 mln) używało konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku, a 9,7% (4,6 mln) używało ich w ciągu ostatniego miesiąca. Około 1,3% (3,7 mln) dorosłych (w wieku od 15 do 64 lat) używa konopi indyjskich codziennie lub prawie codziennie (używa marihuany przez 20 lub więcej dni w ciągu ostatniego miesiąca). Wśród osób w wieku od 15 do 34 lat 2% (2 mln) to osoby używające konopi indyjskich codziennie lub prawie codziennie. Około 3/4 dorosłych użytkowników (w wieku od 15 do 64 lat) to mężczyźni, a większość (54%) ma mniej niż 35 lat. – czytamy w raporcie

Trwa debata na temat tego, jak najlepiej reagować na używanie marihuany. Niektóre kraje w Europie, np. Niemcy zmieniają swoje podejście w kwestii regulacji. Obserwujemy również znaczący rozwój rynku konopi indyjskich. 

„Wszystko to razem oznacza, że nadal istnieje pilna potrzeba lepszego zrozumienia potencjalnych szkód związanych z różnymi wzorcami konsumpcji tej rośliny”. – czytamy w raporcie.

Ilu Europejczyków używa marihuany codziennie?

Szacuje się, że około 1,3% dorosłych w Unii Europejskiej (3,7 mln osób) używa konopi indyjskich codziennie lub prawie codziennie. Według EMCDDA jest to grupa najbardziej narażona na problemy związane z używaniem marihuany.

Jak zwykle mamy do czynienia z marną propagandą, niepopartą dowodami. Za to my mamy dowody. W raporcie możemy wyczytać, że „używanie konopi indyjskich może powodować lub nasilać szereg problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, w tym przewlekłe objawy układu oddechowego, uzależnienie i objawy psychotyczne

Psychoaktywne działanie marihuany jest jednym z czynników, który sprawia, że używają jej osoby na całym świecie. Mimo surowych kar, jakie stosuje wiele państw, za posiadanie marihuany – nie zniechęca to użytkowników do stosowania konopi. Dowodzi to, że stan, jaki wywołuje ta roślina, jest bardzo przyjemny. 

Europa
Marihuana należy do grupy substancji psychoaktywnych, czyli takich, które zmieniają stan świadomości.

Czy naprawdę występują objawy psychotyczne po marihuanie?

U początkujących użytkowników często po spożyciu pojawiają się napady lęku, ataki paniki i niepokój. Zwykle spowodowane jest to zbyt dużą dawką przyjętego THC u niedoświadczonych konsumentów. Po ustąpieniu efektów, jakie wywołuje, THC te objawy mijają. Wielu przeciwników legalizacji konopi uważa, że powyższe działania się kumulują i mają negatywne skutki – zwiększają ryzyko psychozy oraz epizodów psychotycznych.

Choroby takie jak schizofrenia i psychozy, są znacznie trudniejsze do zdiagnozowania niż zaburzenia somatyczne. Ich zbadanie jest równie trudne co leczenie. W przypadku osób chorych na schizofrenię wiele teorii opiera się na rozważaniach i hipotezach. Dlatego podobnie jest z wpływem marihuany na rozwój schizofrenii – a z tą chorobą najczęściej powiązuje się konopie.

Jak zatem wyjaśnić inaczej ryzyko zachorowania? W USA wskaźnik zachorowania na schizofrenię utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Począwszy od lat 50. do 80. i tak dalej. Jednak w latach 60. konsumpcja marihuany wyraźnie wzrosła, a wskaźnik utrzymał się na tym samym poziomie, a nawet lekko spadł. W USA i Kanadzie wskaźnik spożywania marihuany jest duży. W Japonii jest mały, a wskaźnik zachorowania jest na podobnym poziomie.

Ryzyko psychozy po marihuanie

Badanie opublikowane w styczniu 2024 w International Journal of Drug Policy przyjrzało się bliżej zmianom dotyczących konopi indyjskich po legalizacji marihuany w Kanadzie w październiku 2018. Nie znalazło związku między legalizacją i rosnącymi wskaźnikami psychozy związanej z marihuaną. Badania sugerują, że przynajmniej jak dotąd, zmiana przepisów dotyczących konopi indyjskich nie jest związana ze wzrostem liczby przypadków zaburzeń psychotycznych.

Kiedy marihuana naprawdę stanowi zagrożenie dla młodzieży?

W raporcie czytamy także, że „regularne używanie konopi indyjskich może wiązać się z gorszymi wynikami w nauce i zwiększonym ryzykiem zaangażowania w wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych. Problemy są najbardziej związane z wczesnym początkiem używania, produktami o dużej mocy oraz bardziej regularnymi i długoterminowymi wzorcami używania”.

Niestety, przeciwnicy marihuany przez lata rozpowszechnili wiele dezinformacji na ten temat, a w niektórych przypadkach wręcz kłamstw. Częstym argumentem zwolenników prohibicji jest fakt, że po legalizacji młodzież będzie spożywać marihuanę, co wpłynie negatywnie na ich życie. Jest to absurd, gdyż właśnie teraz przez brak regulacji i edukacji w tym temacie młodzież ma dostęp do konopi. Co gorsza, kupuje czarnorynkową marihuanę niewiadomego pochodzenia z różnymi dodatkami, która stanowi dla nich realne zagrożenie.

Badanie przeprowadzone w Finlandii dotyczyło używania marihuany przez nastolatków i jej potencjalnego wpływu na wyniki w nauce. Analiza nie ma na celu przedstawiać, że marihuana jest dobra dla młodzieży, ponieważ tak nie jest. Pomaga jedynie zapewnić ważny kontekst dla toczących się dyskusji.  Zgodnie z danymi opublikowanymi w BMC Public Health, używanie alkoholu (nie konopi indyjskich), w okresie dojrzewania jest związane z gorszymi wynikami w nauce. Fińscy badacze ocenili związek między używaniem cannabis i alkoholu przez nastolatków a poziomem wykształcenia w ciągu całego życia w grupie liczącej ponad 6500 osób. Okazało się, że częste używanie alkoholu w okresie dojrzewania było istotnie związane z gorszym wykształceniem w całym okresie życia, po uwzględnieniu czynników zakłócających (to czynniki, poza badanym zagadnieniem, które mogą wpływać na wyniki). Wczesne używanie konopi indyjskich nie było już statystycznie istotnym czynnikiem ryzyka po uwzględnieniu innych zmiennych.

Kiedy marihuana stanowi największe zagrożenie w sprawach karnych?

W 2023 Japonia ustanowiła krajowy rekord aresztowania liczby młodych ludzi za marihuanę. Padł w tym samym czasie, gdy kraj zmienił swoją politykę dotyczącą konopi indyjskich i zaostrzył egzekwowanie zakazu ich posiadania. Ciekawe, prawda? Jak to się mówi, zakazany owoc kusi najbardziej (zwłaszcza młodzież). Jak temu zapobiec? Zalegalizować konopie indyjskie dla dorosłych i uregulować rynek. 

Autorzy pracy badawczej opublikowanej przez Journal of the American Medical Association (JAMA) doszli do bardzo ważnych wniosków. Nie ma dowodów na to, że przyjęcie przez państwa przepisów legalizujących i regulujących marihuanę dla dorosłych doprowadziły do wzrostu używania konopi indyjskich przez młodzież. Cóż, biorąc pod uwagę wcześniejsze, istniejące już wyniki badań na ten temat nie jest to żadnym zaskoczeniem. Wiemy to od dawna. Naukowcy z Montana State University i San Diego State University przenalizowali odpowiedzi z Youth Risk Behavior Survey (YRBS), w którym pytano uczniów szkół średnich o różne działania związane ze zdrowiem. Czteroosobowy zespół przeanalizował wyniki uzyskane od 207 781 respondentów. Wyniki wykazały, że legalizacja rekreacyjnej marihuany dla dorosłych w poszczególnych stanach USA (Recreational Marijuana Legalization, RML) nie miała związku ze zwiększeniem poziomu konsumpcji konopi indyjskich wśród młodzieży.

Dlaczego konopie indyjskie są popularne w Europie i na całym świecie?

Porównując poprzedni raport, co nie jest wielkim zaskoczeniem, konopie indyjskie również były zdecydowanie najczęściej spożywanym nielegalnym narkotykiem w Europie. Ludzie od wieków używali i będą używać marihuany. Żadne zakazy i fałszywa propaganda tego nie zmienią. Dlaczego? Bo to roślina, która idealnie do nas pasuje i jest znana i stosowana od bardzo dawna. Wiele różnych kultur uprawiało cannabis, wykorzystując jej nasiona jako żywność, włókna do produkcji tekstyliów, lin i innych materiałów, a kwiaty jako lek i substancję psychoaktywną w ceremoniach duchowych. Konopie okazały się bardzo użyteczną rośliną dla naszych przodków i nadal są nią dla nas. Będą także dla przyszłych pokoleń.

Raport zauważa kilka słusznych wątków, na które szczególnie należy zwrócić uwagę i wymagają pilnej interwencji. Jednak ten problem, również wynika z braku regulacji na rynku. 

Różnorodność produktów z konopi indyjskich dostępnych w Europie rośnie. Dotyczy to również rynku konsumenckiego, na którym pojawiają się produkty zawierające niskie poziomy THC lub inne kannabinoidy, np. CBD

Europa
Kannabinoidy zyskują na popularności

Syntetyczne kannabinoidy w Europie

W raporcie czytamy, że „dostępność ekstraktów i produktów spożywczych o wysokiej mocy jest szczególnie niepokojąca i została powiązana z przypadkami ostrego zatrucia narkotykami na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Ponadto istnieją obawy, że niektóre produkty sprzedawane na nielegalnym rynku jako konopie indyjskie mogą być zafałszowane syntetycznymi kannabinoidami”. Bingo!

Właśnie w związku z powyższym władze Czech zadecydowały o zakazie sprzedaży syntetycznego kannabinoidu, jakim jest HHC (heksahydrokannabinol). Związek trafił na listę substancji zakazanych. Jednym z powodów tej decyzji jest wiele zgłaszanych zatruć tą substancją. W wyniku zatrucia HHC w Czechach wiele dzieci trafiło do szpitala. 

Konsumpcja konopi nie spadnie. W niektórych państwach Europy widzimy postępy i mądre ruchy związane z legalizacją. Tylko ona jest w stanie uchronić przed zagrożeniami. To nie roślina je powoduje, tylko bezsensowna walka wokół niej która trwa już bardzo długo. Może czas z tym skończyć, a wiele problemów i obaw się rozwiąże. To będzie prawdziwa, skuteczna redukcja szkód.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat konopi to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.

Źródła:

  1. Jot B. (2014). Odkłamywanie marihuany. Wydawnictwo MMJ
  2. Anderson K.K.,Rodrigues R. Le B., Mamun M., Archie S., Edwards J., Elton-Marshall T., Gilliland J., Myran D.T., Palaniyappan L., Perlman M.P., Seabrook J.A., Murray M.R., Shariff S.Z. (2024). Science Direct. Impact of non-medical cannabis legalization with market restrictions on health service use and incident cases of psychotic disorder in Ontario, Canada. Z linku: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0955395923003328
  3. The European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA). (2024). Cannabis – the current situation in Europe (European Drug Report 2024). Z linku: https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024/cannabis_en
  4. The European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA). (2023). Cannabis – the current situation in Europe (European Drug Report 2023). Z linku: https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023/cannabis_en
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Właściwości kosmetyków z konopiami Dowiedz się więcej o składnikach, działaniu, bezpieczeństwie użytkowania oraz dostępnych rodzajach produktów kosmetyków konopnych. admin28 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Marihuana usunięta z listy antydopingowej ligi lekkoatletycznej NCAA Przeczytaj o decyzji NCAA dotyczącej usunięcia marihuany z listy substancji zakazanych. Dowiedz się, jakie będą skutki tego kroku dla zawodników Justyna Walentynowicz27 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Brazylia dekryminalizuje posiadanie marihuany na własny użytek! To oficjalne informacje - Brazylia dekryminalizuje posiadanie marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin27 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Fentanyl w Polsce jest łatwo dostępny na receptę. Ten narkotyk zabija Fentanyl w Polsce jest łatwo dostępny na receptę, co stwarza poważne zagrożenie. Opioidy przyczyniają się do rosnącej liczby zgonów Justyna Walentynowicz27 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Kosmetyki konopne do włosów Odkryj zalety stosowania kosmetyków konopnych na Twoje włosy. Poznaj ich rodzaje, składniki oraz właściwości odżywcze admin26 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Czy legalizacja marihuany w Kanadzie wpłynęła na hospitalizacje? Oto wyniki badania! Wpływ legalizacji marihuany w Kanadzie na ilość hospitalizacji. Czy ta zmiana wpłynęła na zdrowie publiczne? Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz25 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Blisko połowa dorosłych Niemców chce dołączyć do klubów konopnych Blisko połowa dorosłych Niemców wyraża chęć dołączenia do klubów konopnych. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz25 czerwca 2024