Amerykańska organizacja Narodowe Stowarzyszenie Sportów Akademickich (National Collegiate Athletic Association, NCAA) zagłosowała za usunięciem marihuany z listy substancji zakazanych dla graczy Division I, ze skutkiem natychmiastowym.
Organizacja National Collegiate Athletic Association stwierdza jasno – zioło to nie jest doping!
Division 1 (D1) to drużyna uniwersytecka USA usankcjonowana przez National Collegiate Athletic Association (NCAA). Reprezentuje najwyższy poziom lekkoatletyki uniwersyteckiej.
Około 5 miesięcy temu, Rada D1 I NCAA zaproponowała zmianę zasad w kwestii testowania zawodników pod kątem obecności marihuany. Zgodnie z tymi założeniami, zatwierdzono, nową politykę dodając, że marihuana nie jest środkiem zwiększającym wydajność i że powinna być traktowana na równi z alkoholem.
Reforma opiera się na zmianie z 2022 roku, która zwiększyła dopuszczalny próg THC dla sportowców akademickich. NCAA dostosowuje zasady do norm wprowadzonych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).
NCAA pozwoli powrócić ukaranym uczestnikom
Nowa zasada zadziała wstecz, przerywając wszelkie kary, jakie obecnie grożą graczom za wcześniejsze naruszenia związane z konopiami indyjskimi.
„Program testów narkotykowych NCAA ma na celu skupienie się na uczciwości konkurencji, a produkty z konopi indyjskich nie zapewniają przewagi konkurencyjnej. Rada koncentruje się na polityce skoncentrowanej na zdrowiu i dobrym samopoczuciu sportowców, a nie na karaniu za używanie marihuany” – powiedział Josh Whitman, przewodniczący rady, w komunikacie prasowym
Kannabinoidy będą traktowane tak samo jak inne substancje, które nie zwiększają wydajności, np. alkohol. Kolejną zaletą tej decyzji jest fakt, że marihuana leczy ból i pomaga w powrocie do zdrowia po urazach lub kontuzjach.
„Członkowie NCAA skupią się na strategiach redukcji szkód związanych z problematycznym używaniem konopi indyjskich, koncentrując się na zdrowiu sportowców”. – poinformowała organizacja w swoim wpisie w mediach społecznościowych.
Konopie nie są wyznacznikiem wydajności sportowców
Reforma nastąpiła dzięki wstępnej rekomendacji z czerwca ubiegłego roku, wydanej przez Komisję ds. Bezpieczeństwa Konkurencji i Medycznych Aspektów Sportu NCAA. Zaleciła, aby każdy z trzech organów zarządzających organizacji usunął marihuanę z listy substancji zakazanych. Niższe dywizje, czyli II i III nie głosowały jeszcze nad tą propozycją.
„Ameryka powoli opamiętuje się po 50 latach nieudanej wojny z narkotykami” – powiedział w oświadczeniu Earl Blumenauer, współprzewodniczący Congressional Cannabis Caucus.
„NCAA powinna usunąć konopie indyjskie z listy zakazanych substancji, ponieważ Sha’Carri Richardson zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku – osiągnięcie, na które zasłużyła wiele lat temu, ale zostało jej niesłusznie odebrane. Zdrowy rozsądek w końcu zwycięża”- dodał
Zakończenie karania sportowców za spożywanie cannabis to redukcja szkód
Earl Blumenauer odniósł się do ponownej kwalifikacji amerykańskiej biegaczki, która została zawieszona w udziale w igrzyskach olimpijskich z powodu pozytywnego wyniku testu na obecność THC w 2021 roku.
W przeszłości sportowcy na wyższych uczelniach byli poddawani testom podczas rozgrywek posezonowych. Pozytywny wynik testu mógł oznaczać utratę uprawnień na cały sezon. Urzędnicy powiedzieli, że zmiany mają na celu skupienie się na problematycznym używaniu cannabis, zamiast karaniu graczy za pojedynczy błąd.
Komisja NCAA stwierdziła, że wraz ze zniesieniem zakazu marihuany uznaje politykę obejmującą zakaz, testowanie i karanie zawodników za nieskuteczną.
Badacze sprawdzili wpływ przewlekłego używania marihuany na wyniki sportowe i nie znaleźli dowodów na to, że intensywne używanie (definiowane w większości przypadków jako przynajmniej raz w tygodniu) znacząco wpływa na treningi. Jedyną widoczną różnicą w jednym badaniu było to, że osoby przewlekle używające konopi miały nieco wyższe tętno spoczynkowe. Ostatecznie autorzy stwierdzili, że biorąc pod uwagę wyniki badań, nie ma powodu, aby agencje sportowe nakładały ograniczenia na używanie konopi.
Przyznanie, że marihuana nie służy jako doping, promuje właściwą drogę w kierunku strategii redukcji szkód.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat konopi to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Jaeger K. (2024). Marijuana Moment. NCAA Votes To Remove Marijuana From Banned Substances List For College Athletes. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/ncaa-votes-to-remove-marijuana-from-banned-substances-list-for-college-athletes/
NAPISZ KOMENTARZ