Konopie indyjskie od wieków były wykorzystywane w medycynie na całym świecie. W starożytnych kulturach, takich jak Chiny i Egipt, używano ich do leczenia bólu, stanów zapalnych oraz jako środek uspokajający. Obecnie dzięki badaniom naukowym, konopie odzyskują swoją pozycję w medycynie, zwłaszcza w leczeniu bólu przewlekłego, w tym bólu mięśniowo-szkieletowego.
Przyczyny bólu mięśniowo-szkieletowego
Ból mięśniowo-szkieletowy to stan zdrowia, który wpływa bezpośrednio na kości, stawy, więzadła, ścięgna lub mięśnie. Urazy (szczególnie te obejmujące złamania), są częstym czynnikiem przyczyniającym się do wystąpienia bólu mięśniowo-szkieletowego u pacjenta. Ból może być wywołany również zapaleniem stawów.
Przewlekły ból pochodzenia mięśniowo-szkieletowego jest powszechnym problemem zdrowotnym, który może wynikać z wielu różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych jest fibromialgia, charakteryzująca się rozległym bólem i tkliwością mięśni oraz stawów. Inne przyczyny to nadmierna ruchomość stawów, urazy, stany zapalne oraz wady postawy. Objawy przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego obejmują bóle mięśni, ból stawów, sztywność, zmęczenie oraz ograniczoną ruchomość. Te objawy często wpływają negatywnie na jakość życia pacjentów, powodując trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
Ile osób cierpi na ból mięśniowo-szkieletowy?
Na podstawie danych międzynarodowych badacze stwierdzili, że 1,71 miliarda ludzi cierpi na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego na całym świecie. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego są prawdopodobnie głównym czynnikiem przyczyniającym się do niepełnosprawności na całym świecie a ból w okolicy krzyża, jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności.
Leczenie bólu za pomocą konopi indyjskich
Zespół badaczy w Kanadzie przeprowadził ankietę dotyczącą bólu mięśniowo szkieletowego i używania konopi indyjskich. Publikacja pojawiła się w Journal of Cannabis Research. Uczestnicy ankiety stwierdzili, że terapia konopiami indyjskimi skutecznie leczy ich dolegliwości.
Badanie wykazało, że więcej niż jeden na pięciu pacjentów z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym zgłosił, że używał konopi indyjskich do leczenia swoich objawów, a 90% z nich uważa je za skuteczne.
Skuteczność terapii bólu mięśniowo-szkieletowego
Kanadyjscy naukowcy przebadali 629 pacjentów z przewlekłym bólem mięśniowo szkieletowym. 23% procent z grupy przyznało, że stosowało marihuanę w celach terapeutycznych. Ponad 90% konsumentów stwierdziło, że marihuana była „bardzo”, „trochę” lub „nieznacznie” skuteczna w radzeniu sobie z bólem. Stosowanie konopi indyjskich pomogło również w redukcji problemów ze snem i zmniejszaniu objawów związanych z lękiem. Ponad połowa (57%) uznała marihuanę za bardziej skuteczną niż inne leki przeciwbólowe, a 40% przyznało, że zmniejszyło stosowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych po rozpoczęciu terapii marihuaną.
Marihuana jest skuteczna na ten rodzaj bólu mięśni i stawów
„Jeden na pięciu pacjentów zgłaszających się do chirurga ortopedy z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym używa lub używał konopi indyjskich z konkretnym zamiarem radzenia sobie z bólem, a większość z nich twierdzi, że jest skuteczna. Przyszłe badania z podwójnie zaślepioną próbą i kontrolą placebo są konieczne, aby zrozumieć, czy zgłaszana skuteczność jest dokładna i jaką rolę, jeśli w ogóle, mogą odgrywać konopie indyjskie w leczeniu przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego”. – czytamy w badaniu
Dane ankietowe opublikowane w zeszłym miesiącu wskazują również, że jeden na czterech konsumentów marihuany używa jej głównie w celu złagodzenia bólu i dolegliwości bólowych.
Możliwość prowadzenia legalnej terapii medyczną marihuaną różni się w zależności od kraju i regionu. Na szczęście coraz więcej państw wprowadza regulacje umożliwiające jej kontrolowane zastosowanie w celach terapeutycznych.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- WHO. Musculoskeletal health. Z linku: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/musculoskeletal-conditions
- NORML. (2024). Survey: Consumers Frequently Turn to Cannabis To Relieve Pain and Anxiety. Z linku: https://norml.org/news/2024/06/20/survey-consumers-frequently-turn-to-cannabis-to-relieve-pain-and-anxiety/
- Understanding the epidemiology and perceived efficacy of cannabis use in patients with chronic musculoskeletal pain. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38961506/
- Schuler F. (2024). International CBC. Canadian Patients Report Cannabis Effectively Treats Musculoskeletal Pain. Z linku: https://internationalcbc.com/canadian-patients-report-cannabis-effectively-treats-musculoskeletal-pain/
NAPISZ KOMENTARZ