Temat medycznych konopi w Polsce jest nadal nowością dla wielu zainteresowanych stron. Dla pacjentów, lekarzy, ustawodawców i służb odpowiedzialnych za kontrolowanie i egzekwowanie przepisów prawa. Policja również jest zaangażowana w ten temat z medyczną marihuaną. Każda ze stron powinna być przygotowana na ewentualną kontrolę policyjną. Może ona nastąpić na ulicy, gdy pacjent i policjant spotkają się w parku, lub w domu.
Posiadanie medycznej marihuany
Posiadanie i używanie marihuany w celach rekreacyjnych jest nielegalne i karalne w Polsce. Jednakże użytkownicy medycznej marihuany są wyłączeni z tego zakazu i mogą korzystać z niej zgodnie z przepisami prawa. Pacjenci, którzy prowadzą aktywny tryb życia, podróżują lub uczą się, muszą mieć przy sobie lek. Muszą mieć także odpowiedni sprzęt do jego stosowania. Dlatego dobrą praktyką jest posiadanie dokumentu potwierdzającego legalność nabycia i konieczność stosowania medycznej marihuany w różnych sytuacjach.
Przemieszczanie się z medyczną marihuaną w obrębie kraju jest dozwolone, ale konieczne jest przestrzeganie określonych środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim pacjent musi mieć przy sobie dokumentację potwierdzającą, że korzysta z medycznej marihuany w celach terapeutycznych. Mogą to być na przykład zaświadczenia lub karty medyczne. Dla bezpieczeństwa należy mieć przy sobie także receptę oraz lek w oryginalnym opakowaniu.
Jak zachować się w przypadku kontroli policji ?
W sytuacji, gdy następuje kontrola policyjna, należy pozostać spokojnym, współpracować i nie okazywać agresji, ponieważ nie jesteśmy winni żadnego przestępstwa. Po zapoznaniu się z posiadaną przez nas marihuaną i dokumentacją, patrol powinien zakończyć swoje czynności i pozwolić nam odejść.
Problemem może być sytuacja, w której marihuana nie jest w oryginalnym opakowaniu. Na przykład gdy jest w torebkach strunowych, słoiku lub folii spożywczej. W takim przypadku zarekwirowanie takiej marihuany jest prawie pewne, nawet jeśli posiadamy dokumenty potwierdzające terapię.
W przypadku suszu CBD, odpowiedzialność za jej skład ponosi producent, jednak tylko w przypadku zaplombowanego opakowania. Otwarty susz CBD również może zostać zarekwirowany do policyjnych testów laboratoryjnych, choć funkcjonariusz teoretycznie może uwierzyć obywatelowi.
Jakich dokumentów mogą wymagać gdy zatrzymają mnie z medyczną marihuaną?
Aby uniknąć problemów i nieporozumień podczas kontroli policyjnej, niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Są to:
Oryginalne opakowanie apteczne z kwiatostanami marihuany.
Dokumentacja medyczna, w tym kopia recepty.
Niektóre kliniki wydają również zaświadczenie lekarskie, certyfikat leczenia, lecz nie jest to obowiązkowe.
Dowód zakupu suszu, np. paragon lub faktura.
Posiadanie tych dokumentów zwiększa nasze szanse na spokojne przejście przez kontrolę policyjną i zapobiega ewentualnym nieporozumieniom.
Warto pamiętać, że kontrole policyjne są czynnościami standardowymi i nie powinniśmy się ich obawiać, jeśli posiadamy wszystkie wymagane dokumenty. Teoretycznie według polskiego prawa policja może zatrzymać każdego obywatel na 48h do wyjaśnienia. Jest to rutynowa czynność, z którą spotkamy się zwłaszcza wśród młodych funkcjonariuszy. Ważne jest, aby zachować spokój i współpracować z policją, jeśli będzie taka potrzeba.
Przechowywanie medycznej marihuany
Aby zapewnić najlepszą jakość i świeżość medycznej marihuany, ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednie warunki przechowywania.
Marihuana powinna być przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego działania światła słonecznego i ciepła.
Marihuana jest lekiem na receptę i powinna być trzymana poza zasięgiem dzieci i młodzieży. Nie jest to substancja przeznaczona dla dzieci i może zagrażać ich zdrowiu i rozwojowi.
Niezwykle ważne jest również przechowywanie marihuany w oryginalnym opakowaniu. Przede wszystkim stanowi to dowód dla władz, że posiadamy produkt do zastosowań medycznych. Przechowywanie marihuany w inny sposób naraża nas na konsekwencje prawne.
Przemieszczanie się za granicę z medyczną marihuaną
Podróżowanie z medyczną marihuaną na terenie różnych państw jest kwestią skomplikowaną. Każde państwo ma swoje własne przepisy dotyczące tego typu substancji.
W przypadku krajów znajdujących się w strefie Schengen i Stanów Zjednoczonych sytuacja jest jednak uregulowana. Natomiast w pozostałych państwach najlepiej jest skontaktować się z ambasadą w celu uzyskania aktualnych informacji na ten temat.
Jeśli chodzi o strefę Schengen, możliwe jest przemieszczanie się z lekami odurzającymi, w tym także medyczną marihuaną, zgodnie z art. 75 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen. Jednakże, aby móc legalnie korzystać z medycznej marihuany, konieczne jest spełnienie kilku formalności, w tym posiadanie zaświadczenia wystawionego przez lekarza prowadzącego i uwierzytelnionego przez wojewódzki inspektorat farmaceutyczny.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich kliniki jak np. Clinicanna, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.