Ministerstwo Zdrowia wycofało się z wstęppnych planów ograniczenia e-wizyt, dzięki czemu lekarze nadal mogą przepisywać medyczną marihuanę. Sprawdź, które substancje znalazły się na liście zmian.
Zagrożenie e-recept
W połowie lipca obecnego roku mogliście przeczytać na naszym portalu artykuł pt. “Nadchodzi koniec e-recept na medyczną marihuanę?“. Z dostępnych wtedy informacji wynikało, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić rozporządzenie, na podstawie którego m.in. lekarze niezwiązani z Narodowym Fudnuszem Zdrowia nie będą mogli świadczyć e-wizyt, na których przepisują medyczną marihuanę. Ta informacja wywołała spore zamieszanie, zarówno wśród środowiska lekarskiego, jak i wśród samych pacjentów.
Według tamtego projektu ziele konopi innych niż włókniste miało znaleźć się na tej samej liście substancji co fentanyl, morfina i oksykodon. Wprowadzenie takich przepisów uniemożliwiłoby funkcjonowanie większości klinik konopnych, które opierają 90% swojej pracy na tzw. e-konsultacjach. Jednak wtedy były to dopiero wstępne informacje, które ujrzały światło dzienne przez oświadczenie Naczelnej Izby Lekarskie. Teraz doczekaliśmy się nowych i zarazem oficjalnych informacji w tej sprawie.
Najnowsze informacje
W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyczekiwany projekt rozporządzenia, któremu z automatu przydzielono 14-dniowy okres konsultacji. Według przedstawicieli resortu rozporządzenie ma “rozwiązać problem nadmiernej preskrypcji substancji kontrolowanych, co skutkuje uzależnieniami lekowymi, w tym związanymi z koniecznością hospitalizacji lub dalszego leczenia farmakologicznego”.
Finalnie na listę substancji, które obejmie zmiana nie trafiło ziele konopi innych niż włókniste. Tak więc lekarze niezwiązani z NFZ będą mogli cały czas wystawiać e-recepty na medyczną marihuanę i oferować e-wizyty na terapię konopiami.
Na liście substancji objętych zmianami znalazły się takie substancje jak:
- fentanyl,
- morfina,
- oksykodon,
- tramadol,
- tapentadol,
- buprenorfina.
Według oceny autorów ustawy, to właśnie nadużywanie tych leków wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i szybkim uzależnieniem. Jak wyjaśniają specjaliści z portalu Puls Medycyny: Minister Leszczyna zdecydowała się na ten krok po serii zatruć fentanylem. Niepokojące były też raporty Centrum e-Zdrowia z preskrypcji leków psychotropowych i narkotycznych trafiające codziennie na biuro szefowej resortu.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
źródło: pulsmedycyny.pl
NAPISZ KOMENTARZ