21 z 27 krajów Unii Europejskiej zalegalizowało medyczną marihuanę.
Kraje Europy legalizują medyczną marihuanę
Australijska firma Biortica Agrimed opublikowała ocenę stanu przepisów dotyczących medycznej marihuany i dekryminalizacji w UE.
Medyczna marihuana podbija Europę. Coraz większe starania zmierzają także do dekryminalizacji konopi indyjskich w wielu krajach. Podobnie jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych, kraje europejskie legalizują marihuanę do celów medycznych lub rekreacyjnych w ramach nowych przepisów.
Zgodnie z komunikatem prasowym australijskiej firmy Biortica Agrimed z siedzibą w stanie Victoria 21 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) zalegalizowało medyczną marihuanę.
Sytuacja cannabis w UE
„W odniesieniu do legalizacji, sytuację w UE najlepiej można opisać jako płynną, i rozwijającą się pozytywnie” – Tom Varga, dyrektor generalny Biortica Agrimed
27 krajów UE to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja.
Spośród nich 21 państw zalegalizowało medyczną marihuanę: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Hiszpania.
Niemiecki rynek jest jednym z najbardziej interesujących dla inwestorów.
Marihuana w Niemczech jest legalna
Prawo UE zabrania komercyjnej sprzedaży konopi indyjskich. Wiele krajów przyjmuje bardziej dojrzałe podejście i legalizuje, początkowo leczniczy, a ostatecznie rekreacyjny użytek, tak jak to miało miejsce na przykładzie Niemiec. 21 z 27 państw członkowskich UE zalegalizowało używanie marihuany do celów leczniczych. 13 krajów zalegalizowało lub zdekryminalizowało jej używanie do celów osobistych.
Hiszpania zdekryminalizowała marihuanę. Gruzja, Niemcy, Luksemburg i Malta zalegalizowały zioło. Portugalia poszła jeszcze dalej, dekryminalizując wszystkie narkotyki.
Korzyści wynikające z medycznej marihuany
Częściowym celem raportu Biortica Agrimed jest wsparcie argumentu, że nadszedł czas, aby Australia zwróciła uwagę na potencjał konopi. Australia zalegalizowała medyczną marihuanę w 2016 roku. Tamtejsi lekarze mogą przepisywać medyczną marihuanę za zgodą TGA i odpowiedniego Departamentu Zdrowia Stanu lub Terytorium. Według danych Therapeutic Goods Administration (TGA), liczba zgód pacjentów na medyczną marihuanę gwałtownie wzrosła. Nie jest to nowe zjawisko. Wzrost zaobserwowano również w Niemczech, Czechach i Polsce.
„UE składa się ze światowej klasy narodów, a Australia powinna wyciągnąć wszelkie możliwe wnioski z tych obserwacji. Mamy możliwość, a nawet przywilej, aby zobaczyć, w jaki sposób ramy prawne zostały zbudowane za granicą, co działa, a czego australijski przemysł i ustawodawcy powinni unikać. Australię naprawdę stać na więcej. Z niecierpliwością czekamy na dzielenie się globalnymi badaniami branżowymi z australijskim przemysłem, naszymi ustawodawcami i organami regulacyjnymi, aby zbudować branżę, z której wszyscy możemy być dumni. Branżę, która stawia na pierwszym miejscu opiekę nad pacjentem, bezpieczeństwo i wyniki” – powiedział Varga.
Rozpowszechnienie konopi indyjskich w Europie
Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami, konopie indyjskie pozostają najpopularniejszą substancją używaną w Europie.
Raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) zatytułowany „Konopie indyjskie – obecna sytuacja w Europie (Europejski raport narkotykowy 2023)” opisuje marihuanę jako „zdecydowanie najczęściej spożywaną nielegalną substancję w Europie”.
Raport cytuje krajowe badania, które pokazują, że 8% dorosłych Europejczyków (z około 22,6 miliona osób w wieku od 15 do 64 lat) używało konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku. Szacuje się, że 1,3% dorosłych (około 3,7 miliona osób) to konsumenci codzienni lub prawie codzienni.
Co się zmieniło od 1 kwietnia?
Niemieckie przepisy dotyczące legalizacji marihuany weszły w życie 1 kwietnia. Tamtejsi ustawodawcy ostatecznie zatwierdzili plan legalizacji rekreacyjnej marihuany znany jako CanG.
W stolicy Niemiec, Berlinie, palacze marihuany zebrali się pod kultową Bramą Brandenburską, aby palić marihuanę i świętować swoją wolność. Taką wolność, o której wielu z nas wciąż może tylko marzyć. Na całym świecie wciąż surowe kary za marihuanę zapełniają więzienia.
Przepisy obowiązujące w państwach UE pokazują, popularność medycznej i rekreacyjnej marihuany na skalę globalną i to, czego Australia ma szansę nauczyć się na przykładzie krajów europejskich.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- EMCDDA. (2023). Cannabis – the current situation in Europe (European Drug Report 2023). Z linku: https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023/cannabis_en
- Adams M.B. (2024). High Times. Twenty-One of 27 European Union Countries Legalized Medical Cannabis, Report Highlights. Z linku: https://hightimes.com/news/twenty-one-of-27-countries-of-european-union-legalized-medical-cannabis-report-highlights/
Niemcy, niemcy, niemcy, niemcy… Najwyraźniej tak dobrze jest w Niemczech, zastanawiam się, co wy Polacy jeszcze tu robicie w Polsce. To fakt, jesteście taki miękki, o taką wolność, możecie tylko marzyć. No i najnowsze wiadomości w Polsce, kolejny konopny sklep zamyka w moim miescie. Podziękujmy podatek akcyzowy w unii europejskiej.