fbpx
MEDYCYNA
19 grudnia 2023

Medyczna marihuana w leczeniu – terapia ADHD i ADD

Czy terapia medyczną marihuaną pomaga w leczeniu ADHD/ADD? Jak konopie wpływają na objawy ADHD i nadpobudliwość pacjentów? Sprawdź więcej.
leczenie marihuaną

ADHD jest, jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych diagnozowanych u ludzi na całym świecie. Czy terapia medyczną marihuaną działa w przypadku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi? Czy konopie pomagają złagodzić trudności z koncentracją? 

Czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD i ADD)

Objawy ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder) w klasyfikacji ICD-10 jako zaburzenia hiperkinetyczne mogą różnić się w zależności od pacjenta. Diagnoza zazwyczaj pojawia się na wczesnym etapie życia. Grupa zaburzeń, które towarzyszą, chorobie pojawiają się zazwyczaj w pierwszych 5 latach życia. Głównie objawy dzieci z ADHD związane są z brakiem cierpliwości podczas realizacji zadań, tendencją z przechodzenia jednej rzeczy do drugiej bez ukończenia ich oraz nadmierną aktywnością i problemy z koncentracją. Zwykle wszystkie występują jednocześnie, chociaż każdy przypadek jest inny.

Badania obrazowe pacjentów, pokazują, że w regionach odpowiedzialnych za uwagę dochodzi do zmniejszonego wychwytu glukozy. To wskazuje, że na chorobę wpływają zmiany neuroprzekaźników w mózgu. Badania wykazały, że podstawą schorzeń z grupy ADHD może być nieprawidłowe działanie systemu neuroprzekaźników. 

ADHD dzieli się na 3 podtypy (ADD):

  • Mieszany
  • Posiadający izolowany deficyt uwagi
  • Posiadający nasiloną impulsywność i nadpobudliwość
objawy ADHD
Jakie są objawy ADHD?

Terapia ADHD i ADD

Od 1957 roku chorobę leczy się psychostymulantami (metylofenidat, deksamfetamina), antydepresantami (Prozac) i lekami antypsychotycznymi (Rysperydon). O roli marihuany w leczeniu ADHD zaczęło się mówić w ubiegłej dekadzie. Terapia marihuaną zaczęła stanowić alternatywę dla leków pobudzających i antydepresantów. Główną fizjologiczną nieprawidłowością ADD/ADHD jest niedobór dopaminy w mózgu. To chemiczny neuroprzekaźnik zaangażowany w procesy poznawcze, takie jak pamięć i uwaga. Leki farmakologiczne takie jak Adderall i Ritalin stymulują dopaminę, promując w ten sposób koncentrację, ale wiążą się z niezliczonymi nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi i objawami odstawienia. Dr David Bearman, badał związek między układem kannabinoidowym a ADHD:

„Wydaje się, że konopie indyjskie leczą ADD i ADHD poprzez zwiększenie dostępności dopaminy. Daje to ten sam efekt co tradycyjne leczenie, ale ma inny mechanizm działania niż stymulanty, takie jak Ritalin (metylofenidat) i deksamfetamina. Działają one poprzez wiązanie się z dopaminą i zakłócanie metabolicznego rozkładu dopaminy”.

Medyczna marihuana a ADHD

Mówiąc prościej, kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie, mogą potencjalnie korygować niedobór dopaminy występujący u pacjentów z ADHD i ADD, jeśli są odpowiednio dawkowane i podawane w bezpieczny sposób. Marihuana jest w stanie zapewnić spowolnienie umysłu niezbędne do koncentracji u wielu pacjentów. Nudne zadania stają się łatwiejsze do wykonania, a wahania nastroju mają tendencję do wyrównywania się. W leczeniu ADHD zalecane są szczepy z dużą zawartością pinenu i terpinolenu. Jeśli celem leczenia jest, zmniejszenie nadpobudliwości skuteczne mogą, okazać się odmiany z wysokim stężeniem mircenu i linalolu w niskich dawkach, ze względu na uspokajające działanie.

Pacjenci twierdzą, że działanie medycznej marihuany mniejsza zdenerwowanie, które bywa skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.

Początkowo ADHD uważano za schorzenie dotykające młodzież i dzieci w wieku szkolnym, ale objawy choroby występują także w dorosłości. Mogą utrudniać życie codzienne oraz zawodowe. Osoba chora jest dotknięta przez nadpobudliwość ruchową i ma problemy z planowaniem oraz podejmowaniem decyzji. Marihuana pomaga pacjentom lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Na grupach online poświęconych zdrowiu można znaleźć wiele osób, które twierdzą, że używają marihuany w łagodzeniu objawów ADHD. Zgłaszają na przykład poprawę apetytu, pomoc w zasypianiu zmniejszenie uczucia lęku oraz łagodzenie bólu. Stosowanie odpowiednio dobranej odmiany wspomaga także koncentrację i uwagę.

Ważne jest dawkowanie marihuany w leczeniu ADHD. Znalezienie tej idealnej konopnej odmiany czasami wymaga, prób i błędów. Szczepy z przewagą THC mogą, być dla jednych pomocne w poprawie skupienia, a innych mogą rozpraszać. Odmiana ze zrównoważonym stosunkiem THC i CBD zapewni bardziej zbalansowany efek działania. W porozumieniu z lekarzem prowadzącym terapię warto spróbować zmienić odmianę i dawkę jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych efektów.

Co osoby z ADHD sądzą o terapeutycznym działaniu konopi

W 2016 roku naukowcy z Uniwersytetu Duke’a postanowili sprawdzić fora internetowe, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak pacjenci z ADHD sami leczą się konopiami. Badania nie zawsze zaczynają się w laboratorium. Zamiast tego zaczynają się od historii lub sytuacji, która skłania do zadania pytania. Badacze wykorzystali wątki na forum jako główny punkt danych w swoim raporcie. Kto pomyślałby o powiązaniu marihuany i ADHD bez dowodów przedstawionych przez użytkowników konopi skłonnych do eksperymentów? Pozytywne reakcje pacjentów na leczenie przypadków ADHD doprowadziły do badań, do których mamy dostępność dzisiaj. 

Zgodnie z wynikami analizy „częstotliwość występowania uporczywego ADHD u dorosłych wynosiła 2,58%, a objawowego ADHD u dorosłych 6,76%. To przekłada się na 139,84 mln i 366,33 mln dotkniętych nim dorosłych w 2020 r. na całym świecie”.  Istnieją różne kryteria diagnozowania choroby, dlatego dane mogą się znacząco różnić.

leczenie marihuaną
Jak marihuana działa w leczeniu ADHD?

Medyczna marihuana na ADHD – przegląd badania

Zespół badaczy związanych z różnymi instytucjami akademickimi w Wielkiej Brytanii zbadał, w jaki sposób stosowanie medycznej marihuany wchodzi w interakcje z ADHD. W szczególności przyjrzeli się oni potencjalnemu wpływowi używania konopi na jakość życia pacjentów z ADHD. Poniżej znajduje się więcej informacji na ten temat w komunikacie prasowym NORML:

Pacjenci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) wykazują trwałą poprawę objawów po zastosowaniu produktów z konopi, zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Neuropsychopharmacology Reports.

Brytyjscy badacze ocenili bezpieczeństwo i skuteczność roślinnych produktów z konopi (olejów, kwiatów lub kombinacji obu) w grupie 68 pacjentów zarejestrowanych w brytyjskim rejestrze medycznej marihuany. Uczestnicy posiadali zezwolenie lekarza na dostęp do produktów z konopi. Od 2018 r. specjaliści mogą przepisywać produkty lecznicze na bazie konopi indyjskich pacjentom niereagującym na konwencjonalne leki. Autorzy ocenili skuteczność marihuany po jednym, trzech, sześciu i dwunastu miesiącach.

Badacze odnotowali poprawę w zakresie niepokoju pacjentów, jakości snu i ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem po leczeniu konopiami. Ponad jedna trzecia pacjentów zaprzestała przyjmowania co najmniej jednego leku na ADHD w trakcie trwania badania.

Autorzy badania stwierdzili: „Ta seria przypadków jest pierwszą tego rodzaju oceną wyników klinicznych pacjentów z pierwotną diagnozą ADHD, którym przepisano produkty lecznicze na bazie konopi przez okres do 12 miesięcy. Badanie to donosi, że leczenie ADHD medyczną marihuaną było związane z poprawą ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem po 1, 3 i 6 miesiącach, a także z lękiem i jakością snu po 1, 3, 6 i 12 miesiącach. Wyniki te sugerują, że konopie mogą odgrywać rolę w łagodzeniu objawów i współistniejącego lęku oraz zaburzeń snu związanych z ADHD”.

Może się wkrótce okazać, że medyczna marihuana będzie alternatywą dla obecnie stosowanych leków na ADD i ADHD.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE.

Źródła:

  1. Song P., Mingming Z., Yang Q., Zhang Y., Li X., Rudan I. (2021). National Library of Medicine. The prevalence of adult attention-deficit hyperactivity disorder: A global systematic review and meta-analysis. Z linku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7916320/
  2. Ittiphakorn P., Erridge S., Holvey C., Coomber R., Rucker J.J., Sodergren M.H. (2023). National Library of Medicine. UK Medical Cannabis Registry: An analysis of clinical outcomes of medicinal cannabis therapy for attention-deficit/hyperactivity disorder. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38058251/
  3. NORML. (2023). Study: Cannabis Products Associated With Improvements in Patients With Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder Z linku: https://norml.org/news/2023/12/14/study-cannabis-products-associated-with-improvements-in-patients-with-attention-deficit-hyperactivity-disorder/
  4. Schuler F. (2023). ICBC. Cannabis Associated With Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder Improvements Z linku: https://internationalcbc.com/cannabis-associated-with-attention-deficit-hyperactivity-disorder-improvements/
  5. Rahn B. (2020). Leafly. Cannabis and ADD/ADHD Z linku: https://www.leafly.com/news/health/cannabis-and-addadhd
  6. Mitchell J.T., Sweitzer M.M., Tunno M.A., Kollins S.H., McClernon J.F. (2016). Plos One. „I Use Weed for My ADHD”: A Qualitative Analysis of Online Forum Discussions on Cannabis Use and ADHD. Z linku: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0156614
  7. Rogowska-Szadkowska D. (2022). Komu pomaga medyczna marihuana. Wydawnictwo Krytyki Politycznej
  8. Jot B. (2014). Marihuana leczy. Wydawnictwo MMJ
  9. Backes M. (2014).  Marihuana i Medycyna. Purana
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach. Michał Szary2 lipca 2024
MEDYCYNA Waporyzacja leczniczej marihuany pomaga na migrenę i ból głowy Waporyzacja leczniczej marihuany może skutecznie łagodzić migreny i bóle głowy. Badacze porównali metody stosowania dotyczące terapii CBD/THC. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a choroby psychiczne: przegląd skuteczności kannabinoidów Marihuana a choroby psychiczne. Skuteczność w leczeniu zaburzeń takich jak depresja. Dowiedz się, co mówią badania naukowe na ten temat. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Żel z CBD łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk Kannabidiol łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk. Dowiedz się, jak może pomóc na objawy i poprawić jakości życia Justyna Walentynowicz25 czerwca 2024
MEDYCYNA Naukowcy szukają metod leczenia glejaka. Marihuana to obiecująca terapia Naukowcy badają nowe metody leczenia glejaka. Kannabinoidy zawarte w marihuanie dają nadzieję na walkę z bardzo agresywnym guzem mózgu Justyna Walentynowicz24 czerwca 2024
MEDYCYNA Kosmetyki konopne w ciąży Zastanawiasz się, czy naturalne kosmetyki konopne mogą być Twoim sojusznikiem w walce z dolegliwościami skórnymi podczas ciąży? admin21 czerwca 2024
MEDYCYNA Badanie: Osoby starsze znajdują ulgę dzięki medycznej marihuanie Coraz więcej osób starszych sięga po medyczną marihuanę. Z czego to wynika i w jaki sposób pomaga seniorom? Zapraszamy do naszego wpisu. Justyna Walentynowicz21 czerwca 2024
MEDYCYNA Konopie medyczne a transplantacje narządów Odkryj, jak użycie konopi medycznych wpływa na proces transplantacji narządów. Zanurz się w świecie badań i wytycznych admin19 czerwca 2024