W badaniu dotyczącym skutków mikrodawkowania psylocybiny zaobserwowano szereg potencjalnych korzyści dla zdrowia psychicznego. W szczególności zauważono zmniejszenie kompulsywnych zachowań wywołanych stresem i anhedonią.
Korzyści z mikrodawkowania psylocybiny dla zdrowia psychicznego
Praktyka mikrodawkowania psychodelików, powoli nabiera rozpędu w głównym nurcie. Jest ona często kojarzona z psychodelikami takimi jak LSD i psylocybina. Mikrodawkowanie to systematyczne spożywanie psylocybiny. Jej spożyta ilość nie powinna wpływać na stan świadomości.
Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Danii dotyczyło psylocybiny, czyli związku zawartego w magicznych grzybach. Badacze sprawdzili jak szczury reagowały na mikrodawkowanie.
Badania nad mikrodawkowaniem psylocybiny
Badanie, opublikowane w Molecular Psychiatry, wykazało, że mikrodawkowanie psylocybiny może oferować szereg korzyści terapeutycznych. W szczególności zmniejsza kompulsywne zachowania wywołane stresem i anhedonię. Anhedonia to niezdolność do odczuwania przyjemności (zmysłowej, cielesnej i emocjonalnej) lub radości z życiowych sytuacji.
Dowody naukowe potwierdzają potencjał psylocybiny w leczeniu wielu objawów i stanów zdrowia psychicznego. Niektóre są uważane za oporne na leczenie w tradycyjnej medycynie.
W streszczeniu badania naukowcy zauważają, że stosowanie psychodelików w niskich dawkach jest wciąż mniej zbadanym tematem, zwłaszcza jeśli chodzi o jego potencjał terapeutyczny. Większość badanych obecnie terapii wspomaganych psychodelikami obejmuje większe dawki z widocznymi efektami.
Mikrodawkowanie psylocybiny a zmniejszenie stresu
Aby zbadać efekty mikrodawkowania psylocybiny, naukowcy umieścili 78 szczurów laboratoryjnych Long Evan w wielu konfiguracjach eksperymentalnych wraz z odpowiednią mikrodawką dopasowaną do mózgów szczurów. Na potrzeby badania za mikrodawkę uznano dawkę zajmującą mniej niż 20% szczurzych receptorów serotoninowych 5-HT2A w mózgu bez wywoływania zmian behawioralnych.
Naukowcy podawali mikrodawkę szczurom co drugi dzień przez 24 dni, badając ich zachowania. Kryteria dotyczyły poziomu lęku, reakcji na stres i kompulsywnych zachowań w już poznanych oraz nowych środowiskach.
Potencjalne korzyści dla zdrowia psychicznego
Badanie wykazało, że szczury w kontrolowanych badaniach nie doświadczyły zwiększonego niepokoju ani objawów związanych ze schizofrenią. Naukowcy zauważyli zmniejszenie kompulsywnych zachowań związanych z tzw. self-care (dbaniem o siebie i samoopieką). Według badaczy sugeruje to możliwy wpływ na zachowania związane ze stresem lub kompulsywne.
Odnosząc się do anhedonii, której objawy opierają się na stresie, naukowcy zauważyli również, że szczury, którym podano mikrodawki, zachowały te same preferencje przy podaniu im cukru. To pokazuje, że nie straciły zdolności odczuwania przyjemności. Reakcje szczurów na substancję były spójne przez cały okres leczenia. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do ludzi i długoterminowego mikrodawkowania ze względów terapeutycznych.
Szczury miały zwiększoną ekspresję receptora 5-HT7 i poziomy białka pęcherzyków synaptycznych 2A w mózgu. Naukowcy zauważyli możliwy związek wskazujący, że stosowanie psylocybiny spowodowało zmiany w połączeniach synaptycznych i ekspresji receptorów. Oznacza to, że psylocybina w małych dawkach była potencjalnie odpowiedzialna za te zmiany behawioralne.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.
Źródła:
- Williams K. (2024). High Times. Study: Microdosing Psilocybin May Help Treat Compulsive Behaviors, Anhedonia. Z linku: https://hightimes.com/psychedelics/study-microdosing-psilocybin-may-help-treat-compulsive-behaviors-anhedonia/
NAPISZ KOMENTARZ