Przedstawiciele resortu finansów pracują nad podniesieniem stawki VAT na produkty konopne. Sprawdź szczegóły nowych przepisów.
Wzrośnie VAT na medyczną marihuanę i produkty konopne
Mamy niezbyt dobre informacje dla wszystkich pacjentów, którzy korzystają z medycznej marihuany. Z wykazu prac Rady Ministrów wynika, że Ministerstwo Finansów chce podnieść podatek VAT na konopie dostępne w aptekach.
Objęcie podstawową stawką podatku VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania (zmiana treści poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Obecnie konopie siewne (w tym susz) klasyfikowane w pozycji Nomenklatury scalonej CN 1211 są opodatkowane stawką VAT w wysokości 8 proc. na podstawie poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT, zasadnym jest podwyższenie stawki tego podatku dla dostawy takich towarów z 8 proc. do 23 proc.
– komunikat przedstawicieli resortu finansów
Z informacji podanych przez ministerstwo wynika, że podatek VAT z 8% wzrośnie do 23% nie tylko w odniesieniu do medycznej marihuany, tak naprawdę będzie to szeroka gama produktów konopnych.
Statystyki sprzedaży
Popyt na medyczną marihuanę w Polsce cały czas rośnie. Według statystyk w 2019 roku w polskich aptekach sprzedano około 33 kg suszu. W 2022 roku było to już 1,17 tony, a w 2023 roku około 4,6 tony. Te statystyki pokazują, że zainteresowanie terapią konopiami wśród Polaków z roku na rok wzrasta, a między innymi na tym, chce skorzystać nasz rząd.
Obecne ceny medycznej marihuany w Polsce
Polscy pacjenci korzystający z medycznej marihuany i tak już teraz mają sporo problemów. Terapia konopiami nie jest refundowana. Osoby leczące się medyczną muszą ponosić 100% koszty zakupu lekarstwa. Dodatkowo zdecydowana większość z nich korzysta z prywatnych klinik oferujących leczenie medyczną marihuaną. Wszystko przez to, że przeważająca część lekarzy, którzy współpracują z NFZ, nie ma pojęcia o stosowaniu medycznej marihuany i konsekwencją tego jest to, że nie chcą przepisywać takiej formy terapii.
Kolejnym problemem jest dostępność. W Polsce cały czas nie mamy własnej produkcji medycznej marihuany. Cały surowiec, który trafia do naszego kraju, przyjeżdża zza granicy. Przez skomplikowane przepisy importowe, dostawy są nieregularne, a konsekwencją tego jest to, że czasami pacjenci na konkretną odmianę muszą czekać nawet kilka miesięcy.
Jak na to wpłynie podniesienie stawki VAT?
Podniesienie stawki VAT na medyczną marihuanę i inne produkty konopne z 8% do 23% znacząco wpłynie na rynek i dostępność tych produktów w Polsce. Przede wszystkim, wzrost kosztów wpłynie bezpośrednio na pacjentów, którzy i tak już teraz ponoszą wysokie koszty leczenia. Zwiększenie obciążenia podatkowego o 15 punktów procentowych przełoży się na wyższe ceny w aptekach. To może spowodować, że terapia konopiami stanie się dla wielu osób jeszcze mniej dostępna finansowo.
Ponadto wyższekoszty mogą zniechęcić niektórych pacjentów do kontynuowania leczenia, co w konsekwencji może doprowadzić do pogorszenia ich stanu zdrowia. Wzrost cen może również wpłynąć na zwiększenie zainteresowania nielegalnym rynkiem. Tam produkty będą dostępne po niższych cenach, ale bez żadnej kontroli jakości i bezpieczeństwa.
Dla firm zajmujących się importem i dystrybucją medycznej marihuany, podniesienie stawki VAT może oznaczać konieczność przemyślenia strategii cenowych oraz ewentualne renegocjacje umów z dostawcami. W dłuższej perspektywie może to wpłynąć na stabilność rynku oraz dostępność różnych produktów.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
źródło: bankier.pl, money.pl
NAPISZ KOMENTARZ