Nowe badanie wykazało, że pacjenci, którzy używali marihuany medycznej przez trzy miesiące, uzyskali poprawę pod względem różnych wskaźników jakości życia związanych ze zdrowiem (HRQoL).
Na co pomaga medyczna marihuana?
Na co pomaga terapia medyczną marihuaną? U pacjentów zauważono lepszą kondycję fizyczną, zmniejszenie i łagodzenie bólu ciała, lepsze funkcjonowanie społeczne, redukcję zmęczenia i poprawę ogólnego stanu zdrowia.
Praca badaczy została opublikowana w Journal of Cannabis Research. Jej autorami są naukowcy z Philadelphia College of Osteopathic Medicine i Public Health Management Corporation.
Konopie lecznicze łagodzą ból i lęk
„Poprawę zaobserwowano we wszystkich czynnikach HRQoL ocenianych po trzech miesiącach stosowania marihuany leczniczej. Jednak w kilku pomiarach (między innymi ocenie kondycji fizycznej i bólu) wiek pacjentów odegrał znaczącą rolę. Starsi uczestnicy wykazywali mniejszą poprawę niż młodsi”. – informują badacze
Badanie objęło 438 nowych pacjentów leczonych medyczną marihuaną. Wypełnili częściowo ustrukturyzowane wywiady zarówno przed rozpoczęciem używania marihuany, jak i ponownie po trzech miesiącach. Większości uczestników zalecono marihuanę w celu leczenia zaburzeń lękowych (61,9%) lub bólu (53,6%).
Medyczne działanie terapii marihuaną
Nowi użytkownicy cannabis doświadczyli poprawy we wszystkich czynnikach HRQoL w ciągu pierwszych trzech miesięcy od zastosowania leczniczej marihuany.
„Warto zauważyć, że po trzech miesiącach stosowania terapii konopiami, uczestnicy badania odnotowali ponad 20-procentowy wzrost w ocenie swoich ograniczeń związanych z fizycznymi i emocjonalnymi problemami zdrowotnymi, a także w zakresie funkcjonowania społecznego”. – czytamy w badaniu
Badanie zostało sfinansowane przez dostawcę medycznej marihuany z Pensylwanii, firmę Organic Remedies, Inc.
Działanie terapeutyczne – poprawa jakości życia i zdrowia pacjentów
„Stosowanie medycznej marihuany przez trzy miesiące wiązało się z poprawą fizycznej, społecznej, emocjonalnej i związanej z bólem HRQoL. Bieżące monitorowanie oceny HRQoL u osób z chorobami fizycznymi i psychicznymi może pomóc w leczeniu i uchwyceniu wszelkich skutków ubocznych wybranych podejść terapeutycznych w miarę rozpoczynania i postępu leczenia. Wyniki tego badania mogą pomóc pacjentom, ich opiekunom i świadczeniodawcom w podejmowaniu bardziej świadomych i opartych na dowodach decyzji dotyczących włączenia medycznej marihuany do ich schematów leczenia”. – informują badacze
Badania zespołu uchwyciły, jak „życie i stan zdrowia pacjentów zmieniły się po zastosowaniu tych produktów. W erze medycyny współczesnej zrozumienie, który typ pacjenta może odnieść korzyści z danego rodzaju terapii, ma ogromne znaczenie”. – dodała główna autorka badania Michelle Lent w komunikacie prasowym
Leczenie medyczną marihuaną to przyszłość medycyny
Wiele badań podobnie potwierdza potencjał konopi w leczeniu wielu chorób oraz ich objawów. 97% ankietowanych pacjentów medycznej marihuany w Australii stwierdziło, że ich stan „nieco, znacznie lub bardzo się poprawił od czasu rozpoczęcia stosowania terapii”.
Używanie konopi do celów medycznych takich jak uśmierzanie bólu, walka z depresją lub bezsennością nie jest niczym nowym. Stosowanie cannabis jest głęboko zakorzenione w historii medycyny. Obecnie, część państw, gdzie leczenie medyczną marihuaną jest legalne, uwzględnia powyższe dolegliwości (i wiele innych) jako warunek kwalifikujący do stosowania konopi indyjskich. Patrząc szerzej, osoby na całym świecie stosują marihuanę ze względu na jej właściwości przeciwbólowe oraz dodatkowe korzyści, jakie może ona oferować. Dzięki badaniom i obserwacjom wciąż uczymy się dokładnie, w jaki sposób działa w leczeniu objawów i przynosi ulgę w określonych schorzeniach. Takie dane mogą pomóc w kształtowaniu dalszych badań i polityki w tym zakresie.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- Mills L., Arnold C.J., Suraev A., Abelev S.V., Zhou C., Arkell R.T., McGregor I.S., Lintzeris N. (2024). Harm Reduction Journal. Medical cannabis use in Australia seven years after legalisation: findings from the online Cannabis as Medicine Survey 2022–2023 (CAMS-22). Z linku: https://harmreductionjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12954-024-00992-1
NAPISZ KOMENTARZ