Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia – nadchodzą kolejne zmiany w wystawianiu recept RPW, w tym na medyczną marihuanę.
Kolejne zmiany w sposobie wystawiania recept na medyczną marihuanę
Jeszcze nie zdążyliśmy pozbierać się po ostatnich zmianach w sposobie wystawiania recept na leki RPW (w tym na medyczną marihuanę), a już dostaliśmy informację o tym, że nadchodzą kolejne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wynikiem ostatnich poprawek jest gwałtowny spadek wystawionych recept przez trzy największe firmy typu “receptomat”. Politycy traktują to jako niesamowity sukces. Niestety z problemami związanymi z zachowaniem skomplikowanych procedur muszą zmagać się “prawilni” pacjenci i uczciwe kliniki.
Kilka godzin temu do mediów wypłynęła informacja o tym, że zostaną wprowadzone kolejne zmiany. Od 1 listopada zniknie możliwość wystawiania recept papierowych na produkty lecznicze o kategorii dostępności RPW – w tym na medyczną marihuanę. Mimo że ustawa niedawno została zaakceptowana przez Senat i nadal wymaga ostatecznego zatwierdzenia przez Sejm, Ministerstwo Zdrowia wcześniej przygotowało oraz udostępniło projekt rozporządzenia dotyczącego tej kwestii.
W rozporządzeniu wskazano, że od 1 listopada zniknie możliwość wystawiania recept papierowych na produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpw” oraz inne możliwe do wydawania z apteki produkty lecznicze zawierające w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową
– Ministerstwo Zdrowia
W związku z tym lekarze będą mogli przepisywać recepty na leki z kategorii RPW tylko i wyłącznie w sposób elektroniczny. Jest to zmiana, która może dotknąć najbardziej osoby starsze i seniorów.
Dlaczego ustawodawcy wprowadzają te zmiany?
Politycy argumentują wprowadzanie powyższych zmian przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć skalę nadużyć, naruszeń, oraz nieuczciwych praktyk.
W proponowanej modyfikacji art. 95b u.p.f. (art. 2 pkt 11 projektu) proponuje się unormowanie jako jedynej możliwej do wystawienia postaci elektronicznej recepty, na której są przepisywane produkty lecznicze zawierające określone środki odurzające lub substancje psychotropowe. Taka postać recepty usprawnia proces nadzoru nad preskrypcją i pozwala w wyższym stopniu zapobiegać albo wykrywać ewentualne nadużycia w powyższym zakresie. Zmiana ta jest podyktowana również tym, że względem recept o ww. kategorii dostępności istnieje szczególne ryzyko nadużyć, w tym nadmiernego lub bezpodstawnego (nieuzasadnionego względami medycznymi) ich wystawiania – czytamy w uzasadnieniu do ustawy refundacyjnej
– Ministerstwo Zdrowia
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich klinik jak Green Doctor, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
źródło: rynekzdrowia.pl
NAPISZ KOMENTARZ