Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w tym roku już pozwolenia na przywóz lub wewnątrzwspólnotowe nabycie łącznej ilości 2 704 928 g medycznej marihuany. Limit na rok 2023 wynosi 3 000 000 g. Czy już niedługo braknie medycznych konopi w Polsce?
Kończy się ilość medycznej marihuany, którą można sprowadzić do Polski
Główny Inspektor ds. Farmaceutycznych poinformował, że w tym roku wydano pozwolenia na import lub nabycie wewnątrzwspólnotowe suszu konopi innych niż włókniste oraz ich preparatów (znanych jako cannabis) o łącznej wadze 2 704 928 g. Należy podkreślić, że oszacowane zapotrzebowanie na ten środek odurzający w Polsce w 2023 roku wynosi 3 000 000 g, zgodnie z art. 19 Jednolitej Konwencji o środkach odurzających z 1961 roku. Aktualny eksport i wewnątrzwspólnotowa dostawa cannabis nie przekracza 37 200 g.
W konsekwencji powyższych okoliczności, mając na względzie ograniczenia przywozowe i produkcyjne określone w art. 21 Konwencji, Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że pozwolenia na przywóz albo wewnątrzwspólnotowe nabycie cannabis, których wydanie doprowadziłoby do przekroczenia limitu określonego w oszacowaniu nie będą wydawane
Oświadczenie Głównego Inspektoratu Faramaceutycznego
Czy oznacza to, że do Polski trafiło już blisko 3000 kg medycznych konopi?
Oczywiście, że nie. Oznacza to, że w ostatnich miesiącach GIF wydał pozwolenie na przywiezienie takiej ilości medycznej marihuany do Polski. To, że jakaś firma uzyskała pozwolenie nie oznacza, że jej susz finalnie trafił do naszego kraju. Tę sytuację wyjaśnił Paweł Leśniański z portalu weednews.pl. Od dłuższego czasu pozostaje w kontakcie z firmami zajmującymi się sprowadzaniem medycznej marihuany do Polski.
Możliwości jest kilka, są firmy, które chciałyby obracać suszem medycznej marihuany – np. hurtownie ale także inne podmioty. Taka firma, zanim złoży zamówienie na susz, musi uzyskać na to zgodę od GIF. Podmiot składa wniosek podając konkretną ilość suszu jaką chce sprowadzić. Gdy GIF wydaje na to zgodę, automatycznie z puli 3 ton (pula dla Polski na 2023) odejmuje się ilość widniejącą na pozwoleniu. Niestety, następnie z różnych przyczyn firmie nie udaje sie wprowadzić produktu na rynek. W takiej sytuacji, mimo, iż na dokumentach widnieje, że do Polski trafiła jakaś ilość suszu, to w rzeczywistości nigdy ona do naszego kraju nie dotarła. Niektóre podmioty, które dostały zgodę, nie potrafią takowego suszu zdobyć.
Paweł Leśniański, weednews.pl
Jest szansa na zwiększenie limitu na przywóz lub wewnątrzwspólnotowe nabycie konopi medycznych?
Przepisy przewidują możliwość zwiększenia limitu. Dzieje się to na podstawie art. 19 ust. 3 Konwencji i wystąpienie do Międzynarodowej Rady ds. Przeciwdziałania Narkomanii (INCB). Jednak szansa na to, że limit zostanie podniesiony istnieje tylko pod warunkiem spełnienia konkretnych wymagań. Organ uprawniony (w naszym przypadku GIF) musi znaleźć obiektywne dane na faktyczne – wyższe, zapotrzebowanie substancji.
Co do zasady zatem podstawą do zwiększenia wielkości oszacowania będą dane dotyczące wykorzystania cannabis jako surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych. Główny Inspektor Farmaceutyczny monitoruje te dane na bieżąco i podejmie stosowne działania z odpowiednim wyprzedzeniem
Oświadczenie Głównego Inspektoratu Faramaceutycznego
Miejmy nadzieję, że GIF zwiększy limit i producenci zapewnią ciągłość dostaw. Jeżeli chcesz rozpocząć leczenie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam lekarzy z takich klinik jak np. Green Doctor, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
źródło: mgr.farm, weednews.pl