fbpx
MEDYCYNA
16 czerwca 2021

Nie tylko zioło – wpływ marihuany i środków psychoaktywnych na pamięć

Utrata pamięci, a może wręcz przeciwnie - poprawa zdolności zapamiętywania? Czy marihuana i inne substancje psychoaktywne rzeczywiście mają wpływ na naszą pamięć? Dowiedz się więcej!

Przygotowaliśmy dla was streszczenie wyników badań prowadzonych pod nadzorem Alicji Binkowskiej z zespołu badawczego WeedTeam. Badania dotyczyły wpływu długotrwałego używania konopi indyjskich na funkcje poznawcze. Jest to tłumaczenie tego, co znalazło się w prestiżowym czasopiśmie naukowym Frontiers in Human Nuerosience. Badań na temat konopi, prowadzonych przez polskich naukowców jest bardzo mało więc zachęcamy do sprawdzenia tego tekstu!

Założenia wstępne

Celem prac było ustalenie, czy osoby regularnie palące marihuanę, oraz ci, którzy łączą ją z innymi substancjami psychoaktywnymi mają gorszą pamięć i refleks, niż osoby nie korzystające z żadnych środków.

Przebadano 29 osób niekorzystających z używek, 24 osoby korzystające z konopi oraz 27 osób korzystających z konopi i innych środków psychoaktywnych.

Badania skupiono na obserwacji przetwarzania pamięci poznawczej, odpowiedzialnej za uznanie postrzeganego przedmiotu za tożsamy z tym, który widziało się już wcześniej. Zauważono różnice w grupie osób korzystających z wielu substancji, w stosunku do grupy nieużytkującej. Jak wygląda sytuacja wśród użytkowników marihuany?

Czy marihuana wpływa na pamięć?

Autorzy badań powołując się na literaturę naukową podkreślają, że korzystanie z cannabis nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie poznawcze.  Osoba znajdująca się pod wpływem marihuany może mieć utrudnione postrzeganie rzeczywistości, przyswajanie informacji, czy uzyskanie orientacji w otoczeniu. Wiąże się z tym ryzyko zaburzeń pamięci i uczenia.

Przedmiotem badań, było m. in. sprawdzenie czy upośledzenie funkcji poznawczych występuje po upływie minimum kilkunastu godzin od użytkowania.

Przeprowadzone badanie jest szczególnie istotne, ponieważ większość użytkowników konopi łączy ją z innymi używkami, przede wszystkim z alkoholem. Rzadko kiedy dociekania naukowe pochylają się nad kwestią funkcjonowania osób korzystających z marihuany w połączeniu z innymi środkami.

najbardziej uzależniające substancje

Warunki badania

Na początku badania poproszono uczestników o wypełnienie kwestionariusza, w którym pytano o historię spożywania konopi i innych substancji psychoaktywnych oraz sposobu ich użytkowania. Następnie przeanalizowano próbki włosów.

Badacze nie wiedzieli, które osoby należały do poszczególnych grup i wykonywali swoje prace metodą ślepych prób. Użytkownicy zostali poproszeni o zaprzestanie korzystania ze środków psychoaktywnych na 12 godzin przed badaniem. Oprócz wspomnianego wcześniej kwestionariusza uczestnicy badania zostali poproszeni o wykonanie skróconej wersji testu na inteligencję.

Przebieg badania

Zasadnicze badanie składało się z dwóch części. Pierwsze było sesją szkoleniową, a drugie dotyczyło badania pamięci rozpoznawczej. Najpierw pokazywano uczestnikom 100 przypadkowych obrazów przez 1 sekundę. Następnie poproszono badanych o udzielenie informacji, czy na pokazanej ilustracji znajdowało się zwierzę. Między tymi sesjami odbyła się piętnastominutowa przerwa, po której pokazano uczestnikom 50 wcześniej pokazanych obrazków i 50 nowych.

Po wykonaniu badań pamięci ustalono, że nie ma żadnych istotnych różnic pomiędzy trzema grupami, po wykluczeniu 4 uczestników, którzy spożyli substancję psychoaktywną na mniej niż 12 godzin przed badaniem. Badani w 94% prób prawidłowo wskazali obecność lub nieobecność zwierzęcia na pokazanym obrazku.

Został również porównany czas reakcji i tu także nie zaobserwowano większych różnic między osobami spożywającymi marihuanę, a niekorzystającymi z tego środka.

Marihuana ma osłabiony efekt na pamięć!

Ustalono, że zażywanie innych, niż marihuana, środków psychoaktywnych o wiele bardziej zmienia funkcjonowanie mózgu, niż korzystanie tylko z cannabis. Założono, że najpopularniejszą, z tych substancji, jest MDMA, która wpływa na zaburzenie szlaków serotoninergicznych. To może mieć wpływ na powstanie chorób psychicznych u użytkowników tej substancji. Badacze podkreślili także, że inne środki psychoaktywne, jak kokaina, czy amfetamina mogą mieć wpływ na pracę mózgu, działając na niego w złożony sposób. Zauważono także, że nadużywanie alkoholu ma większy wpływ na układ nerwowy, niż palenie marihuany.

Nie zaobserwowano widocznych różnic w zachowaniu członków poszczególnych grup. Również obserwując wykonanie przedstawionych zadań nie dopatrzono się różnic. Jednak rozpoznano odmienne wzorce aktywacji mózgów osób korzystających z konopi, a osób, które z nich nie korzystają.

Badanie wykazało, że marihuana ma osłabiony efekt na pamięć. Dopiero przy połączeniu jej z innymi substancjami psychoaktywnymi może dochodzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. Naukowcy podkreślają, że przyjmowanie wielu środków odurzających ma wpływ na pamięć na poziomie fizjologicznym, nawet jeśli nie zaobserwowano odchyleń na poziomie behawioralnym.

Źródło:

www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnhum.2021.677793/full

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
MEDYCYNA Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach. Michał Szary2 lipca 2024
MEDYCYNA Waporyzacja leczniczej marihuany pomaga na migrenę i ból głowy Waporyzacja leczniczej marihuany może skutecznie łagodzić migreny i bóle głowy. Badacze porównali metody stosowania dotyczące terapii CBD/THC. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a choroby psychiczne: przegląd skuteczności kannabinoidów Marihuana a choroby psychiczne. Skuteczność w leczeniu zaburzeń takich jak depresja. Dowiedz się, co mówią badania naukowe na ten temat. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Żel z CBD łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk Kannabidiol łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk. Dowiedz się, jak może pomóc na objawy i poprawić jakości życia Justyna Walentynowicz25 czerwca 2024
MEDYCYNA Naukowcy szukają metod leczenia glejaka. Marihuana to obiecująca terapia Naukowcy badają nowe metody leczenia glejaka. Kannabinoidy zawarte w marihuanie dają nadzieję na walkę z bardzo agresywnym guzem mózgu Justyna Walentynowicz24 czerwca 2024
MEDYCYNA Kosmetyki konopne w ciąży Zastanawiasz się, czy naturalne kosmetyki konopne mogą być Twoim sojusznikiem w walce z dolegliwościami skórnymi podczas ciąży? admin21 czerwca 2024
MEDYCYNA Badanie: Osoby starsze znajdują ulgę dzięki medycznej marihuanie Coraz więcej osób starszych sięga po medyczną marihuanę. Z czego to wynika i w jaki sposób pomaga seniorom? Zapraszamy do naszego wpisu. Justyna Walentynowicz21 czerwca 2024
MEDYCYNA Konopie medyczne a transplantacje narządów Odkryj, jak użycie konopi medycznych wpływa na proces transplantacji narządów. Zanurz się w świecie badań i wytycznych admin19 czerwca 2024