fbpx
GROW
13 maja 2024

Niedobór potasu w uprawie marihuany

Niedobór potasu w uprawie konopi indyjskich: jakie są objawy, jak wpływa na rośliny oraz jak skutecznie uzupełnić ten pierwiastek w glebie.
Niedobór potasu w uprawie marihuany: objawy, przyczyny i rozwiązania

Monitorowanie pH gleby jest bardzo ważne podczas uprawy marihuany, ponieważ nawet niewielkie wahania tego parametru mogą zaburzyć wchłanianie aktywnych składników przez roślinę. Odgrywa on kluczową rolę w uprawie marihuany, dlatego warto kontrolować niedobór potasu.

 Znajdź odpowiedzi na pytania o objawy niedoboru potasu, jego znaczenie dla zdrowia roślin oraz sposoby uzupełnienia tego niezbędnego pierwiastka w glebie.

Czy konopiom jest potrzebny potas ?

Potas odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju konopi indyjskich, ze względu na wiele ważnych właściwości i działań.

Potas wpływa na:

  • pobudzenie wzrostu łodyg i tworzenie wartościowych pąków,
  • udział w tworzeniu terpenów, które nadają aromat kwiatom,
  • wzmocnienie odporności rośliny na szkodniki,
  • udział w procesie fotosyntezy,
  • ochronę przed skutkami zbyt niskich lub wysokich temperatur.

Składniki takie jak azot (N), fosfor (P) i potas (K), są kluczowe dla prawidłowego rozwoju konopi indyjskich.

Objawy niedoboru

Aby uzyskać zdrowe rośliny konopi i obfite plony, niezbędne jest dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, w odpowiednich proporcjach. Jednym z kluczowych składników jest potas. System korzeniowy odgrywa ważną rolę w pobieraniu składników odżywczych przez rośliny, a zaburzenia pH gleby mogą wpłynąć negatywnie na wchłanianie potasu przez rośliny, prowadząc do niedoboru tego pierwiastka. Jakie objawy będą świadczyć o niedoborze potasu?

Szybkie rozpoznanie niedoboru potasu jest kluczowe, ponieważ zapobiega uszkodzeniom i zahamowaniu wzrostu konopi. Niedobór potasu wpływa negatywnie na proces kwitnienia rośliny.

NIEDOBÓR POTASU – OBJAWY

  • liście mają brązowe lub żółte zabarwienie na krawędziach i końcówkach
  • liście ulegają zwijaniu, wyglądają jak spalone
  • roślina ulega rozciągnięciu
  • w kolejnym etapie na całych liściach pojawiają się plamy, ale żyłki na liściach zachowują zielony kolor

W czasie uprawy konopi przy użyciu lamp, czasami dochodzi do przypadków spalenia rośliny (na skutek zbyt bliskiej odległości lampy), co może przypominać objawy niedoboru potasu.

Niedobór potasu jest bardzo niekorzystny dla konopi, ponieważ prowadzi do zahamowania wzrostu rośliny, liści, pąków oraz osłabienia łodyg.

Jak uzupełnić niedobór potasu w uprawie konopi?

Aby uzupełnić niedobór potasu w uprawie konopi w glebie, można dostarczyć go poprzez podanie roztworu azotanu potasu (np. 10 gramów na 10 litrów wody). Gotowe nawozy bogate w potas są również polecane.

Ważne jest, aby monitorować pH gleby, który powinien mieścić się w zakresie 6,0-7,0, a do pomiaru tego parametru służą specjalne mierniki. Przy zbyt dużej ilości dostarczanych składników odżywczych, może dojść do blokady, co oznacza, że konopie nie będą w stanie pobierać pożądanej ilości danego składnika z gleby, mimo jego obecności. Gotowe nawozy mogą zawierać dużą ilość soli, co również może blokować pobieranie składników odżywczych przez system korzeniowy. W takim przypadku zalecane jest przepłukanie gleby wodą o neutralnym pH.

Czy możliwy jest nadmiar potasu? Jakie są skutki ?

Oczywiste jest, że niedobór nie jest korzystny dla konopi i może zaburzyć wzrost całej rośliny. Jednakże, nadmiar składników odżywczych również jest dla rośliny niekorzystny. Jak wcześniej wspomnieliśmy, nadmiar składników może powodować blokadę, przez co roślina nie pobiera wystarczającej ilości potrzebnego pierwiastka.

Należy pamiętać, że nadmiar potasu, który może pojawić się w czasie uprawy marihuany, blokuje przyswajanie innych składników odżywczych, takich jak magnez czy żelazo. Przenawożenie jest równie niekorzystne jak niedobór składników odżywczych.

Potas jest jednym z kluczowych pierwiastków, obok azotu i fosforu, decydujących o prawidłowym rozwoju konopi. Niedobór potasu prowadzi do słabego wzrostu rośliny, osłabienia łodyg oraz gorszej jakości pąków. Nadmiar składników odżywczych również jest niekorzystny, ponieważ może prowadzić do blokady przyswajania na prawidłowym poziomie.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Uprawa konopi na zewnątrz to 50-krotnie mniejsza emisja niż uprawa w pomieszczeniach Ekologiczne rolnictwo to uprawa konopi na zewnątrz. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu bliżej i rozszerzyć badania w tym kierunku Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
GROW Czy można sklonować automatyczne odmiany konopi? Klonowanie konopi to fascynujący temat, ale czy można to zrobić z odmianami automatycznymi? To pytanie budzi wiele kontrowersji admin5 lipca 2024
GROW Jak ukryć zapach z kwitnących lub suszonych konopi W artykule przedstawiamy skuteczne strategie, jak ukryć zapach konopi w różnych sytuacjach, w tym podczas uprawy, palenia oraz przechowywania. admin3 lipca 2024
GROW Robaki w uprawie - jakie się pojawiają i jak się ich pozbyć? W artykule omawiamy różnorodne robaki, które mogą infestować rośliny konopi, oraz skuteczne metody ich zwalczania. admin1 lipca 2024
GROW Profesjonalne plantacje marihuany medycznej i rekreacyjnej Ewolucja przemysłu konopi jest nieunikniona, a profesjonalne plantacje marihuany medycznej i rekreacyjnej odgrywają tu kluczową rolę admin28 czerwca 2024
GROW Wentylatory w uprawie marihuany. Jak wybrać odpowiednią wentylację? Wentylacja w uprawie marihuany: Dlaczego wentylacja jest kluczowa dla zdrowego wzrostu roślin i jak wybrać odpowiedni wentylator Justyna Walentynowicz21 czerwca 2024
GROW Niedobór boru w uprawie marihuany Jak rozpoznać niedobór boru w konopiach? Dowiedz się, jakie są objawy, przyczyny i jak skutecznie go uzupełnić admin10 czerwca 2024
GROW Jak zwiększyć plony marihuany w warunkach indoor? Dowiedz się, jak zoptymalizować warunki uprawy marihuany w warunkach indoor. Kluczowe informacje dotyczące oświetlenia admin7 czerwca 2024