Od wczoraj (1 kwietnia 2024 r) marihuana jest legalna w Niemczech. Oprócz większości pozytywnych głosów i zadowolenia z tej decyzji pojawiły się także negatywne komentarze lub obawy. Jedną z nich jest teza, że marihuany się zaczyna a później to już tylko ciężkie narkotyki. To teoria powtarzana przez zwolenników prohibicji, którzy chcą zakazywania konopi.
Legalizacja konopi w Niemczech
W Niemczech obowiązuje ustawa, która pozwala mieszkańcom na posiadanie do 25 gramów marihuany na własny użytek w miejscach publicznych. Oprócz określonego prawnie limitu posiadania, kary za nieco więcej niż próg będą w Niemczech uznawane za naruszenie administracyjne, a nie za przestępstwo skutkujące karą więzienia.
W ramach przepisów osoby prywatne mogą przechowywać w swoich domach do 50 gramów marihuany miesięcznie. Niemcy mogą także uprawiać konopie indyjskie – dozwolona jest uprawa do trzech roślin na gospodarstwo domowe. Powstaną również kluby konopne działające na określonych zasadach. Oczekuje się, że rozpoczną działalność 1 lipca 2024 roku. Niekomercyjne kluby będą oparte na członkostwie. Więcej na temat legalizacji w Niemczech możecie przeczytać tutaj.
Czy legalizacja marihuany w Niemczech to brama do ciężkich narkotyków?
W przeszłości konopie indyjskie były przedstawiane jako brama do innych narkotyków głównie przez przeciwników marihuany i media. Był to punkt widzenia, który został utrwalony w filmach i innych dziełach sięgających lat trzydziestych XX wieku.
Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że powyższa teoria jest fałszywa i bezpodstawna. Wielu pracowników zdrowia publicznego i badaczy odkryło, że używanie innych substancji, w tym niewłaściwe stosowanie artykułów gospodarstwa domowego i leków farmaceutycznych, często poprzedza spożywanie konopi indyjskich.
Konopie w terapii uzależnień w Niemczech
Naukowcy z Niemiec przeprowadzili niedawno badanie, oceniające jak używanie konopi indyjskich sprawdza się jako terapia substytucyjna. Wyniki są obiecujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, o ile bardziej szkodliwe są inne substancje w porównaniu z marihuaną. Dane ankietowe opublikowano w European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience. Wynika z nich, że:
Prawie 60% osób poddawanych leczeniu odwykowemu od opioidów (OMT) używa konopi indyjskich w celu zmniejszenia głodu innych narkotyków, w tym heroiny.
Niemieccy badacze ocenili używanie konopi indyjskich u 118 osób zapisanych do OMT. 57% respondentów przyznało się do spożywania marihuany, mimo że jej używanie stanowiło naruszenie zasad programu.
Legalizacja konopi może stanowić redukcję szkód
Prawie połowa (45%) konsumentów marihuany stwierdziła, że używała jej w celu zmniejszenia głodu heroiny. 24% przyznało, że robiło to w celu zmniejszenia głodu kokainy. Respondenci zgłaszali również używanie marihuany jako substytutu alkoholu, benzodiazepin i innych substancji odurzających.
„Znaczna część pacjentów używających konopi indyjskich w naszej próbie zgłosiła korzystny wpływ na głód i używanie innych narkotyków, w wielu przypadkach prawdopodobnie bardziej szkodliwych substancji. Wyniki te poddają wątpliwości, czy ograniczenie używania konopi indyjskich w ogóle rzeczywiście sprzyja zdrowiu pacjentów poddawanych OMT. Nasze wyniki sugerują, że konopie indyjskie powinny być rozważane jako strategia redukcji szkód w OMT w celu ograniczenia stosowania bardziej niebezpiecznych narkotyków”.
Wyniki badania z 2021 wykazały, że osoby leczone z powodu zaburzeń związanych z używaniem opioidów, które stosowały marihuanę, były mniej narażone na przedawkowanie i śmierć niż osoby nieużywające konopi. Inne badania wykazały, że używanie konopi indyjskich wiąże się z wyższymi wskaźnikami utrzymania leczenia uzależnienia. Może łagodzić głód związany z opioidami wśród osób uzależnionych.
Marihuana w Niemczech: wpływ legalnej rośliny na społeczeństwo
Na przestrzeni mniej więcej dwóch lat dowiemy się, jak legalizacja marihuany w Niemczech wpływa na istotne kwestie społeczne. Najważniejsze z nich to m.in spożycie marihuany wśród osób młodych, ograniczenie czarnego rynku i wpływ na zdrowie konsumentów. Jak już wiemy na przykładzie innych państw, które zalegalizowały marihuanę rekreacyjną dla osób dorosłych – będzie to wiele korzyści dla kraju i obywateli.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
Źródła:
- Does cannabis use substitute for opioids? A preliminary exploratory survey in opioid maintenance patients. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38502206/
- NORML. (2021). Study: Cannabis Use Associated with Fewer Opioid Overdoses Among Patients Enrolled in Methadone Maintenance. Z linku: https://norml.org/news/2021/04/01/study-cannabis-use-associated-with-fewer-opioid-overdoses-among-patients-enrolled-in-methadone-maintenance/
- NORML. Relationship Between Marijuana and Opioids
NAPISZ KOMENTARZ