Przewlekle chorzy pacjenci, którzy stosują legalne produkty z medycznej marihuany, zgłaszają poprawę ogólnej jakości życia.
Medyczna marihuana w Niemczech
84% ankietowanych pacjentów leczonych medyczną marihuaną zgłosiło poprawę jakości życia po zastosowaniu cannabis. Dane z badania opublikowano w niemieckim czasopiśmie medycznym Schmerz.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby kwalifikować się do leczenia medyczną marihuaną w Niemczech?
Zespół niemieckich naukowców ocenił dane zgłaszane w ogólnokrajowej próbie obejmującej 1582 pacjentów. Wszyscy byli upoważnieni do używania konopi indyjskich przez lekarzy. Od 2017 r. lekarze w Niemczech mogą przepisywać medyczną marihuanę pacjentom, którzy w przeszłości nie reagowali na tradycyjne terapie.
„Badanie Copeia objęło wyniki zgłaszane przez pacjentów (PRO) na początku 2022 r. w Niemczech w ramach terapii produktami leczniczymi z konopi indyjskich (CAM), ze szczególnym uwzględnieniem objawów, zmian objawów, wskazań, skutków ubocznych, dawek i kosztów” – stwierdzili naukowcy w swojej analizie.
Kwestionariusz był udostępniany online w całym kraju w formie dialogu przez okres 15 tygodni w celu zebrania szczegółowych objawów i PRO. Rekrutacja była wspierana przez apteki, lekarzy przepisujących leki i stowarzyszenia pacjentów. Kryteria włączenia do badania obejmowały terapię CAM przepisaną przez lekarza.
Pacjenci biorący udział w analizie zgłaszali, że cierpią na przewlekły ból, depresję, zaburzenia snu i inne objawy.
Wpływ cannabis na poprawę jakości życia pacjentów w Niemczech
„Spośród 1582 uczestników, 1030 zestawów danych (65%) mogło zostać w pełni przeanalizowanych. Istniała zróżnicowana populacja pacjentów, której wspólną cechą była przewlekła choroba. Rozkład częstotliwości występowania objawów wykazał jednorodny wzorzec dla odpowiednich wskazań, w którym najczęstsze sześć (ból 71%, zaburzenia snu 64%, stres / napięcie 52%, wewnętrzny niepokój 52%, nastrój depresyjny 44% i napięcie mięśni 43%) wydaje się mieć szczególne znaczenie” – stwierdzili naukowcy
„Matryca objawów (SMX) złożona z różnych objawów wydaje się odgrywać szczególną rolę w terapii CAM w celu poprawy jakości życia przewlekle chorych pacjentów, niezależnie od choroby podstawowej. SMX może przyczynić się do identyfikacji wskazań i ukierunkowanego monitorowania leczenia” – podsumowali.
Jakie możemy wyciągnąć z tego wnioski? Marihuana to bezpieczny i skuteczny lek, co potwierdzają sami pacjenci. Naukowcy stale popierają to badaniami.
Legalizacja marihuany w Niemczech od 1 kwietnia
Co więcej, od 1 kwietnia 2024 marihuana rekreacyjna dla dorosłych oficjalnie stanie się legalna w Niemczech.
Legalizacja marihuany w Niemczech przyniesie wiele dobrego, nie tylko dla konsumentów. Jedną z głównych korzyści będą oszczędności dla krajowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. W tym dla niemieckiego systemu sądownictwa.
Egzekwowanie polityki prohibicji, która zakazuje marihuany, jest niezwykle kosztowne. Każde takie stanowisko w organach ścigania wiąże się z wydatkami. To samo dotyczy postępowania sądowego w celu skazania osoby za przestępstwo związane z posiadaniem lub uprawą cannabis. W przypadku kary pozbawienia wolności oznacza to także koszty utrzymania takiej osoby.
Zakaz używania marihuany kosztował Niemców spore kwoty.
Dlaczego warto było zalegalizować?
Uniwersytet Heinricha Heinego w Dusseldorfie przeprowadził w 2021 raport. Dane wykazały, że Niemcy zaoszczędziłyby około 1 miliarda euro rocznie, gdyby nie zakazywały konopi indyjskich. Oszczędności w sądownictwie oszacowano na 313 milionów euro w skali roku. Rozsądnym wydaje się, aby przeznaczyć te środki na edukację czy infrastrukturę.
Potencjalne oszczędności zauważył niemiecki minister zdrowia Karla Lauterbach. Niedawno opublikował na swoim profilu X informację o oszczędnościach w sądownictwie, które Niemcy odczują po wejściu w życie legalizacji marihuany:
Wenn Cannabis legal wird müssen wir die Strafen aufheben. Die Gerichte lehnen das ab, Arbeitsbelastung. Aber durch Legalisierung werden die Gerichte stark entlastet. Wir können nicht Menschen in Haft lassen, weil wir uns die Arbeit mit ihnen sparen wollen. https://t.co/4mUSBWFo00
— Prof. Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) March 9, 2024
„Jeśli marihuana stanie się legalna, musimy znieść kary. Sądy odmawiają tego z powodu obciążenia pracą. Ale legalizacja znacznie odciąży sądy. Nie możemy trzymać ludzi w więzieniach, ponieważ chcemy oszczędzić sobie pracy związanej z zajmowaniem się nimi”. – minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach
Wiąże się to między innymi ze zwolnieniem z więzień osób skazanych za marihuanę i zatarciem ich wyroków skazujących. Mają zostać również usunięte wszystkie przestępstwa konsumentów konopi, które obecnie znajdują się w księgach.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- HHU. (2021). Studie: Cannabislegalisierung bringt dem Staat jährlich 4,7 Milliarden Euro – rund 27.000 legale Arbeitsplätze würden entstehen. Z linku: https://www.dice.hhu.de/startseitennews/studie-cannabislegalisierung-bringt-dem-staat-jaehrlich-47-milliarden-euro-rund-27000-legale-arbeitsplaetze-wuerden-entstehen
- [Patient-reported outcomes in chronic diseases under treatment with cannabis medicines : Analysis of the results of the Copeia survey]. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38451340/
- Schuler F. (2024). ICBC. Cannabis Is Associated With Quality Of Life Improvements Per German Analysis. Z linku: https://internationalcbc.com/cannabis-is-associated-with-quality-of-life-improvements-per-german-analysis/
NAPISZ KOMENTARZ