W ubiegłym tygodniu Rządowa Komisja Wspólna w Niemczech (G-BA) zaproponowała bardzo ważne zmiany w procesie wydawania recept na medyczną marihuanę. Będą miały duży wpływ rynek w tym kraju, a i tak rozwija się on w imponującym tempie.
Rynek medyczny po legalizacji marihuany w Niemczech
Niemiecki rynek medycznej marihuany zmienił się od czasu wejścia w życie ustawy CanG dnia 1 kwietnia 2024. Wtedy władze Niemiec wprowadziły pierwsze przepisy dotyczące legalizacji konopi indyjskich dla dorosłych. Tym samym konopie indyjskie zniknęły z listy środków odurzających wraz z szeregiem poważnych przeszkód biurokratycznych.
Medyczna marihuana w Niemczech była już ogromnie rozwiniętym sektorem, jeszcze zanim rekreacyjna stała się legalna. W 2023 roku Niemcy zaimportowały rekordową ilość – 32 398 kg produktów z medycznej marihuany, co stanowi wzrost o 26,6% w porównaniu z 2022.
Niektórzy sugerują nawet, że teraz ten sektor wzrósł już o 80-100% od zeszłego roku.
Refundacja na medyczną marihuanę w Niemczech
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech (GKV), obejmuje około 90% populacji. GKV jest to państwowa kasa chorych (analogicznie w Polsce mamy NFZ). Niestety obecnie liczba niemieckich pacjentów medycznej marihuany otrzymująca refundację za swoje leki pozostała na stosunkowo stałym poziomie.
Jeśli jednak niemieckie Ministerstwo Zdrowia zatwierdzi propozycje G-BA sytuacja może się wkrótce zmienić. W tej sprawie komentarza udzielił Sven-Roger von Schilling, dyrektor finansowy Grünhorn. Marka jest siecią aptek realizujących recepty na konopie indyjskie w Niemczech.
„Proponowana zmiana będzie miała duży wpływ, zasadniczo na cały niemiecki rynek, ponieważ ustawowe zakłady ubezpieczeń zdrowotnych będą zobowiązane do pokrycia kosztów związanych z refundacją medycznej marihuany”. – powiedział dla Business of Cannabis
Nowe zasady refundacji konopi indyjskich na receptę
18 lipca rządowa Komisja Wspólna w Niemczech zatwierdziła propozycje, które zasadniczo zmieniłyby proces, w ramach którego lekarze mogą przepisywać medyczną marihuanę.
O jakie zmiany dokładnie chodzi? Do tej pory jeśli pacjent korzystający z terapii medyczną marihuaną chciał otrzymać receptę na lek, który kwalifikuje, się do refundacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego musiał przejść dodatkowy proces. Chodzi o to, że niemieccy lekarze przepisujący produkty z medycznej marihuany musieli najpierw uzyskać zgodę na refundację od firmy ubezpieczeniowej pacjenta.
„Jak dotąd, ubezpieczyciele zdrowotni byli bardzo niechętni do płacenia za medyczną marihuanę. W Grünhorn stosunek recept do realizacji to około 90% recept, od osób samodzielnie płacących lub prywatnych, w porównaniu do około 10% recept refundowanych”. – Wyjaśnił dyrektor sieci aptek
Zgodnie z nową regulacją prawną, G-BA określiła szeroką listę lekarzy specjalistów, którzy będą mogli przepisywać medyczną marihuanę bez uprzedniej zgody ubezpieczyciela.
Przepisy dotyczące medycznej marihuany i opieki zdrowotnej
Ministerstwo Zdrowia będzie miało teraz dwa miesiące na zgłoszenie wszelkich zastrzeżeń prawnych do propozycji. Po tym zostanie ona automatycznie opublikowana w Federalnym Dzienniku Ustaw i wprowadzona w życie. Głosy w tej sprawie są raczej optymistyczne i uważa się, że zatwierdzenie tej zmiany to tylko formalność.
Kto będzie mógł przepisywać refundowane leki bez wcześniejszej zgody ubezpieczenia zdrowotnego? W sumie wymieniono 16 specjalizacji lekarskich, wraz z pięcioma dodatkowymi tytułami. Komisja rządowa zakłada, że Ci lekarze „mogą ostatecznie ocenić wymagania dotyczące recepty na konopie indyjskie” i przepisać je bez wcześniejszej zgody ubezpieczenia zdrowotnego.
Specjaliści, którzy będą uprawnieni do udzielania refundowanych recept
Uwzględniono następujące specjalizacje lekarskie:
- Lekarz medycyny ogólnej (internista)
- Anestezjolog
- Ginekolog i położnik (z naciskiem na onkologię ginekologiczną)
- Lekarz chorób wewnętrznych
- Lekarz chorób wewnętrznych i angiolog
- Endokrynolog i diabetolog
- Specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii
- Hematolog
- Onkolog
- Specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych
- Kardiolog
- Nefrolog
- Specjalista chorób wewnętrznych i pneumologii
- Reumatolog
- Neurolog
- Specjalista w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji
- Psychiatra
Dodatkowe kwalifikacje
Dodatkowe tytuły to:
- Geriatria
- Terapia lekowa nowotworów
- Medycyna paliatywna
- Medycyna snu
- Specjalistyczna terapia bólu
Cannabis dla potrzebujących pacjentów
Lekarze, którzy nie są uwzględnieni na liście specjalizacji, także będą mogli przepisywać refundowane leki pod pewnymi warunkami. Jeśli posiadają dodatkowe kwalifikacje w zakresie, np. medycyny paliatywnej również, będą mogli przepisywać leki z refundacją.
Według doniesień obejmowałoby to około 70% specjalistów medycznych w Niemczech. Zmiana może wywołać pewien sprzeciw ze strony firm ubezpieczeniowych.
Dla firm ubezpieczeniowych ta wiadomość może być zła. Decyzja może również potencjalnie skutkować wyższymi składkami dla wszystkich obywateli. Ostatecznie jednak liczy się dobro i zdrowie pacjentów, zwłaszcza tych, których nie stać na prywatną receptę.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat medycznej marihuany to sprawdź naszą zakładkę MEDYCYNA.
Źródła:
- Telghedera M. (2024). Handelsblatt. Selbstzahler lassen Anbieter bis zu 100 Prozent wachsen. Z linku: https://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/medizinisches-cannabis-selbstzahler-lassen-anbieter-bis-zu-100-prozent-wachsen/100051603.html
- Stevens B. (2024). Business of Cannabis. Germany Proposes Major Overhaul in Medical Cannabis Prescription Process. Z linku: https://businessofcannabis.com/germany-proposes-major-overhaul-in-medical-cannabis-prescription-process/
A czy ktoś zna lekarza, który może przepisać medyczna marihuanę w Niemczech? Niestety mój lekarz rodzinny nie ma zielonego pojęcia o konopiach i nie jest chętny, takiej recepty mi wystawić.