Pleśń stanowi jedno z większych zagrożeń dla uprawy konopi, a jej rozwój sprzyjają wysoka temperatura i wilgotność, a także obecność niektórych szkodników. Wśród różnych gatunków grzybów, które mogą atakować marihuanę, najczęściej spotykane są gronkowce, cladosporium, pleśniaki, pędzlaki oraz grzyby z rodzaju rhizopus.
Infekcje grzybicze konopi mogą przejawiać się m.in. gniciem korzeni i pąków, białym mączniakiem prawdziwym czy żółtą plamistością liści. Dobrą wiadomością jest to, że wiedza na temat pleśni i jej zwalczania pozwala na skuteczne zapobieganie lub szybkie usuwanie problemu.
Czym jest pleśń? Czy stanowi zagrożenie ?
Grzyby strzępkowe, zwane potocznie pleśnią, to wielokomórkowe organizmy, które porastają różne powierzchnie, w tym rośliny. Niektóre z nich są pasożytnicze i wywołują choroby, także u ludzi. Dlatego pleśń jest poważnym zagrożeniem dla hodowli konopi, ponieważ utrudnia ich wzrost i niszczy korzenie oraz pąki. Zaatakowane korzenie i pączki ulegają gniciu, co w najlepszym przypadku uniemożliwia spożycie rośliny. Ponadto pleśń może wywołać różne choroby, które jeszcze bardziej zaszkodzą plonom.
Skąd się bierze i jak rozpoznać ją w uprawie?
Pleśń rozwija się w miejscach o wysokiej wilgotności i temperaturze powietrza. Zwykle pojawia się najpierw na pojedynczych fragmentach rośliny lub w ziemi, a następnie szybko rozprzestrzenia się na pozostałe części. Nadmierna wilgotność i nieodpowiednie podłoże sprzyjają jej rozwojowi. Niektóre owady, takie jak komary grzybowe, czerwce, mszyce czy wełnowce, mogą przenosić pleśń lub przyczyniać się do jej rozprzestrzeniania.
W jaki sposób zwalczyć pleśń?
Można podjąć działania ratujące zakażoną roślinę. Wskazane jest użyć mieszanki wody z mlekiem, która pozwala uniknąć stosowania chemii, szczególnie w przypadku roślin przeznaczonych do spożycia. Istnieją badania potwierdzające, że mleko skutecznie zwalcza biały mączniak prawdziwy i może także zapobiegać jego wystąpieniu.
Można także użyć domowej metody polegającej na opryskiwaniu rośliny roztworem wody z wodorowęglanem potasu lub sodu, jednak należy zachować ostrożność i stosować delikatny oprysk. W przypadku większej skuteczności zaleca się stosowanie wodorowęglanu potasu. Do przygotowania roztworu rozpuszcza się około łyżkę stołową wodorowęglanu w 3-4 litrach wody.
W przypadku niepowodzenia domowych metod zwalczania grzybów na roślinach konopi, można sięgnąć po środki grzybobójcze, czyli fungicydy, dostępne w sklepach. Na rynku istnieje wiele różnych środków organicznych i chemicznych, które należy stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Metody aplikacji są zróżnicowane, ale ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta, aby nie zaszkodzić roślinie i zapewnić jej bezpieczeństwo do spożycia. Warto zastosować takie środki, aby ocalić pozostałe, niezainfekowane części rośliny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gnicia korzeni lub pąków szanse na uratowanie rośliny są niewielkie i konieczne może być wyrzucenie zainfekowanej części lub całej rośliny.
Jeśli doszło już do gnicia korzeni lub pąków, szansa na uratowanie rośliny drastycznie maleje. Zakażone pąki należy natychmiast usunąć, natomiast w przypadku zajęcia korzeni konieczne może być zastosowanie radykalnych działań, takich jak przeszczep lub wycięcie zakażonych fragmentów. Niemniej jednak, w przypadku poważnych uszkodzeń, niemożliwe może być przywrócenie roślinie pełni zdrowia.
Zwalczanie i zapobieganie gniciu marihuany
Możliwości wyleczenia problemów z korzeniami są ograniczone. Istnieją szanse na powodzenie, o ile część korzeni pozostaje zdrowa i niezainfekowana. W przypadku, gdy grzyb zajmuje już wszystkie korzenie, walka jest nieskuteczna. Niemniej jednak, w przypadku, gdy jeszcze istnieją szanse, warto spróbować poniższych metod.
Innym sposobem na ratowanie zakażonej rośliny jest wyeliminowanie przyczyny problemu. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie źródła problemu. Jeśli w uprawie występują szkodliwe owady, należy je usunąć jako pierwsze. Niektóre szkodniki przenoszą pleśnie, dlatego niezbędne jest ich usunięcie, aby jakakolwiek metoda leczenia była skuteczna. Ważne jest również, aby warunki hodowli były odpowiednie, a roślina nie była stale podmoknięta.
Po przygotowaniu rośliny do leczenia, należy przystąpić do procesu przesadzania jej do świeżej ziemi. Należy upewnić się, że nowa ziemia jest bogata we wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Warto również pamiętać, że dobry odpływ wody jest niezbędny.
Można również zastosować podlewanie wodą bogatą w tlen, korzystając z urządzeń do napowietrzania wody. W ten sposób tlen jest pompowany do wody, a następnie podlewamy rośliny, jednak nie należy przesadzać z częstotliwością podlewania – należy podlewać dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi wydaje się sucha.
Można wspomóc roślinę przez dodanie do wody pożytecznych bakterii, które ułatwiają przekształcanie materii organicznej w składniki odżywcze, co poprawia kondycję rośliny i zapobiega chorobom, w tym infekcjom grzybiczym. Niektóre bakterie, takie jak Bacillus amyloliquefaciens, są uważane za pomocne w zwalczaniu pleśni korzeni, jednak należy zachować ostrożność w oczekiwaniach. Mimo to, taka terapia na pewno nie zaszkodzi roślinie i warto ją wypróbować, chociaż trzeba pamiętać, że roślina ze zgniłymi korzeniami zwykle trafia na śmietnik.
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w uprawie ?
Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza oraz unikanie zbyt dużego zagęszczenia roślin, które może prowadzić do wilgoci między stykającymi się liśćmi, są ważne w zapobieganiu rozwoju pleśni. Należy unikać moczenia nadziemnych części roślin i zapewnić wystarczający przepływ powietrza i drenaż.
Odpowiednie nasłonecznienie jest również kluczowe, aby uniknąć szkodliwych skutków zarówno zbyt małej, jak i zbyt dużej ilości światła. Dbałość o warunki glebowe i podaż składników mineralnych jest również istotna, aby rośliny były dobrze odżywione i bardziej odporne na choroby. Regularne monitorowanie roślin i usuwanie zajętych części to ważne kroki w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób.
Spożycie spleśniałej marihuany
Mimo dbałości o odpowiednie warunki wzrostu, konopie nadal narażone są na infekcje grzybicze podczas suszenia po zebraniu. Osoby suszące w słoikach powinny pamiętać o regularnym otwieraniu ich, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Na rynku dostępne są również specjalne pojemniki, które zapewniają odpowiednią wilgotność podczas suszenia. Taka inwestycja może zaoszczędzić wiele kłopotów.
Jeśli pleśń pojawi się na plonach pomimo starań, nie powinno się ich spożywać. Produkowane przez grzyby toksyny mogą wywołać poważne zatrucia, a także alergiczne reakcje u niektórych osób. Spożycie konopiw takim stanie może powodować:
- kaszel,
- wymioty,
- biegunki,
- bóle głowy,
- ataki astmy,
- zapalenie płuc,
- problemy z oddechem,
- infekcje grzybicze płuc,
- zaburzenia rytmu serca.
Pleśń to problem, z którym borykają się hodowcy roślin, w tym także plantatorzy konopi. Wilgotne i ciepłe powietrze sprzyja rozwojowi grzybów, które pochłaniają składniki odżywcze z rośliny, mogąc doprowadzić do jej zniszczenia.
Aby zapobiec pojawieniu się pleśni, należy zapewnić odpowiednie warunki wzrostu i unikać nadmiernego wilgotnienia nadziemnych części rośliny. Ważne jest także regularne kontrolowanie stanu liści i kwiatów, co umożliwi szybkie leczenie choroby. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie środków grzybobójczych. Konopie, które zostały zainfekowane pleśnią, nie są bezpieczne do spożycia. Może to prowadzić do złego samopoczucia, a nawet hospitalizacji. Chociaż przypadki śmierci w wyniku spożycia spleśniałej marihuany są rzadkie, zawsze należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu.
NAPISZ KOMENTARZ