Dziś gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia był wiceszef MZ Wojciech Konieczny. Odpowiedział na pytania związane z medyczną marihuaną w Polsce.
Wiceszef MZ zdrowia o wzroście recept na medyczną marihuanę
W 2023 roku liczba recept przepisywanych na medyczną marihuanę gwałtownie wzrosła. Wartość sprzedanej leczniczej marihuany w ubiegłym roku wyniosła 4,6 tony. W związku z tym wiele osób zaczęło, się zastanawiać czym taki wzrost może być spowodowany. Pojawiło się sporo teorii, że medyczna marihuana służy jako rekreacyjna, a nawet takich, że obecna wartość sprzedanej marihuany to prawie legalizacja. Czy aby na pewno?
Wiceszef MZ Wojciech Konieczny odniósł się do ilości medycznej marihuany sprzedawanej w polskich aptekach. Resort zdrowia zapowiedział już kontrole w tej sprawie. On sam przyznaje jednak, że być może trzeba zwiększyć import tego surowca.
„To skala dużo większa, niż zakładaliśmy”. – informuje wiceszef MZ Wojciech Konieczny
Zdaniem wiceszefa MZ może być więcej potrzebujących pacjentów
Wiceszef MZ dodał, że resort mógł nie oszacować dokładnie, ilu pacjentów będzie korzystać z medycznej marihuany. Uważa, że lecznicze konopie stosowane w prawidłowy sposób są dobrym lekiem, który pomaga wielu cierpiącym osobom.
„Być może trzeba było założyć większą ilość sprowadzania tego surowca. Te analizy idą również w tym kierunku. Jest prawdopodobieństwo, że te normy zostaną zwiększone. Ale czy o tyle, na ile w tej chwili ta sprzedaż jest rozwinięta, pewnie nie aż tak”. – powiedział Wojciech Konieczny.
Wiceszef MZ: możliwe większe normy na import medycznej marihuany#PAPinformacjehttps://t.co/2Gik7bI5hw
— PAP (@PAPinformacje) April 23, 2024
Czy medyczna marihuana to już legalizacja?
Bardzo chciałabym, żeby rekreacyjna marihuana na własny użytek była w Polsce legalna, ale do legalizacji bardzo dużo nam brakuje. Nie widać, aby w krajach z legalną marihuaną, osoby dorosłe były dręczone przez policję za pół grama w kieszeni. Co więcej, odnoszę wrażenie, że w przypadku medycznej marihuany faktycznie dochodzi do nadużyć i sytuacja wymaga interwencji. I chodzi tutaj o potrzebujących pacjentów, którzy chcą czuć się bezpiecznie i leczyć się tym, co im pomaga.
Interwencji potrzeba w służbie zdrowia i organach ścigania. Pewne zmiany są już widoczne. Wraz ze wzrostem recept na medyczną marihuanę widać, że dostęp do leku dla pacjentów się poprawił. Niestety nadal w większości przypadków pacjenci muszą leczyć się prywatnie, ze względu na niechęć, uprzedzenie i brak wiedzy na temat kannabinoidów wśród lekarzy NFZ. Chorzy, którzy leczą, się marihuaną często są, stygmatyzowani i krytykowani, mimo że leczenie jest legalne od 2017 roku w Polsce. Co więcej, wielu Polaków nawet o tym nie wie.
Kolejnym problemem pacjentów medycznej marihuany w Polsce jest zachowanie policji, która otwarcie przyznaje, że będzie kontynuować obecnie prowadzone czynności. Osoby leczące się medyczną marihuaną są zatrzymywane przez funkcjonariuszy. Bardzo często mimo okazanej recepty i niezbędnych dokumentów, co świadczy o legalnym posiadaniu suszu, są zatrzymywane, a lek (bardzo drogi) jest im odbierany i nie zawsze zwracany. Podsumowując, pacjent odbywa wizytę lekarską w granicach 100-200zł, kupuje 10 gramów suszu za blisko 800 zł, po czym policja odbiera mu medyczną marihuanę i naraża na stres, bo taka kontrola może zostać w pamięci na długo. Wyobrażacie sobie taką sytuację w przypadku leku innego niż marihuana? Ja też nie.
Polska nie jest gotowa na legalizację marihuany?
Póki co nie widać większego zainteresowania powyższymi problemami. Co więcej, obecna minister zdrowia Izabela Leszczyna uważa, że Polska nie jest gotowa na legalizację marihuany. Według niej powinniśmy się troszczyć o młodzież.
„Wiemy, co się wydarzyło w Niemczech, tam zalegalizowano, ale pod różnymi rygorami. Pewnie pod takimi rygorami kiedyś będzie dostępna także w Polsce, natomiast uważam, że przede wszystkim nasza młodzież nie jest na to gotowa” – zasugerowała minister zdrowia Izabela Leszczyna
Niestety obecnie młodzież kupuje marihuanę na czarnym rynku, co gorsza z dodatkami, które mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla ich zdrowia. I powinna być uświadamiana na temat tych zagrożeń już teraz, niezależnie od tego czy marihuana jest legalna. Niestety środki, które mogłyby być przeznaczone na takie kampanie edukacyjne, są wydawane na walkę z narkotykami, która od lat nie przynosi efektu.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
Źródła:
- Karwowska A. (2024). PAP. Wiceszef MZ: Możliwe większe normy na import medycznej marihuany. Z linku: https://www.pap.pl/aktualnosci/wiceszef-mz-mozliwe-wieksze-normy-na-import-medycznej-marihuany-0
NAPISZ KOMENTARZ