Nowe badanie ma na celu ocenę roli grzybów psylocybinowych w leczeniu alkoholizmu.
Jak psylocybina może pomóc w leczeniu alkoholizmu?
Naukowcy z University of Calgary w Kanadzie postanowili zbadać rolę psylocybiny (składnika halucynogennych grzybów) w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.
Badanie naukowe na temat stosowania psylocybiny w terapii alkoholizmu
Badanie przeprowadzone w Kanadzie ma na celu ocenę roli psylocybiny w terapii uzależnienia od alkoholu. Naukowcy zrekrutowali 128 pacjentów, aby przeprowadzić największe tego typu badanie w Kanadzie.
Psylocybina będzie pozyskiwana z grzybów przez firmę Filament Health z siedzibą w Burnaby w Kolumbii Brytyjskiej. Pracownicy ekstrahują psylocybinę i umieszczają ją w formie kapsułek. Próby do badania uzyskały pozwolenie z Health Canada w celu użycia kontrolowanego leku, który pozostaje nielegalny na poziomie federalnym.
Obecny system leczenia nie działa. Około 70% osób zmagających się z alkoholizmem w pewnym momencie powraca do nałogu. Odsetek alkoholików, którzy wracają do zdrowia i pozostają trzeźwi, wynosi około 35,9%, czyli około jednej trzeciej. Dobrą wiadomością jest to, że im dłużej dana osoba jest trzeźwa, jej szanse na pełną trzeźwość gwałtownie rosną. Faktem jest, że interwencje rodzinne nie zawsze są skuteczne. Zmuszanie kogoś do leczenia rzadko działa.
Psylocybina jako narzędzie wspomagające terapię uzależnień
Celem badania jest ustalenie, czy podawanie psylocybiny wzmocni efekt sesji terapeutycznych dla osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu (AUD). Naukowcy badają rolę grzybów w walce z AUD od co najmniej lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy informacje na ten temat zaczęły pojawiać się w książkach.
Uczestnicy badania przejdą około godzinną psychoterapię, po której nastąpi sesja z psylocybiną trwająca 5-6 godzin. Okres obserwacji potrwa łącznie 16 tygodni po zakończeniu sesji dawkowania. Naukowcy mają nadzieję, że uzyskają wyniki do końca roku.
Główne korzyści ze stosowania psylocybiny w terapii
Zdolność psylocybiny do zwiększania elastyczności poznawczej sprawia, że związek ten ma wiele korzyści terapeutycznych. Elastyczność poznawcza jest zdolnością mózgu do przystosowania swojego zachowania i myśli do nowych, zmiennych lub niespodziewanych wydarzeń. Ostatnie badania sugerują, że psylocybina może pomóc także w innych schorzeniach, takich jak oporne na leczenie zaburzenia odżywiania (anoreksja i bulimia).
Istniejące już badania potwierdziły, że psylocybina jest skuteczna w leczeniu uzależnień. Naukowcy chcą stworzyć protokół ze standardami leczenia, który będą mogli stosować inni badacze. Być może ostatecznie zostanie wykorzystany na większą skalę, aby pomóc osobom uzależnionym od alkoholu.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.
Źródła:
- The Recovery Village. (2024). Alcohol Relapse Rates & Abstinence Statistics. Z linku: https://www.therecoveryvillage.com/alcohol-abuse/alcohol-relapse-statistics/
- Adams M.B. (2024). High Times. Study Aims To Determine Role of Shrooms in Battling Alcoholism. Żródła: https://hightimes.com/study/study-aims-to-determine-role-of-shrooms-in-battling-alcoholism/
NAPISZ KOMENTARZ