fbpx
GRZYBY
8 grudnia 2023

Psylocybina pomogła chorym na depresję przy chorobie dwubiegunowej CHAD typu II

Badanie kliniczne: pojedyncza dawka psylocybiny skuteczna w leczeniu depresji towarzyszącej chorobie dwubiegunowej typu II.
psylocybina i chad - choroba afektywna dwubiegunowa

Według badania przeprowadzonego przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne, psylocybina jest skutecznym i bezpiecznym środkiem w leczeniu depresji obecnej przy chorobie dwubiegunowej (chad) typu II.

Psylocybina w leczeniu objawów choroby dwubiegunowej

Wyniki badania klinicznego sugerują skuteczność i bezpieczeństwo psychoterapii wspomaganej psylocybiną w leczeniu osób z chorobą afektywną dwubiegunową typu II, której towarzyszą objawy depresji. Jest to choroba psychiczna często związana z wyniszczającymi i trudnymi do leczenia epizodami depresyjnymi.

Jak poinformowali autorzy badania: „15 uczestników tego badania miało udokumentowaną, oporną na leczenie depresję, która towarzyszy chorobie dwubiegunowej o znacznym nasileniu i długim czasie trwania obecnego epizodu depresyjnego”. Po siedmiu sesjach psychoterapii, z których jedna obejmowała pojedynczą dawkę psylocybiny, uczestnicy badania wykazywali silne i trwałe efekty przeciwdepresyjne, bez sygnałów pogarszającej się niestabilności nastroju lub zwiększonej skłonności do samobójstw.

Jak leczenie psylocybiną wpływa na objawy choroby dwubiegunowej typu II
Jak leczenie psylocybiną wpływa na objawy choroby dwubiegunowej typu II

Jak potencjał psylocybiny wpływa na leczenie objawów choroby dwubiegunowej

Analiza została sfinansowana przez firmę biotechnologiczną COMPASS Pathways, która opracowuje terapie psychodeliczne. Pracowało przy niej 9 badaczy. Została opublikowana w czasopiśmie JAMA Psychiatry.

Badanie w kontrolowanych warunkach przeprowadzono w Sheppard Pratt Hospital w Baltimore. „12 pacjentów spełniło zarówno kryteria odpowiedzi, jak i remisji (moment cofnięcia choroby)” pod koniec 12-tygodniowego okresu badania. Oznacza to, że miary diagnozy spadły o ponad połowę i spadły poniżej minimalnego progu. Samoocena jakości życia pacjentów wykazała poprawę. Obejmowało ono podanie pojedynczej, 25-miligramowej dawki psylocybiny. Pacjenci z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym odbyli 7 sesji terapeutycznych – 3 przed leczeniem, jedną podczas 8-godzinnego dnia dawkowania i kolejne 3 sesje po leczeniu, aby zintegrować doświadczenie psychodeliczne.

W tym badaniu większość objawów u uczestników szybko ustąpiła (w ciągu 1 tygodnia od podania dawki), a u większości uczestników efekt ten utrzymywał się przez 12-tygodniowy okres badania – czytamy w raporcie. 

W próbie pacjentów z opornymi na leczenie cyklicznymi zaburzeniami nastroju, osiągnięcie trwałej remisji w okresie 3 miesięcy jest godne uwagi, zwłaszcza biorąc pod uwagę pojedyncze dawkowanie psylocybiny.

Większość uczestników spełniła kryteria remisji. Spadek objawów utrzymywał się 3 tygodnie po podaniu pojedynczej dawki 25 mg psylocybiny, a większość pozostała w tej remisji 12 tygodni po podaniu dawki bez nasilenia objawów manii, hipomanii lub skłonności samobójczych. Naukowcy uważają, że intensywność doznań psychodelicznych może być jednym z obszarów wartych dalszych badań. Stwierdzili oni, że istniał związek między ogólną intensywnością doświadczenia psychodelicznego a korzyściami klinicznymi. W szczególności osoby, u których podawanie psylocybiny miało niewielki subiektywny wpływ, wykazywały niewielkie korzyści kliniczne.

Wyniki tego badania są obiecujące. Sugerują, że stopień doświadczenia psychodelicznego jest wytłumaczeniem długoterminowych efektów przeciwdepresyjnych.

Wszyscy uczestnicy całkowicie odstawili leki przeciwdepresyjne i stabilizujących nastrój na co najmniej 2 tygodnie przed podaniem dawki psylocybiny. 9 osób nie wznowiło przyjmowania leków przez cały okres badania.  

Nowe badanie JAMA jest najnowszym z rosnącej liczby badań wykazujących potencjał psylocybiny i innych enteogenów w leczeniu szeregu schorzeń psychicznych, w tym PTSD, depresji opornej na leczenie, lęku, zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych i innych. 

Podawanie psylocybiny razem ze wsparciem psychologicznym może być obiecującym, nowatorskim podejściem w leczeniu.

Depresja a psylocybina i inne psychodeliki

Wiele badań nad psychodelikami potwierdza potencjalny efekt stosowania psylocybiny w leczeniu zaburzeń psychicznych. Inne niedawno opublikowane badanie przeprowadzone w grupie ponad 1200 pacjentów w Kanadzie nad terapeutycznym działaniem psylocybiny sugeruje, że stosowanie tego psychodelicznego leku może pomóc złagodzić cierpienie psychiczne u osób, które miały niekorzystne doświadczenia w dzieciństwie. Naukowcy stwierdzili, że psylocybina wydaje się oferować „szczególnie silne korzyści osobom z poważniejszymi przeciwnościami losu w dzieciństwie”.

Tymczasem we wrześniu naukowcy z Johns Hopkins University, Ohio State University i Unlimited Sciences opublikowali wyniki wskazujące na związek między stosowaniem psylocybiny a utrzymującą się redukcją depresji, lęku i nadużywania alkoholu, a także wzrostem regulacji emocjonalnej, dobrostanu duchowego i ekstrawersji.

Oddzielne badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA) ukazało się w sierpniu, potwierdzając, że osoby z głęboką depresją doświadczyły klinicznie znaczącej trwałej redukcji swoich objawów już po jednej dawce psylocybiny.

Jeśli chodzi o inne enteogeny, badanie opublikowane w czasopiśmie Nature niedawno wykazało, że leczenie MDMA zmniejszyło objawy u pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego stopnia PTSD – wyniki, które pozycjonują substancję do zatwierdzenia przez Food and Drug Administration (FDA) już w przyszłym roku.

Inne badanie opublikowane w sierpniu wykazało, że podawanie niewielkiej dawki MDMA wraz z psylocybiną lub LSD wydaje się zmniejszać poczucie dyskomfortu, które czasami są skutkami ubocznymi zażycia grzybów psylocybinowych lub samego LSD.

Narodowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków (NIDA) rozpoczął niedawno pozyskiwanie propozycji dla serii inicjatyw badawczych mających na celu zbadanie, w jaki sposób psychodeliki mogą być stosowane w leczeniu uzależnienia od narkotyków, z planami zapewnienia 1,5 miliona dolarów finansowania na wsparcie odpowiednich badań.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików to odwiedź stronę goldenteacher.pl. Znajdziesz tam, grow kity, poradniki, specjalistyczne książki i inne przydatne informacje na temat grzybków psylocybinowych.

Źródła:

  1. Adlin B. Marijuana Moment. (2023). Psilocybin’s ‘Efficacy And Safety’ For Bipolar II Depression Demonstrated By American Medical Association Study Z linku: https://www.marijuanamoment.net/psilocybins-efficacy-and-safety-for-bipolar-ii-depression-demonstrated-by-american-medical-association-study/
  2. Aaronson S.T., Vaart A., Miller T,  LaPratt J., Swartz K., Shoultz A., Lauterbach M., Sackeim A.H.,  Suppes T. Jama Psychiatry. (2023). Single-Dose Synthetic Psilocybin With Psychotherapy for Treatment-Resistant Bipolar Type II Major Depressive Episodes A Nonrandomized Controlled Trial Z linku: https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2812443
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY Warto badać psychodeliki! Psylocybina daje nadzieję w leczeniu anoreksji Psylocybina to związek aktywny w grzybach halucynogennych. Daje nadzieję w leczeniu anoreksji i terapii zaburzeń odżywiania Justyna Walentynowicz20 czerwca 2024
GRZYBY Kalifornia wprowadza ustawę leczenia psylocybiną dla weteranów Weterani wojskowi w stanie Kalifornia mają szansę na skorzystanie z programu pilotażowego leczenia psychodelikami. Justyna Walentynowicz13 czerwca 2024
GRZYBY Weterani wojskowi z Massachusetts będą mogli leczyć się psychodelikami? Czy weterani wojskowi z Massachusetts już niedługo będą mogli się leczyć psychodelikami? Wszystko na to wskazuje. Mikołaj Rusin23 maja 2024
GRZYBY Badanie: Psychodeliczna ropucha z Kolorado leczy depresję Czy psychodeliczna wydzielina ropuchy ma szansę stać się lekiem na depresję? Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz16 maja 2024
GRZYBY Rozpoczną się badania kliniczne: mikrodawkowanie LSD na PMS Badania potwierdzają pozytywne skutki mikrodawkowania LSD na depresję i lęk. Teraz sprawdzą, czy microdosing ma korzystny wpływ na zdrowie kobiet Justyna Walentynowicz6 maja 2024
GRZYBY Badanie: Skutki uboczne pojedynczej dawki psylocybiny są łagodne Naukowcy badają ewentualne skutki uboczne psylocybiny w magicznych grzybach (substancji halucynogennej o potencjale terapeutycznym) Justyna Walentynowicz11 kwietnia 2024
GRZYBY Czy psylocybina pomoże zwalczyć kryzys opioidowy w USA? Kryzys wywołany przez opioidy w USA to bardzo poważny problem na ogromną skalę. Czy psychodeliki są nadzieją w zwalczeniu kryzysu? Justyna Walentynowicz8 kwietnia 2024
GRZYBY Uniwersytet w Kolorado otwiera kierunek studiów o psychodelikach Jak wygląda zastosowanie psychodelików w terapii? Tego dowiedzą się studenci nowego kierunku o psychodelikach w stanie Kolorado! Justyna Walentynowicz3 kwietnia 2024