Spółka RiskSense stworzyła aplikację, która ma zachęcać użytkowników marihuany do monitorowania ich stanu zdrowia. Inwestorem apki został raper Mata.
Raper Mata inwestuje w start-up konopny
20 kwietnia pojawiła się do pobrania bezpłatna aplikacja mobilna Cannabe, która nie zachęca do palenia ziółka. Ma na celu zbadanie, czy dany użytkownik jest uzależniony od marihuany i w jakim stopniu. Została stworzona również po to, by pomóc w samokontroli używania konopi.
Założycielami spółki są: Mateusz Gola – profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, który specjalizuje się w uzależnieniach behawioralnych oraz od różnych substancji, Michał Sokołowski i Maciej Skorko. Wszyscy są naukowcami z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
Dlaczego raper Mata inwestuje w apkę?
Michał Matczak, znany jako raper Mata postanowił zainwestować w aplikację. Chce promować ją wśród młodych osób, za pomocą swojej Fundacji 420, która powstała dwa lata temu.
„Zdecydowałem się wesprzeć projekt Cannabe, bo jest to kolejny argument dla nowych rządzących, że odpowiedzialne używanie konopi jest możliwe i nie jest szkodliwe społecznie. Wpisuje się to w moją długofalową działalność wspólnie z Fundacją 420” – wyjaśnia Michał Mata Matczak, prezes i założyciel Fundacji 420
Jak działa aplikacja Cannabe?
Aplikacja działa, zadając codziennie kilka pytań, które mają ocenić ogólne samopoczucie użytkownika cannabis.
Na początku pyta między innymi o:
- imię
- datę urodzenia
- płeć
- główne powody, dla których korzystasz z konopi,
- datę kiedy ostatni raz używałeś konopi
- formę spożycia
- ile średnio g konopi spożywasz tygodniowo
Jeśli wyrazimy zgodę, pobiera ona także dodatkowe dane pomagające ocenić jeszcze lepiej stan zdrowia takie jak aktywność fizyczna, rytm serca, jakość snu.
Dodatkowe możliwości aplikacji
Cannabe posiada także ponad dwadzieścia interwencji z zakresu terapii kognitywno-behawioralnej, z których każdych użytkownik może korzystać. Należą do nich między innymi techniki medytacji mindfulness. Pomagają radzić sobie podczas objawów odstawiennych, jakie występują podczas pierwszych dni detoksu (rozdrażnienie, bezsenność czy brak apetytu).
Wykorzystując te dane RiskSense chce stworzyć terapię, której treści komunikacji z chat botem, formy audio i wideo będą bezpośrednio nawiązywać do konkretnego użytkownika. Działa na autorskich algorytmach AI. Ma monitorować relację z cannabis i ostrzegać w przypadku mechanizmów uzależnienia oraz wspierać proces odstawienny.
Dla kogo powstała Cannabe?
Aplikacja powstała z myślą o użytkownikach i klinikach uzależnień. Twórcy Cannabe informują, że ma działać jak cyfrowy terapeuta. Jej celem jest, aby pomagać użytkownikowi poprzez zapewnienie odpowiednich narzędzi, a także zbierać informacje o użytkownikach, by lepiej prowadzić terapię w przyszłości. Zapewnia pełną anonimowość, a w przypadku potencjalnego uzależnienia ma stworzyć użytkownikowi redukcję spożycia i plan detoksu.
Kolejnym planowanym krokiem naukowców jest rozszerzenie aplikacji o inne uzależnienia takie jak alkohol, opiaty, stymulanty czy pornografia. Być może obejmie też inne problemy psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego.
Aplikacje monitorujące zdrowie psychiczne to jeden z elementów terapii cyfrowej, czyli DTx (digital therapeutics). Kategorię określa się w branży jako e-zdrowie i przyszłość terapii uzależnień. Więcej informacji na temat aplikacji Cannabe jest dostępnych na stronie cannabe.app.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
źródło: mamstartup.pl
NAPISZ KOMENTARZ