Są już pierwsze kary dla receptomatów. Niektóre z podmiotów postanowiły nie dostosować się do rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.
Receptomat zapłaci za wątpliwie wystawione recepty
W związku z niedawnymi zmianami od 7 listopada pacjenci medycznej marihuany muszą stawiać się osobiście do lekarza przed wystawieniem recepty na substancje kontrolowane, co oznacza koniec e-wizyt na cannabis w prywatnych klinikach konopnych. I niestety te nowe przepisy mocno uderzają w branżę oraz pacjentów, zwłaszcza tych ciężko chorych z mniejszych miejscowości, ograniczając dostęp do potrzebnego leczenia.
Zioło oraz fentanyl, morfina i oksykodon po osobistym zbadaniu pacjenta
Na liście objętej zakazem prowadzenia terapii bez osobistego zbadania pacjenta razem z zielem i żywicą konopi znalazły się: fentanyl, morfina, oksykodon. Za bardziej bezpieczne niż konopie MZ uznało tramadol, rezygnując z umieszczenia go w rozporządzeniu. 6 grudnia, eksperci wypowiadający się w kwestiach prawnych wydali na portalu Rzeczpospolita opinię, że cytując „Populizm prawodawczy, nawiązujący do strachu przed »diabelskim zielem«, staje się asumptem do naruszenia równości w zakresie dostępu do rynku leczniczego prywatnych podmiotów leczniczych”.
Radca prawny i adwokat widzą wiele nieścisłości w rozporządzeniu. Jednak zdaje się, że receptomaty działają dalej – a zmiana w rozporządzeniu miała podobno uderzyć w receptomaty, a nie poważne kliniki, ciężko chorych pacjentów i lekarzy specjalistów, którzy musieli natychmiast dostosować się do wprowadzonych w życie zmian.

Aktualności w sprawie receptomatów
Jak informuje portal Rynek Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta wydał 31 decyzji w sprawie naruszenia nowych przepisów. Ponadto nałożono kary za niestosowanie się do wprowadzonych regulacji. Kwoty sięgają wysokości 234 tysięcy złotych.
„Biuro Rzecznika Praw Pacjenta przypomina, że celem nowych regulacji jest zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa oraz leczenia zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Zgodnie z przepisami każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą jest zobowiązany do przestrzegania tych zasad” – informuje Rynek Zdrowia.
Po zmianie rozporządzenia, które weszło w życie dnia 07.11, Rzecznik Praw Pacjenta w 2024 roku wydał już 31 decyzji dotyczących praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Przypadki obejmowały propozycje szybkiego uzyskania e-recept na środki farmaceutyczne za pośrednictwem portali, działając w formie krótkiej ankiety do wypełnienia.
„Z 31 decyzji, 22 odnosiły się do terapii medyczną marihuaną, a 12 z nich związanych było z niedostosowaniem się podmiotów leczniczych do przepisów obowiązujących od 7 listopada 2024 roku. Rzecznik Praw Pacjenta zobowiązał podmioty lecznicze do wyeliminowania wykrytych nieprawidłowości. W przypadku braku dostosowania się do decyzji przewidziana jest kara pieniężna w wysokości do 500 tysięcy złotych. W jednym przypadku, za niewykonanie decyzji, nałożono karę w wysokości 234 tysięcy złotych. Kara ta została utrzymana w mocy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sprawa V SA/Wa 614/24)”. – informuje portal Rynek Zdrowia
Recepty na medyczną marihuanę osiągnęły rekordowy wynik
W październiku 2024 sprzedaż medycznej marihuany w Polsce odnotowała historyczny wynik. Pacjenci wykupili aż 90 388 opakowań produktów na bazie konopi, wydając przy tym rekordową sumę 42,6 mln złotych. Dynamiczny wzrost sprzedaży był oczywiście bezpośrednio związany z zapowiedzianymi wcześniej ograniczeniami dotyczącymi wystawiania recept na medyczną marihuanę. Wprowadzenie tych regulacji zmotywowało do gromadzenia zapasów. Te jednak się skończą, a pacjenci będą zmuszeni do odbywania wizyt stacjonarnych – niezależnie od sytuacji.
Żródła:
- Rynek Zdrowia. (2024). Kary za wystawianie recept bez badania pacjenta. Ponad 20 decyzji dotyczy marihuany przepisywanej online. Z linku: https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Kary-za-wystawianie-recept-bez-badania-pacjenta-Ponad-20-decyzji-dotyczy-marihuany-przepisywanej-online,266389,2.html
- Fila K., Łabuda G. (2024). Rzeczpospolita Polska. Krzysztof Fila, Grzegorz Łabuda: O sensie i bezsensie zmian prawnych wokół medycznej marihuany. Z linku: https://www.rp.pl/opinie-prawne/art41548781-krzysztof-fila-grzegorz-labuda-o-sensie-i-bezsensie-zmian-prawnych-wokol-medycznej-marihuany
NAPISZ KOMENTARZ