fbpx
GRZYBY
20 września 2023

Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych przypada właśnie dzisiaj

Właśnie dzisiaj przypada Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych - czyli święto 920. Przeczytaj, kto wprowadził ten dzień do kalendarza i jaka jest jego historia.
Grzyb psylocybinowy

Światowy dzień grzybów psylocybinowych – historia i informacje.

Czym są grzyby psylocybinowe?

Grzyby psylocybinowe, znane także jako „magiczne grzyby” lub „grzyby halucynogenne”, to grupa grzybów zawierających substancję psychoaktywną znaną jako psylocybinę. Psylocybina jest związkiem psychodelicznym, który może wywoływać silne zmiany percepcji, myśli i uczuć u osób, które ją spożywają.

Od tysiącleci grzyby psylocybinowe odgrywały istotną rolę w ludzkich kulturach, duchowości i eksploracji psychiki. Ich korzenie sięgają najdawniejszych cywilizacji na naszym globie. Pierwsze znane wzmianki o stosowaniu grzybów psylocybinowych pochodzą z terenów dzisiejszego Meksyku i Ameryki Środkowej. Majowie, Aztekowie i inne starożytne kultury uważały te grzyby za dar od bogów, narzędzie komunikacji z duchami oraz instrument do odkrywania głębszych prawd duchowych.

W Meksyku, gdzie psylocybinowe grzyby były prawdopodobnie stosowane już od ponad dwóch tysięcy lat, istniała długa tradycja szamanistycznego użycia tych roślin w ceremoniach religijnych. Szamani wyruszali w podróż do krainy duchów, aby uzyskać wskazówki, leczyć choroby lub odnaleźć zagubioną duszę.

Historia grzybów psylocybinowych to fascynująca opowieść o ich roli w kulturach i duchowości ludzkiej oraz o ich znaczeniu w badaniach nad psychiką i potencjale terapeutycznym. Ostatecznie są one jednym z najbardziej tajemniczych i wpływowych darów natury.

Elo 920 – czyli święto grzybów psylocybinowych

Liczba 920 jest znaczący dla miłośników magicznych grzybów. To właśnie 20 września (w zapisie amerykańskim 9/20), w roku 2015, Nicholas Reville, wizjoner i aktywista, wprowadził do kalendarza Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych.

Reville to nie tylko pomysłodawca tego dnia, ale także orędownik zmian, który stanął na czele Koalicji 920. Głównym celem tej organizacji jest prowadzenie konstruktywnego dialogu oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat fascynującego wpływu grzybów psylocybinowych na nasze życie.

Koalicja 920 jest bezsprzecznie źródłem wiedzy na temat magicznych grzybów oraz ich korzystnego oddziaływania na ludzki organizm. Jej członkowie gorąco wspierają ideę pełnej legalizacji tych substancji, dążąc do zastąpienia stereotypów i dezinformacji, rzetelnymi dowodami naukowymi. Ich ruch narodził się właśnie 20 września 2015 roku.

Dzięki pracy Koalicji 920 i Światowemu Dniu Grzybów Psylocybinowych, szerzy się rzetelna wiedza o tych niezwykłych darach natury. A szczególnie o ich potencjale w medycynie i psychoterapii. To święto stanowi okazję do refleksji nad znaczeniem nauki i faktów w kontekście substancji psychoaktywnych oraz ich wpływu na ludzkie doświadczenia.

growkit od goldenteacher
Growkit Albino+ dostępny na Goldenteacher.pl

Jak świętować Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych?

My Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych świętujemy z naszymi znajomymi z Goldenteacher.pl. Jest to ekipa, która posiada bardzo dużą wiedzę na temat wszystkich psychodelików. Co ciekawe w ich sklepie możecie kupić zarówno książki czy sprzęt laboratoryjny, jak i growkity. W ofercie Goldenteacher.pl znajdziecie między innymi:

Świętowanie Dnia 920, różni się znacząco od kultowego Święta 420, które wiąże się z paleniem marihuany. Magiczne grzyby to substancja rzadko stosowana i stanowiąca bardziej mistyczne doświadczenie. W związku z tym obchody dnia 920 można zorganizować na różne sposoby, zarówno w ramach samodzielnego eksplorowania psychoaktywnych właściwości grzybów psylocybinowych, jak i w aspekcie edukacyjnym.

W celu zwiększenia świadomości na temat grzybów psylocybinowych, można organizować publiczne wykłady oparte na rzetelnych źródłach i badaniach naukowych. Tworzenie i udział w takich spotkaniach pomaga zwalczać dezinformację i stereotypy związane z psychodelikami. W ten sposób, obchody Dnia 920 stają się zarówno okazją do eksploracji jak i edukacji w zakresie magicznych grzybów.

Dlaczego Nicholas Reville wybrał akurat 20 września?

Dwudziesty wrzesień to czas, w którym grzybobranie przybiera na tempie. To właśnie dlatego ten dzień, w atmosferze zbliżającej się jesieni, wybrano jako odpowiedni moment na dialog i celebrowanie magicznych grzybów.

Nie bez znaczenia jest fakt, że 9/20 jest blisko równonocy jesiennej. Jest to  symboliczna chwila, która oznacza zmianę kierunku i nowy etap roku. Dodatkowo, data ta ma nawiązywać do znanego 4/20, związanego z marihuaną, co podkreśla jej specjalny charakter w kontekście psychodelików.

Jeżeli szukacie więcej informacji na temat grzybów psylocybinowych to wbijajcie na Goldenteacher.pl. Znajdziecie tam masę wiedzy, ale również growkity i sprzęt specjalistyczny. 

*oczywiście uprawa i posiadanie grzybów psylocybinowych jest w Polsce nielegalna

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Obiecujące odkrycie. Psylocybina redukuje klasterowe bóle głowy o 50% Psylocybina, substancja psychoaktywna obecna w magicznych grzybach, wykazała zdolność do redukcji klasterowych bólów głowy aż o 50%. Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
GRZYBY Warto badać psychodeliki! Psylocybina daje nadzieję w leczeniu anoreksji Psylocybina to związek aktywny w grzybach halucynogennych. Daje nadzieję w leczeniu anoreksji i terapii zaburzeń odżywiania Justyna Walentynowicz20 czerwca 2024
GRZYBY Kalifornia wprowadza ustawę leczenia psylocybiną dla weteranów Weterani wojskowi w stanie Kalifornia mają szansę na skorzystanie z programu pilotażowego leczenia psychodelikami. Justyna Walentynowicz13 czerwca 2024
GRZYBY Weterani wojskowi z Massachusetts będą mogli leczyć się psychodelikami? Czy weterani wojskowi z Massachusetts już niedługo będą mogli się leczyć psychodelikami? Wszystko na to wskazuje. Mikołaj Rusin23 maja 2024
GRZYBY Badanie: Psychodeliczna ropucha z Kolorado leczy depresję Czy psychodeliczna wydzielina ropuchy ma szansę stać się lekiem na depresję? Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz16 maja 2024
GRZYBY Rozpoczną się badania kliniczne: mikrodawkowanie LSD na PMS Badania potwierdzają pozytywne skutki mikrodawkowania LSD na depresję i lęk. Teraz sprawdzą, czy microdosing ma korzystny wpływ na zdrowie kobiet Justyna Walentynowicz6 maja 2024
GRZYBY Badanie: Skutki uboczne pojedynczej dawki psylocybiny są łagodne Naukowcy badają ewentualne skutki uboczne psylocybiny w magicznych grzybach (substancji halucynogennej o potencjale terapeutycznym) Justyna Walentynowicz11 kwietnia 2024
GRZYBY Czy psylocybina pomoże zwalczyć kryzys opioidowy w USA? Kryzys wywołany przez opioidy w USA to bardzo poważny problem na ogromną skalę. Czy psychodeliki są nadzieją w zwalczeniu kryzysu? Justyna Walentynowicz8 kwietnia 2024