Marszałek Sejmu Szymon Hołownia kolejny raz odpowiedział na pytanie w sprawie dekryminalizacji marihuany w Polsce.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnia pomoc w działaniach na rzecz konopi
W piątek 12 kwietnia na profilu Przemka Zawadzkiego na Instagramie pojawił się post z nagraniem z wizyty Kuby Gajewskiego w Sejmie. Już w zeszłym roku, Kuba zapowiadał w swoich social mediach, że spotka się z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią w sprawie zmian dotyczących cannabis, i oczywiście dotrzymał słowa. Rozmowa dotyczyła działań w sprawie depenalizacji posiadania i uprawy marihuany na własny użytek w Polsce. Aktywista stowarzyszenia Wolne Konopie zapytał o bardzo ważną kwestię zmian w polityce narkotykowej w naszym kraju. Tylko takie osoby posiadające faktyczną wiedzę na temat marihuany mogą zapewnić merytoryczne wsparcie podczas całego procesu, jeśli oczywiście do jakichkolwiek zmian dojdzie, bo tego jeszcze nie wiemy. Jednak warto być dobrej myśli.
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii
24 kwietnia 1997 roku w Polsce wprowadzono ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. 3 lata później zaostrzono kary za niewielkie ilości narkotyków na własny użytek.
Artykuł 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stanowi, że „kto wprowadza do obrotu albo posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. To oznacza, że posiadanie marihuany, niezależnie od ilości, może teoretycznie skutkować karą pozbawienia wolności.
Minęło prawie 27 lat. I to jest naprawdę przykre, jakie obecna Ustawa powoduje szkody. Co gorsza, wielu ludzi poprzez efekty prohibicji mogło nie zdawać sobie z tego sprawy. Na szczęście są solidne dowody, badania i światełko nadziei na zmiany, które mamy dzięki aktywistom działającym na rzecz konopi od lat.
Zdanie Szymona Hołowni na temat dekryminalizacji marihuany w Polsce
Podczas rozmowy z Kubą Gajewskim, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnił, że jeśli ustawa w sprawie dekryminalizacji marihuany w Polsce zostanie odpowiednio, napisana on nada temu dalszy bieg wydarzeń. Działania trwają m.in. w związku z ostatnim sondażem, który dowodzi, że Polacy chcą zmian. W sobotę 23.03 Przemysław Zawadzki na swoim profilu opublikował wyniki badania CBOS. 73,4% ankietowanych odpowiedziało, że jest przeciwko karaniu za posiadanie marihuany na własny użytek. W lutym tego roku podczas Kongresu Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Amsterdamie Szymon Hołownia jako pierwszy Marszałek Sejmu poparł dekryminalizację konopi indyjskich.
73,4% Polaków za zaprzestaniem karania za posiadanie marihuany! @donaldtusk @szymon_holownia @KosiniakKamysz @wlodekczarzasty @pisorgpl @krzysztofbosak @Platforma_org @__Lewica @KONFEDERACJA_ @nowePSL @Polska2050_live https://t.co/DvJin04HHj
— Wolne Konopie (@wolnekonopie) March 23, 2024
Plany na 420, czyli święto konopi
W związku z tymi wydarzeniami już 20 kwietnia kiedy będziemy celebrować nasze zielone święto 420 Przemek Zawadzki złoży petycję i projekt dekryminalizujący posiadanie konopi indyjskich na własny użytek oraz uprawę jednej rośliny.
W międzyczasie Kuba Gajewski ma spotkać się z Ministrem Sprawiedliwości również w tej słusznej sprawie dotyczącej nas wszystkich. Tutaj nie chodzi tylko o użytkowników marihuany. Na legalizacji konopi indyjskich skorzystamy wszyscy jeśli tylko będzie to dobrze przeprowadzony model. Kanada i niektóre stany USA już udowodniły ile dobrego może dać zarówno ludziom jak i gospodarce jedna roślina. I w końcu wszyscy się o tym przekonamy. Im szybciej to się stanie, tym lepiej. Dziękujemy za te starania.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
NAPISZ KOMENTARZ