fbpx
MEDYCYNA
29 lutego 2024

THCV (tetrahydrokannabiwarin) – zioło bez efektu gastrofazy

THCV posiada właściwości podobne do THC, ale jest między nimi kilka istotnych różnic. Przeczytaj więcej na ten temat.
tetrahydrokannabiwarin

Według nowego badania, kannabinoid, THCV, ma bardziej energetyzujące właściwości w porównaniu do działania THC. 

Kannabinoid THCV (tetrahydrokannabiwarin)

THCV (tetrahydrokannabiwarin) to związek chemiczny z grupy kannabinoidów. Ten bliski kuzyn THC współdziała z układem endokannabinoidowym. Jest mniej popularny niż THC i CBD. Mimo to przyciągnął uwagę naukowców, ze względu na swój potencjał w przeciwdziałaniu otyłości. Odmiany konopi posiadają zwykle bardzo małe ilości THCV, z tego powodu hodowcy tworzą hybrydy cannabis, by uzyskać pożądany związek chemiczny w większym stężeniu.

Badanie THCV

Firma Phylos zajmująca się genetyką konopi indyjskich i firma badawcza People Science ogłosiły wyniki przeprowadzonego przez siebie badania. Wykazało, że THCV znacząco ponosi poziom energii, aktywność, motywację i samopoczucie w porównaniu do placebo.

W najnowszym badaniu naukowcy podali 78 uczestnikom żelki placebo, żelki zawierające tylko delta-9 THC lub nasączone odmianą Get Sh!t Done z dominującym THCV.

Tetrahydrokannabiwarin vs THC

Okazało się, że 20% uczestników, którzy otrzymali żelki z THCV, zgłosiło, że czują się bardziej naładowani energią w porównaniu do placebo. 40% więcej stwierdziło, że cieszy się z codziennych czynności po zażyciu kannabinoidu.

50% osób, które przyjmowały żelki zawierającą tylko THC, zgłosiło zwiększony apetyt. Efekt ten nie był statystycznie istotny w grupie THCV. Ponadto grupa przyjmująca tylko THC trzykrotnie częściej zgłaszała zmęczenie w porównaniu do tych, którzy otrzymywali THCV.

Zarówno żelki zawierające tylko THC, jak i THCV zwiększyły aktywność, wydajność ćwiczeń, motywację i samopoczucie w porównaniu do placebo.

„Badanie stanowi kluczowy moment dla branży konopi indyjskich w zrozumieniu działania THCV w połączeniu z THC. Badanie pozwala nam wykorzystać nasze wyjątkowe rośliny w rozwoju ukierunkowanych produktów z konopi indyjskich i wyznaczyć nowe terytoria w zrozumieniu skuteczności naturalnych kannabinoidów”. – poinformowała w komunikacie prasowym Alisha Holloway, dyrektor naukowy Phylos.

THCV
THCV nie wywołuje efektu tzw. gastrofazy (wilczego apetytu)

Jak działa THCV?

Naukowcy pracują nad wykorzystaniem potencjału mniej znanych kannabinoidów, takich jak THCV, wraz ze wzrostem świadomości na temat potencjału terapeutycznego poszczególnych składników marihuany.

Badanie opublikowane w 2023 wykazało, że THVC może pomóc w leczeniu chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca, egzema i trądzik.

Jest to jeden kannabinoidów, który oddziałuje na układ endokannabinoidowy, co wpływa na różne procesy zachodzące w organizmie.

W najnowszym badaniu naukowcy nie omówili mechanizmów, dzięki którym THCV może wywoływać unikalne efekty w porównaniu do delta-9 THC. Jednak wcześniejsze badania wykazały, że THCV, przynajmniej w niższych stężeniach, może być antagonistą receptora CB1. W praktyce oznacza to, że konsumenci mogą uniknąć pewnych typowych efektów, takich jak zwiększony apetyt związany z delta-9 THC.

Właściwości THCV

Receptory CB1 znajdują się głównie w mózgu i ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). To obszary związane ze strachem, bólem, nastrojem, pamięcią odpowiedzialne za fizyczną równowagę i ludzkie potrzeby. Dzięki temu THCV oferuje korzyści medyczne.

THCV posiada właściwości takie jak:

  • Korzystny wpływ na zdrowie kości (leczenie złamań)
  • Zmniejszenie apetytu i zwiększenie poczucia sytości
  • Obniża stężenie glukozy na czczo
  • Działanie przeciwbólowe, analgetyczne, przeciwzapalne
  • Leczenie blaszek amyloidowych przy chorobie Alzheimera

W wysokich dawkach THCV jest agonistą receptorów CB2 i może wykazywać działanie psychoaktywne.

Korzyści medyczne

THCV wykazuje następujące korzyści medyczne:

  1. Redukcja masy ciała: Badania sugerują, że wpływa na metabolizm i kontrolę wagi ciała. Niektóre wykazały, że może zmniejszać apetyt i zwiększać spalanie kalorii, co jest obiecujące w kontekście leczenia otyłości i zaburzeń metabolicznych.
  2. Regulacja poziomu cukru we krwi: Istnieją dowody, że ma korzystny wpływ na regulację poziomu glukozy we krwi, co jest korzystne dla osób chorych na cukrzycę typu 2.
  3. Działanie przeciwdrgawkowe: Badania wskazują, że THCV ma właściwości przeciwdrgawkowe. To sugeruje zastosowanie w leczeniu padaczki.
  4. Zwalczanie stanów zapalnych: THCV wykazuje działanie przeciwzapalne, co jest korzystne w leczeniu różnych stanów zapalnych, takich jak choroby reumatyczne czy zapalenie jelit.

Kilka wcześniejszych badań obserwacyjnych wykazało korelację między używaniem konopi a niższym ryzykiem otyłości i cukrzycy u dorosłych. Dane wykazały, że podawanie THCV wiąże się z lepszą kontrolą glikemii u chorych na cukrzycę typu 2. Wyniki badań kontrolowanych placebo donoszą, że stosowanie ekstraktów kannabinoidowych pochodzenia roślinnego znacząco reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi u osób chorych na cukrzycę. 

THCV wykazuje zastosowania terapeutyczne w leczeniu różnych schorzeń – m.in otyłości i cukrzycy.  W miarę postępu badań naukowych, może okazać się ważnym fitokannabinoidem w przyszłości medycyny.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

Źródła:

  1. Rogowska-Szadkowska D. (2022). Komu pomaga medyczna marihuana. Wydawnictwo Krytyki Politycznej
  2. Dr Gordon D. Biblia CBD. (2021). Wydawnictwo Kobiece
  3. Kwiecień E., Kowalczuk D. (2023). Molecules. Therapeutic Potential of Minor Cannabinoids in Dermatological Diseases—A Synthetic Review. Z linku: https://www.mdpi.com/1420-3049/28/16/6149
  4. Phylos, People Science. (2024). THCV Efficacy Study: Abstract and Methods
  5. Jaeger K. 2024). Marijuana Moment. THCV Increases Energy And Motivation Without Marijuana’s ‘Munchies’ Effect, Double-Blind Study Finds. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/thcv-increases-energy-and-motivation-without-marijuanas-munchies-effect-double-blind-study-finds/
  6. NORML. (2023). Analysis: Cannabis Consumers Possess Reduced Risk of Type 2 Diabetes. Z linku: https://norml.org/news/2023/08/03/analysis-cannabis-consumers-possess-reduced-risk-of-type-2-diabetes/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach. Michał Szary2 lipca 2024
MEDYCYNA Waporyzacja leczniczej marihuany pomaga na migrenę i ból głowy Waporyzacja leczniczej marihuany może skutecznie łagodzić migreny i bóle głowy. Badacze porównali metody stosowania dotyczące terapii CBD/THC. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a choroby psychiczne: przegląd skuteczności kannabinoidów Marihuana a choroby psychiczne. Skuteczność w leczeniu zaburzeń takich jak depresja. Dowiedz się, co mówią badania naukowe na ten temat. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Żel z CBD łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk Kannabidiol łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk. Dowiedz się, jak może pomóc na objawy i poprawić jakości życia Justyna Walentynowicz25 czerwca 2024
MEDYCYNA Naukowcy szukają metod leczenia glejaka. Marihuana to obiecująca terapia Naukowcy badają nowe metody leczenia glejaka. Kannabinoidy zawarte w marihuanie dają nadzieję na walkę z bardzo agresywnym guzem mózgu Justyna Walentynowicz24 czerwca 2024
MEDYCYNA Kosmetyki konopne w ciąży Zastanawiasz się, czy naturalne kosmetyki konopne mogą być Twoim sojusznikiem w walce z dolegliwościami skórnymi podczas ciąży? admin21 czerwca 2024
MEDYCYNA Badanie: Osoby starsze znajdują ulgę dzięki medycznej marihuanie Coraz więcej osób starszych sięga po medyczną marihuanę. Z czego to wynika i w jaki sposób pomaga seniorom? Zapraszamy do naszego wpisu. Justyna Walentynowicz21 czerwca 2024
MEDYCYNA Konopie medyczne a transplantacje narządów Odkryj, jak użycie konopi medycznych wpływa na proces transplantacji narządów. Zanurz się w świecie badań i wytycznych admin19 czerwca 2024