fbpx
AKTUALNOŚCI
28 kwietnia 2022

Uprawa konopi – rodzaje, wady i zalety

Gotowy na uprawę konopi? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj rodzaje upraw, wady i zalety każdej z nich. Dowie się, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z uprawą konopi. Zdobądź niezbędną wiedzę i osiągnij sukces w uprawie konopi.
uprawa konopi

W tym artykule przedstawimy krótki zarys trzech sposobów uprawy konopi oraz plusy i minusy takich upraw. Skupimy się na krótkiej historii outdooru – jego zaletach i wadach. Napiszemy też, co było przyczyną rozpowszechnienia się upraw typu indoor oraz dlaczego pielęgnacja roślin w szklarniach jest dobrym rozwiązaniem.

Uprawy outdoor

Od ok. 1000 lat p.n. e do końca XIX wieku, uprawa konopi stanowiła największą uprawę rolną na planecie. Outdoor jest zatem najbardziej naturalnym i pierwotnym sposobem uprawy konopi, praktykowanym od zarania dziejów.
Konopie występują naturalnie w wielu zakątkach świata- w każdym z nich potrafiły zaadoptować się do panujących warunków.

Czynnikiem mającym największy wpływ na rozwój rośliny jest oczywiście światło i związana z nim temperatura.

W zależności od szerokości geograficznej, ilość docierającego do ziemi światła słonecznego jest inna.

Konopie uprawiane metodą outdoor

Podział na strefy

Najwięcej energii słonecznej otrzymuje strefa międzyzwrotnikowa.
Słońce świeci tam przez 12 godzin na dobę, przez większą część roku. Dzięki temu, growerzy mogą zbierać plony nawet kilka razy w ciągu roku.
Warunki klimatyczne strefy międzyzwrotnikowej są często „naśladowane” w warunkach indoor.

W strefie umiarkowanej czyli takich regionach jak: Europa, Ameryka Północna oraz duża część Azji nawet przy bezchmurnym niebie, słońce świeci z mniejszą intensywnością. Regionem o doskonałym klimacie dla konopi jest region Morza Śródziemnego: letnie dni- gorące i pełne światła oraz ciepłe noce.
W Ameryce Południowej podobne warunki panują w Kalifornii na West Coast, w Oregonie i niektórych częściach stanu Waszyngton.

Innymi czynnikami mającymi wpływ na uprawę konopi outdoor jest wilgotność, zachmurzenie, wysokość terenu, a nawet pyły pochodzące z aktywności wulkanicznej.

W zależności od klimatu, konkretne gatunki konopi są dobierane tak, aby rośliny mogły się swobodnie rozwijać.

W naturalnych warunkach konopie mogą osiągnąć kilku metrową wysokość

Strefa międzyzwrotnikowa to dobre miejsce do uprawy konopi typu sativa- duże, rozgałęzione rośliny, z ‘’otwartymi’’, bardziej puszystymi kwiatami, w których powietrze cyrkuluje.

Chłodniejsza strefa umiarkowana to dobre miejsce dla gatunków znoszących chłód i dużą wilgotność powietrza. W przypadku konopi siewnych Cannabis Sativa L., jest wiele odmian, które doskonale rosną np. w polskim klimacie.

Z chłodnego i ostrego klimatu gór środkowej Azji wywodzi się Cannabis Indica- rośliny dość niskie, z bardziej zwartymi kwiatami, z grubym płaszczem trichomów.

Susz z konopi outdoor ma bardziej naturalny wygląd. Kwiaty nie są tak zwarte jak w przypadku upraw pod lampami. Część żywicy może być niestety wypłukana przez deszcz. To wszystko sprawia, że przez wiele osób uznawany jest za susz gorszej jakości.

Zwolennicy upraw na świeżym powietrzu cenią sobie smak i aromat suszu, który jest po prostu bardziej naturalny.

Plusy uprawy outdoorowej:

  • konopie doświadczają naturalnego cyklu światła, co dobrze wpływa na roślinę.
  • tam, gdzie światła jest dużo (tropiki lub ciepłe obszary strefy umiarkowanej) rośliny mogą przyjmować ogromne rozmiary, co ma wpływ na plony.

Minusy

  • narażenie rośliny na niszczące czynniki atmosferyczne, takie jak ulewne deszcze, silny wiatr
  • na roślinie mogą osadzać się chemiczne środki ochrony roślin, pochodzące z okolicznych pól
  • konopie mogą stać się ofiarą zwierząt oraz są bardziej podatne na choroby roślin- czas uprawy i kwitnienia może być wydłużony ze względu na brak kontroli nad ilością i długością światła dostarczanego roślinie
  • outdoor to rozwiązanie jednoroczne w przypadku strefy umiarkowanej
Uprawa typu indoor

Uprawa indoor

Konopie rosnące dziko i uprawa outdoor, popularna szczególnie w latach 60-tych stały się ofiarą coraz większego zaostrzania prawa. Administracja Ronalda Reagana wypowiedziała wojnę narkotykom. Na listę substancji zakazanych wpisano również konopie.

Plantacje coraz częściej przenoszono do wewnątrz aby ukryć rośliny przed oczami agentów federalnych.

Uprawa indoor jest wymagająca i kosztowna w porównaniu do uprawy zewnętrznej.
Roślina musi mieć zapewnione wszystkie niezbędne warunki konieczne do wzrostu i kwitnienia.
Warunki klimatyczne stworzone wewnątrz, są zbliżone do warunków strefy międzyzwrotnikowej, gdzie światła jest dużo, a temperatura jest wysoka.

Niezwykle ważne są lampy imitujące światło naturalne, odpowiednia gleba, nawożenie, nawodnienie i wentylacja. Susz pochodzący z upraw indoor określa się często mianem premium – kumuluje cały potencjał rośliny: od wyglądu kwiatów, przez aromat aż do osiągnięcia pożądanego profilu kannabinoidowego.
Kwiaty z takich upraw kumulują często wyższe wartości THC i innych kannabinoidów.

Plusy

  • możliwość kontroli środowiska, w jakim żyje roślina.
  • dzięki sterowaniu długością cyklu naświetlania, rośliny kwitną szybciej i bardziej intensywnie.
  • uprawa może mieć miejsce o każdej porze roku, bez względu na szerokość geograficzną. Ma to ogromne znaczenie dla uprawy konopi na chłodnych obszarach strefy umiarkowanej, np. w Europie Środkowej- rośliny chronione są przed pestycydami, metalami ciężkimi i intruzami w postaci zwierząt.

Wady

  •  koszty uprawy i przygotowania plantacji
Greenhouse – czyli szklarnia

Uprawa szklarniowa – greenhouse

Jest to rodzaj uprawy, który łączy w sobie najlepsze cechy upraw outdoor oraz indoor.

Rośliny uprawiane w specjalnie przygotowanej szklarni korzystają z naturalnego cyklu światła: dzień-noc. W przypadku pochmurnych dni, można doświetlać rośliny, tak aby ich wzrost był jak najbardziej efektywny.

Rośliny mają zapewniony cieplejszy klimat. Wahania temperatury i wilgotność powietrza są delikatniejsze- rośliny nie doznają szoku i są zdrowsze.

Szklarnie są doskonałe nawet pod uprawy całorocznej- to do praktyczne rozwiązanie dla chłodnej strefy umiarkowanej. Kwiaty z upraw szklarniowych dobrze kumulują potencjał rośliny. Rosną przy tym w naturalnym cyklu słonecznym i odpowiedniej wilgotności i temperaturze. Uprawa szklarniowa pozwala na zebranie dużych plonów i otrzymanie suszu wysokiej jakości. Pewnie dlatego uprawy marihuany medycznej odbywają się głównie w szklarniach.

Plusy

  • warunki w szklarni są kontrolowane- można uniknąć zanieczyszczenia pestycydami i metalami ciężkimi.
  • rośliny nie ulegną zniszczeniu przez deszcz czy silny wiatr. Żywica nie ulega wypłukaniu, dzięki czemu profil kwiaty wyglądają okazale, zachowując swą moc
  • naturalne światło

Wady

  • duże różnice temperatur. Konieczność utrzymania odpowiedniej stałej, ciepłej temperatury może stanowić wyzwanie
  • pleśń i patogeny, które często pojawiają się w szklarniach

Cieszymy się, że w Polsce jest oraz więcej upraw konopi, ponieważ każdy jej rodzaj ma swoich zwolenników. Growerzy, rolnicy, plantatorzy to najczęściej pasjonaci tej rośliny, którzy w swoje uprawy wkładają całe serce i solidny zasób wiedzy. Dzięki temu każdy może się cieszyć owocami ich pracy.

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Rekord sprzedaży medycznej marihuany w Polsce. Polacy w miesiąc wydali 42,6 mln złotych! Polacy pobili rekord wydatków na medyczną marihuanę – w październiku 2024 roku apteki wydały aż 90,3 tys. opakowań! Co stoi za dynamicznym wzrostem i jakie zmiany czekają pacjentów w najbliższych miesiącach? admin25 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Nowa dostawa medycznej marihuany Tilray. Sprawdź datę i dostępne odmiany Tilray wprowadza na polski rynek kolejną partię medycznej marihuany. Susz o zawartości THC 18% i CBD 1% pojawi się w aptekach już na początku grudnia. Poznaj strainy Rockstar, Island Sweet Skunk i Galaxy Walker OG, które łączą wyjątkowe właściwości terapeutyczne i zróżnicowane profile aromatyczno-smakowe. admin22 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Dekryminalizacja posiadania i uprawy marihuany w Czechach! Nowe przepisy, sprawdź szczegóły Przyszła reforma prawa karnego w Czechach otwiera nowe możliwości dla miłośników marihuany. Zgoda na uprawę do trzech roślin i zmiany w limitach posiadania to pierwszy krok do bardziej liberalnego prawa. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, co to oznacza dla Europy. admin22 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Nowa Zelandia: Marihuana ogranicza spożycie alkoholu oraz innych używek Jak marihuana wpływa na nawyki konsumentów Nowej Zelandii w kwestii spożywania alkoholu i innych substancji? Odkryj wyniki badań i zmiany społeczne. Zobacz więcej! Justyna Walentynowicz22 listopada 2024
AKTUALNOŚCI 39-latka zatrzymana z narkotykami. Zabezpieczono ponad 270 gramów nielegalnych substancji Policjanci z Polkowic przejęli ponad 270 gramów narkotyków i zatrzymali 39-letnią mieszkankę miasta podejrzaną o ich dystrybucję. Kobiecie grozi nawet 10 lat więzienia. admin21 listopada 2024
AKTUALNOŚCI W Niemczech odbyła się międzynarodowa konferencja na temat marihuany. Politycy dyskutowali o zmianach prawnych Władze Niemiec zorganizowały międzynarodowe spotkanie dotyczące legalizacji marihuany, gromadząc polityków z sześciu europejskich krajów. Wspólnie analizowali dotychczasowe doświadczenia w zakresie regulacji konopi i rozmawiali o wyzwaniach związanych z ich implementacją. admin20 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Podpisz petycję o dekryminalizacji marihuany w Polsce! Twój głos ma znaczenie 7 listopada Komisja Sejmowa ds. Petycji skierowała do premiera Donalda Tuska wniosek o dekryminalizację posiadania marihuany. Sprawdź, dlaczego to ważne i jak możesz pomóc, podpisując petycję! admin19 listopada 2024
AKTUALNOŚCI Za co kobiety kochają marihuanę i ile na nią wydają? Co sprawia, że kobiety kochają marihuanę? Poznaj powody, wydatki i opinie ankietowanych użytkowniczek. Dowiedz się więcej z naszego artykułu. Justyna Walentynowicz18 listopada 2024