Jak pozbyć się chloru z wody do podlewania roślin? Kiedy następuje jego ulatnianie? Aby zapewnić udane uprawy roślin, w tym konopi, niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich warunków, adekwatnych do ich gatunku. Odpowiednia temperatura, nasłonecznienie, podaż substancji odżywczych i wody należą do najważniejszych czynników wpływających na ich rozwój. Jednym z problemów, które mogą utrudniać uprawę, jest niewłaściwe podlewanie.
Czy można używać chlorowanej wody kranowej do podlewania? Jak długo trwa ulatnianie się chloru z wody?
Jakiej wody potrzebują konopie?
Woda jest kluczowa dla życia każdej rośliny, ponieważ transportuje składniki odżywcze, utrzymuje odpowiednie napięcie i bierze udział w procesach fotosyntezy i transpiracji. Niska jakość wody może zaburzyć te procesy, prowadząc do słabego wzrostu i mniejszych kwiatów, a w skrajnych przypadkach nawet do całkowitego zniszczenia rośliny.
W przypadku podlewania uprawy konopi ważne jest używanie wody biologicznie i chemicznie czystej. Woda powinna zawierać składniki odżywcze w ilościach, których roślina potrzebuje, ale nie powinna zawierać mikroorganizmów chorobotwórczych dla człowieka, takich jak bakterie z grupy E. coli. Woda pobierana z otwartych zbiorników może być zanieczyszczona patogenami, takimi jak Phytophthora spp. i Pythium spp., które mogą zniszczyć uprawy.
Rośliny marihuany preferują pH 5,5-6,5 w uprawie hydroponicznej i pH między 6 a 6,8 w glebie. Odpowiednie pH pozwala na lepsze wchłanianie składników odżywczych. Woda do podlewania uprawy konopi powinna mieć temperaturę między 20 a 23°C.
Najczęściej używana jest kranówka, ale często podlega chlorowaniu w stacjach uzdatniania wody, co niekoniecznie jest korzystne dla rozwoju roślin. W jaki sposób można dostarczyć roślinom odpowiednią wodę, spełniającą wszystkie wymienione potrzeby?
Deszczówka bez chloru
Woda deszczowa, która nie zawiera zanieczyszczeń, może być doskonała do podlewania roślin, w tym konopi. Jednak ze względu na działalność człowieka, woda deszczowa może być zanieczyszczona i mieć nieodpowiednie pH. Z tego powodu, należy sprawdzić jakość wody deszczowej przed jej użyciem, zwłaszcza gdy uprawa zdaje się niedomagać.
Jeśli woda deszczowa jest wolna od zanieczyszczeń, to stanowi najlepszą opcję do podlewania roślin, ponieważ nie wymaga dodatkowej filtracji i nie zawiera chloru. Można ją po prostu zbierać i używać do podlewania. Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to zawsze pewna opcja, ponieważ zanieczyszczenia środowiska mogą wpłynąć na jakość wody deszczowej.
Woda butelkowana wolna od chloru
Woda butelkowana, która jest przeznaczona do spożycia przez ludzi, jest bezpieczna pod względem zanieczyszczeń. Jednak, podobnie jak w przypadku wody deszczowej, podlewanie roślin wodą butelkowaną wymaga rozwagi. Ilość rozpuszczonych minerałów w wodzie butelkowanej może wpłynąć na składniki odżywcze w uprawie roślin, dlatego należy uważnie wybierać wodę mineralną i zwracać uwagę na etykietki.
Podlewanie roślin wodą butelkowaną nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem ze względu na jej koszt i wpływ na opłacalność uprawy. Jest to rzadko stosowana metoda, zwykle wykorzystywana tylko w przypadku awarii lub braku dostępu do innych źródeł wody.
Woda destylowana
Nie używajcie wody destylowanej do podlewania roślin, w tym konopi, ponieważ nie ma w niej składników odżywczych. Jednak możecie ją stosować, aby dokładnie kontrolować dostarczanie składników mineralnych. Aby móc użyć wody destylowanej do podlewania roślin, należy dodać rozpuszczalne w wodzie nawozy, aby zapewnić roślinie mikro- i makroelementy.
Należy jednak podkreślić, że czysta woda destylowana nie jest odpowiednia do podlewania roślin konopi i innych roślin, ponieważ pozbawiona jest składników odżywczych.
Jak podlewać kranówką z chlorem ?
Kranówka jest popularnym wyborem do podlewania roślin, jednak warto pamiętać, że jest to woda twarda, a w trakcie uzdatniania zazwyczaj dodaje się do niej chlor. W większych ilościach chlor może być szkodliwy dla rośliny, dlatego warto pozbyć się go przed podlewaniem.
Najprostszym sposobem na zmiękczenie i usunięcie chloru z kranówki jest pozostawienie jej na jakiś czas, aby odparował. Aby ten proces przebiegał szybciej i bardziej skutecznie, do wody można dodać naturalny i nielakierowany kawałek drewna lub szyszkę. Drewno i szyszka pomagają w zmiękczaniu wody, co pozwala na pozbycie się chloru szybciej. Można je używać wielokrotnie przez wiele miesięcy.
Innym rozwiązaniem jest stosowanie filtrów do wody, które usuwają chlor, metale ciężkie, pestycydy i zanieczyszczenia organiczne z wody kranowej. Filtry te mogą być wygodną opcją, szczególnie jeśli nie ma się czasu na pozostawienie wody na odsolenie.
Po jakim czasie ulatnia się chlor z wody?
Zazwyczaj wystarczy pozostawienie kranówki na pewien czas, aby usunąć chlor. Ile czasu trzeba pozostawić wodę, aby chlor ulotnił się z niej?
Chlor zazwyczaj ulatnia się z wody w ciągu 24-48 godzin, chociaż można założyć, że proces ten trwa około 36 godzin. W tym czasie woda staje się miękka i wytrącają się z niej rozpuszczone substancje. Po tym procesie woda może mieć nieco mniej minerałów niż pierwotnie. W związku z tym może być konieczne stosowanie nawozów specjalnie dostosowanych do potrzeb roślin konopi.
Skutki podlewania twardą wodą bogatą w chlor
Odstawianie wody przed użyciem do podlewania roślin, by pozbyć się chloru, jest ważne z kilku powodów. Wysokie stężenie chloru może zabijać korzystne bakterie, które pomagają wchłaniać składniki odżywcze przez korzenie roślin. Ponadto, chlor może być źródłem poparzeń roślin, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Twarda woda kranowa również może być szkodliwa dla roślin konopi. Osady wapnia mogą blokować wchłanianie innych składników odżywczych przez korzenie. Odstawienie wody pozwala na uniknięcie tych negatywnych skutków i zapewnia, że rośliny będą miały odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.
Podczas podlewania postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy szkodliwość wysokiej zawartości chloru w wodzie do podlewania. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami dotyczącymi uprawy, które znajdziecie w sekcji GROW.
NAPISZ KOMENTARZ