Marihuana a serce: Badanie wskazuje, że nie ma zwiększonego ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych związanego ze stosowaniem marihuany. Jednym z największych zagrożeń dla chorób układu krążenia (sercowo-naczyniowych) nadal jest palenie tytoniu.
Używanie marihuany nie zwiększa ryzyka chorób serca
Według badania opublikowanego w czasopiśmie Heart Rhythm, dorośli w średnim wieku, którzy w przeszłości używali konopi indyjskich, nie są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Jest to nieregularne bicia serca, jak donosi NORML. Temat wpływu marihuany na rozwój chorób serca wywołuje dużo kontrowersji.
Wpływ marihuany a choroby serca
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Zespół przyjrzał się związkowi między używaniem marihuany a migotaniem przedsionków na bardzo dużej próbie, grupie ponad 150 000 osób w wieku od 40 do 69 lat. Grupa składała się z osób, które nie używały marihuany, okazjonalnych użytkowników i częstych użytkowników marihuany. Uczestnicy byli monitorowani przez sześć lat. Wyniki badania nie ujawniły żadnych istotnych dowodów sugerujących, że osoby używające konopi indyjskich miały większe szanse na rozwój migotania przedsionków w porównaniu do osób nieużywających marihuany.
Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca, które można rozpoznać po szybkim i nieregularnym biciu górnych komór serca, czyli przedsionków. Arytmia może powodować uciążliwe, niepokojące i potencjalnie niebezpieczne objawy, takie jak kołatanie serca, duszność, zmęczenie, zawroty głowy lub ból w klatce piersiowej. Niektóre osoby mogą w ogóle nie odczuwać żadnych objawów. Migotanie przedsionków jest niebezpieczne, ponieważ zwiększa ryzyko tworzenia się skrzepów krwi w sercu. Mogą one następnie przekształcić się w udar.
„Wśród dużej grupy nie byliśmy w stanie znaleźć dowodów na to, że okazjonalne używanie konopi indyjskich (zdefiniowane jako ponad 100 razy) wiązało się z wyższym ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków. Zgodnie z naszą wiedzą, jest to pierwsze badanie oceniające rekreacyjne użytkowanie. Odnotowano brak związku między używaniem marihuany a ryzykiem migotania przedsionków” – informują badacze.
Marihuana nie zwiększa ryzyka zawału serca
Wiele portali pisze ostatnio, że stosowanie marihuany zwiększa ryzyko zawału serca. Jak donosi NORML, w październiku wyniki badań sprawdziły, jak marihuana wpływa na serce. Potwierdzają, że osoby w średnim wieku, które używają marihuany, nie mają wyższego ryzyka miażdżycy, w porównaniu z osobami, które nigdy nie używały konopi. Wniosek ten został poparty metaanalizą opublikowaną w maju. Stwierdzono, że „używanie konopi indyjskich w niewielkim stopniu przewiduje wszystkie poważne zdarzenia niepożądane ze strony układu sercowo-naczyniowego”, odnosząc się do stanów takich jak zawał mięśnia sercowego.
Badania opublikowane w sierpniu 2023 w American Journal of Cardiology wskazują, że dorośli w średnim wieku używający konopi nie są narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca. Badanie, porównało osoby używające marihuany z osobami nieużywającymi konopi indyjskich. Wykazało, że osoby, które spożywały marihuanę co miesiąc w ciągu ostatniego roku, nie były narażone na zwiększone ryzyko zawału serca.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię konopiami, to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak Konopna Klinika, którzy umiejętnie poprowadzą twoje leczenie.
Źródła:
NAPISZ KOMENTARZ