Naukowcy zbadali wpływ psylocybiny na leczenie anoreksji (jadłowstrętu psychicznego) w modelu zwierzęcym. Wykazali, że związek poprawia utrzymanie masy ciała u samic szczurów, ułatwiając to, co nazywa się elastycznością poznawczą.
Psylocybina w leczeniu anoreksji
Elastyczność poznawcza to zdolność mózgu do przystosowania swojego zachowania i myśli do nowych, zmiennych lub niespodziewanych zdarzeń. Jest to pewnego rodzaju możliwość zdania sobie sprawy z rzeczy, które robimy niewłaściwie. Dalej polega to na dokonaniu odpowiednich zmian, aby przystosować się do nowych sytuacji.
Badanie naukowe „Psylocybina ogranicza anoreksję opartą na aktywności u samic szczurów poprzez zwiększenie elastyczności poznawczej: wkład mechanizmów receptorów 5-HT1A i 5-HT2A” zostało przeprowadzone przez dr Claire Foldi z Monash University Biomedicine Discovery Institute. Publikacja pojawiła się w Molecular Psychiatry.
Osoby z zaburzeniami odżywiania często cierpią z powodu objawów takich jak dysmorfia ciała i zły obraz własnego postrzegania. Te sztywne wzorce myślowe są trudne do przezwyciężenia, a konwencjonalna medycyna może nie przynieść większych zmian. Naukowcy zaobserwowali specyficzny mechanizm w mózgu, pozwalający psylocybinie zmienić negatywne postrzeganie siebie, które towarzyszy anoreksji.
Anoreksja to bardzo poważne zaburzenie psychiczne
Jadłowstręt psychiczny (grec. anorexia nervosa, AN) jest chorobą psychiczną, która jest niezwykle trudna w leczeniu. Wiąże się ze znaczną zachorowalnością i śmiertelnością, w tym podwyższonym wskaźnikiem samobójstw i 18-krotnym wzrostem śmiertelności. Pomimo powagi tej choroby, nie ma sprawdzonych metod leczenia u dorosłych, które odwracałyby podstawowe objawy, ani zatwierdzonych interwencji farmakologicznych. W rezultacie szacuje się, że mniej niż połowa pacjentów osiąga powrót do zdrowia.
Pilnie potrzeba narzędzi w terapii, by walczyć z anoreksją
Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SRNI), czyli leki przeciwdepresyjne, są główną metodą leczenia. Niestety bardzo często są stosowane poza wskazaniami i nie wydają się poprawiać objawów klinicznych u osób z niedowagą cierpiących na anoreksję.
„Brak elastyczności poznawczej jest cechą charakterystyczną tego stanu, często pojawiającą się przed wystąpieniem oczywistych objawów jadłowstrętu psychicznego i utrzymującą się po przywróceniu masy ciała, co czyni ten objaw głównym celem interwencji terapeutycznej” – powiedziała dr Foldi w wywiadzie dla MSN News.
Na anoreksję najczęściej chorują młode kobiety
Naukowcy wykorzystali w badaniu młode samice szczurów, ponieważ są one szczególnie podatne na rozwój określonego fenotypu ABA. To cecha, która nie jest w pełni zrozumiała, ale została powiązana ze zwiększoną częstością występowania anoreksji u młodych kobiet. Na AN tę mogą cierpieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale najczęściej choroba dotyka młode kobiety, a objawy często pojawiają się po raz pierwszy w wieku kilkunastu lat.
Aby przetestować wpływ psylocybiny na elastyczność poznawczą, szczurom podano sól fizjologiczną lub psylocybinę. Następnego dnia odwrócono warunki nagradzania w portach, a szczury poddano kolejnym testom.
Jak w tym przypadku działa psylocybina?
„Badania kliniczne oceniające bezpieczeństwo i skuteczność psylocybiny u osób z anoreksją trwają od 2019 r. Pierwsze badanie pilotażowe niedawno wykazało, że poprawia ona objawy zaburzeń odżywiania u niektórych osób, ale nie u wszystkich. Psylocybina może mieć transdiagnostyczną formę terapii poprzez kilka mechanizmów istotnych dla patologii anoreksji. Jest to działanie na układ serotoninergiczny i elastyczność poznawczą. Jednak szczegóły tego, w jaki sposób takie mechanizmy są zmieniane przez psylocybinę w kontekście AN, pozostają nieznane”. – poinformowała autorka badania
Paradygmat ABA to pewnego rodzaju propozycja naukowa. W tym przypadku badanie obejmuje nieograniczony dostęp do koła do biegania i ograniczony czasowo dostęp do żywności dla szczurów. Szczury mające 7 tygodni były trzymane indywidualnie w przezroczystych komorach z wyjmowanym koszem na żywność i kołem do biegania. Otrzymały dostęp do koła przez siedem dni w celu określenia podstawowej aktywności biegowej (RWA). Następnego dnia podawano psylocybinę lub sól fizjologiczną, koła blokowano na pięć godzin, a następnie ponownie otwierano. Aktywność biegowa była rejestrowana elektronicznie.
„Tutaj pokazujemy, że psylocybina poprawia utrzymanie masy ciała w szczurzym modelu ABA i zwiększa elastyczność poznawczą w odwróconym zadaniu uczenia się, zarówno poprzez zmniejszenie uporczywego reagowania, jak i promowanie zaangażowania w zadanie, gdy warunki nagrody są początkowo odwrócone. To, że psylocybina nie wywoływała zmian w motywowanym reagowaniu (PR) lub tłumieniu reakcji (wygaszaniu) po tym samym protokole treningu i podawania leku, sugeruje selektywną poprawę adaptacyjnego poznania w obliczu zmieniających się zasad”. – czytamy w badaniu
Inne badania również pokazują, że psylocybina może być skuteczna w leczeniu zaburzeń odżywiania. Nowe metody leczenia zaburzeń odżywiania wymagają pilnego opracowania. Choroby mają najwyższy wskaźnik śmiertelności spośród wszystkich zaburzeń psychicznych. Leczenie i powrót do zdrowia są bardzo trudne.
Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.
Źródła:
- K. Conn, L. K. Milton, K. Huang, H. Munguba, J. Ruuska, M. B. Lemus, E. Greaves, J. Homman-Ludiye, B. J. Oldfield & C. J. Foldi. (2024). Molecular Psychiatry. Psilocybin restrains activity-based anorexia in female rats by enhancing cognitive flexibility: contributions from 5-HT1A and 5-HT2A receptor mechanisms. Z linku: https://www.nature.com/articles/s41380-024-02575-9
- MSN. (2024). Psilocybin may reverse anorexia’s cognitive rigidity. Z linku: https://www.msn.com/en-us/health/other/psilocybin-may-reverse-anorexia-s-cognitive-rigidity/ar-BB1miTZi
- Adams M.B. (2024). High Times. Study Explores Psilocybin for Anorexia, Rigid Thought Patterns. Z linku: https://hightimes.com/study/study-explores-psilocybin-for-anorexia-rigid-thought-patterns/
NAPISZ KOMENTARZ