Wełnowce, wełnowcowate i czerwce mączyste, znane również jako mealybugs, są pluskwiakami należącymi do rodziny pluskwiaków i nadrodziny czerwców, którą omówiliśmy w innym artykule. Jednakże, są one szczególnym rodzajem pluskwiaków, charakteryzującym się kilkoma wyróżniającymi cechami. Przede wszystkim, wełnowce, wełnowcowate i czerwce mączyste nie posiadają twardych pancerzyków, są niewielkie, wyglądają puszysto i zostawiają na roślinach substancję przypominającą wełnę lub pleśń.
Czasami pojawiają się nawet na roślinach po zbiorach, w trakcie suszenia. Lubią wysokie temperatury, a ich obecność sprzyja także rozwojowi grzybów.
Jakie szkody powodują wełnowce?
Wełnowce preferują zamieszkiwanie w szczelinach roślin i odżywiają się przez wysysanie soków roślinnych. Wydzielają spadź, która przyciąga grzyby i powoduje pleśniowanie, oraz przyciąga mrówki. Ich obecność może prowadzić do spowolnienia wzrostu, niedożywienia rośliny, usychania liści i zmniejszenia plonów. Jeśli na roślinie pojawi się pleśń, staje się ona niezdatna do spożycia. W przypadku mniejszej liczby owadów szkodników, ich atak może być niewidoczny dla hodowcy.
Po swoim pobycie, wełnowce pozostawiają na roślinach charakterystyczny biały nalot przypominający wełnę (od którego pochodzi ich nazwa) i składają pod nim jaja.
Jak zapobiegać i pozbywać się wełnowców?
Usunięcie manualne – Możliwe jest ręczne usuwanie wełnowców ze względu na ich stosunkowo mały rozmiar. W przypadku początkowej fazy inwazji, kiedy nie ma jeszcze wielu osobników, ta metoda może okazać się wystarczająca. W przypadku, gdy owady pozostawiły wełnę na roślinie, należy usunąć te fragmenty, ponieważ znajdują się tam jaja. Do zabicia dorosłych osobników można użyć gazika nasączonego alkoholem.
Ziemia okrzemkowa – Diatomit, znany również jako ziemia okrzemkowa, to naturalna skała osadowa złożona z pancerzyków jednokomórkowych glonów. Posypanie diatomitem ziemi wokół rośliny pomaga zwalczać wiele gatunków owadów. Ze względu na drobność, która wynosi od 5 do 100 mikronów, diatomit dostaje się w każdy zakamarek ciała insektów. Jest on bardzo ostry i uszkadza ich pancerzyk, co prowadzi do odwodnienia i śmierci owadów. Diatomit jest całkowicie naturalny i bezpieczny dla środowiska oraz roślin.
Naturalni przeciwnicy szkodników – Pożyteczne owady stanowią naturalnych przeciwników szkodników, takich jak wełnowce, ale nie stanowią zagrożenia dla hodowanych roślin. Przykładem takiego owada jest biedronka, która może pomóc w zwalczaniu infekcji. Żywe osobniki są łatwo dostępne, jednak wadą jest to, że mogą szybko odlecieć z miejsca wypuszczenia i nie zawsze wystarczają do zwalczenia plagi. Mimo to, pożyteczne owady zwiększą skuteczność pozostałych metod zwalczania szkodników. Dodatkowo, zjadają one również inne szkodniki, takie jak mszyce, roztocza czy czerwce. Biedronka wełnowcowa (Cryptolaemus montrouzieri), znana również jako niszczyciel wełnowca, jest szczególnie skutecznym gatunkiem w zwalczaniu wełnowców.
Na wełnowce można także zastosować opryski
Mydła ogrodnicze potasowe – Mydła ogrodnicze potasowe to środki, które nie szkodzą roślinom ani pożytecznym organizmom obecnym w hodowli. Niestety, ich działanie nie utrzymuje się przez długi czas, co wymaga częstego stosowania. Zaleca się unikanie spryskiwania pąków, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na smak, jednak nie powinno to stanowić zagrożenia dla zdrowia.
Olej neem – Olejek neem, czyli olej z wyciskanych na zimno nasion miodły indyjskiej, jest skuteczny w zwalczaniu wielu innych szkodników. Może być stosowany do wykonywania oprysków na naziemne części rośliny i jest w pełni bezpieczny dla ludzi i roślin. Należy jednak pamiętać, że ma wyrazisty smak, który może przenieść się na pąki. Tak jak w przypadku mydeł ogrodniczych, należy aplikować olejek w taki sposób, aby nie miał kontaktu z pąkami.
Azadyrachtyna, obecna w nasionach miodli indyjskiej, odpowiada za działanie olejku neem i innych preparatów opartych na tej roślinie, które od dawna są wykorzystywane w zwalczaniu szkodników z powodzeniem. Preparaty te są legalne i łatwo dostępne w Polsce, ponieważ znajdują się w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podsumowując, wełnowce, czyli małe pluskwiaki, stanowią szkodniki atakujące rośliny i powodujące spowolnienie wzrostu, niedożywienie, usychanie liści oraz zmniejszenie plonów. Zwalczanie tych szkodników jest istotne dla prawidłowego rozwoju hodowli. Ważne jest regularne monitorowanie roślin w celu wczesnego wykrycia obecności szkodników oraz stosowanie odpowiednich środków w celu zapobiegania ich rozprzestrzenianiu. Należy pamiętać, że w Polsce posiadanie i uprawa konopi indyjskich jest nielegalna i może skutkować karą od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł jest jedynie w celach edukacyjnych i może okazać się pomocny dla osób, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone.
NAPISZ KOMENTARZ